Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Stany Zjednoczone i Polska podpisują umowy o współpracy obronnej

Published

on

„To [the deal] daje zielone światło do rozpoczęcia nowej jakości w praktyce, stabilnego i widocznego amerykańskiego zaangażowania wojskowego w Polsce – dodał.

Pakt daje siłom amerykańskim dostęp do dodatkowych polskich obiektów wojskowych w celu ulepszenia istniejących zdolności i obiektów, a także toruje drogę do redystrybucji wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski. Zapewnia również mechanizm współdzielenia kosztów logistycznych i infrastrukturalnych sił zbrojnych USA obecnych w Polsce.

Stany Zjednoczone zawarły podobne porozumienia z innymi sojusznikami z NATO, takimi jak Belgia, Węgry i Rumunia.

Czaputowicz i Pompeo rozmawiali także o sytuacji na Białorusi – Polska była jednym z krajów, które domagały się powtórzenia wyborów prezydenckich w sąsiednim kraju.

Pompeo powiedział, że wybory, które odbyły się w zeszły weekend, nie były ani wolne, ani uczciwe, a Stany Zjednoczone będą wspierać Białoruś i społeczeństwo obywatelskie tego kraju bez podawania szczegółów.

Minister spraw zagranicznych UE w piątek postawił pierwsze kroki Nałożenie sankcji na najwyższych urzędników na Białorusi. W Polsce premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan pomocy społeczeństwu obywatelskiemu na Białorusi, m.in. poprzez wspieranie demonstrantów oraz ułatwianie kontroli granicznej i dostępu do belgijskiego rynku pracy dla obywateli Białorusi.

READ  Mistrzostwa Świata 2022: Polska rozkoszuje się „gorzko-słodką” porażką po tym, jak zrobiła wszystko, by przetrwać
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *