Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Piotr Duda ostro o nominacji na Gowina: PiS splunął w obliczu solidarności.

Published

on

Duda był zainteresowany nominacją Gowina

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Płocku (woj. Mazowieckie) Przewodniczący Solidarności zapowiedział rozmowę z Prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie powołania Jarosława Gowina na stanowisko szefa Ministerstwa Rozwoju i Pracy.

– Jestem zszokowany, że PiS przygotował dla nas, Solidarności, polskich pracowników, jak można to ująć w cudzysłowie, wspaniały prezent na 40. rocznicę powstania związku, czyli pracę otrzymał niezwykle liberalny pan. poszedł w tym kierunku, aby praca była jeszcze bardziej elastyczna – powiedział Piotr Duda pytany o opinię w sprawie odbudowy rządu.

Szef solidarności zauważył, że on i jego związek „nie zajmują się wewnętrznymi sprawami partii politycznych, ale odbudowa rządu wykracza poza jakiekolwiek porozumienie partyjne”. Podkreślił, że PiS wygrał wybory w 2015 i 2019 r. „Tylko dlatego, że spełniał wymogi pracy przygotowane przez związek solidarności”.

– Dziś powierza się tę pracę temu, kto był aktywny na platformie i przyczynił się do umów śmieciowych, przyczynił się do podwyższenia wieku emerytalnego. Powiem to w Unii. To jak oplucie w twarz, a PiS zrobił to dla solidarności – powiedział Duda. I powiedział: „Jeśli PiS chce iść w tym kierunku i chce otwartego konfliktu ze związkiem solidarności, powiem tak: zrobiło duży krok w tym kierunku”.

Duda: Ta decyzja jest zdenerwowana

Przewodniczący Solidarności przyznał, że będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o planowanym przejęciu Ministerstwa Rozwoju i Pracy przez Jarosława Gowina. – Wiemy, że w osobie pana przewodniczącego mamy człowieka prawdziwego dialogu. Nie wyobrażam sobie premiera Gowina na czele Rady Dialogu Społecznego, bo teraz następuje zmiana i władzę przejmuje rząd. To po prostu niewyobrażalne. A więc sprzedał nas właśnie PiS – powiedział Piotr Duda.

READ  Cesare Colisa komentuje Polskę

– Mogą spisywać umowy koalicyjne, które chcą, mogą umieszczać ludzi na listach, tylko ktoś inny musi na nich głosować, a w tych wyborach 2015, 2019 wygrali dzięki kadrom, pracownikom i dzięki solidarności – powiedział. Dodał, że związek zawsze mówił i mówił o konstytucyjnej społecznej gospodarce rynkowej.

– Powołanie i przekazanie pracy panu Gowinowi to zakłócenie tej równowagi między gospodarką społeczną i rynkową. Dlatego uważamy, że to nie jest właściwa droga i że my jako Solidarność nie odpuścimy w ten sposób – podkreślił Piotr Duda.

W Płocku Szef Solidarności wziął w czwartek udział w obchodach 40-lecia lokalnego związku, a także w roboczym spotkaniu Prezydium Komitetu Narodowego.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *