Connect with us

Gospodarka

Szefowie przedsiębiorstw państwowych wezwali do ministerstwa. „Plan Sasina” ma pomóc Polsce wyjść z kryzysu

Published

on

Rząd przygotował już nowelizację ustawy budżetowej na 2021 rok. Prognozy nie są zbyt dobre, bo znowu mamy duży deficyt, choć na podobnym poziomie jak w tym roku. W 2021 roku przychody mają wynieść 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. Wynika z tego, że deficyt wyniesie 82,3 mld zł. Więc państwo szuka oszczędności. Mają one doprowadzić do tzw. „Planu Sasinów”.

Obejrzyj wideo
Girzyński komentuje audyt w spółkach Skarbu Państwa

Minister Jacek Sasin spotkał się z prezesami spółek Skarbu Państwa

Jak Onet się dowiedział? Jacek Sasin spotkał się z blisko dwudziestoma prezesami największych spółek Skarbu Państwa w Ministerstwie Mienia Państwowego. To pierwsze spotkanie z takim składem, na którym m.in.Leszek Skiba – Prezes Pekao SA, Zbigniew Jagiełło – Prezes PKO BP, Beata Kozłowska-Chyła – Prezes Zarządu PZU SA, Wojciech Wardecki – Prezes Grupy Azoty oraz Marek Dietl – Prezes GPW.

Podczas spotkania Sasin miał podzielić się szczegółami swojego planu. Aby wyjść z kryzysu, Ministerstwo Majątku Państwowego chce skoordynować działania przedsiębiorstw państwowych.

Sasin chce zacieśnić współpracę między przedsiębiorstwami państwowymi

Głównym założeniem „Planu Sasina” jest ścisła współpraca między przedsiębiorstwami państwowymi, tak aby inwestowany przez nie kapitał nie spływał z Polski do innych firm krajowych. Jako przykład Onet wspomina o współpracy PGNiG Sprzedaż detaliczna z PZU poprzez pracownicze pakiety zdrowotne. Minister stanu chce więcej takich projektów.

W tym celu prezesi spółek Skarbu Państwa powinni być osobiście zobowiązani przez Sasin do budowy tzw. Pomostów biznesowych w celu zwiększenia efektywności. Przedsiębiorstwa państwowe powinny nie tylko prowadzić wspólną działalność gospodarczą, projekty badawczo-rozwojowe, ale także unikać wzajemnej konkurencji. Sasin zakłada, że ​​zainwestowany kapitał trafi w jak największym stopniu do państwowych gigantów.

READ  Dzięki PKO BP IKO może podłączyć kartę z innego banku i dokonywać płatności mobilnych

Prezesi firm powinni także wyznaczyć przedstawicieli do spraw relacji między spółkami państwowymi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *