Connect with us

Gospodarka

Stabilność gospodarcza i silna gospodarka – Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Published

on

Stabilność gospodarcza i silna gospodarka – Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Polska jest największym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i szóstym co do wielkości w Europie. Polska gospodarka rozwija się stabilnie od ponad 25 lat i jest szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej. PKB na mieszkańca wynosi ponad 70% średniej UE (mierzonej według parytetu siły nabywczej). Fakt, że Polska jako jedyny kraj w Europie nie dotknęła recesji lat 2008-2010, świadczy o jej wyjątkowo zdrowej bazie rozwojowej. Obecnie głównymi motorami wzrostu gospodarczego są eksport i konsumpcja krajowa.

Stabilność makroekonomiczna

Polska to właściwy wybór dla Twojej inwestycji ze względu na solidne finanse publiczne oraz możliwość długoterminowego planowania inwestycji dzięki stabilności i przewidywalności gospodarczej kraju. Polska jako jedyny kraj w Europie przetrwała kryzys finansowy, a mierząc relacją długu do PKB, polskie finanse publiczne pozostają w lepszej kondycji w porównaniu ze średnią unijną.

Silna gospodarka

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego polska gospodarka rozwijała się w 2019 roku w tempie 4%, czyli znacznie szybciej niż średnie tempo wzrostu w strefie euro i całej Unii Europejskiej (odpowiednio 1,2% i 1,5%). Pomimo niepowodzenia w 2020 r. spowodowanego światową pandemią koronaawirusa, polska gospodarka szybko się ożywiła, osiągając imponujący wzrost PKB na poziomie 5,1% w 2021 r. i prognozowane 4,6% w 2022 r.

Wzrost PKB – ceny stałe (%)

Silna gospodarka

Źródło: MFW World Economic Outlook, październik 2021 r. i styczeń 2022 r

Proces restrukturyzacji polskiej gospodarki rozpoczęty w 1989 roku trwa i coraz bardziej integruje się z gospodarką światową. Polskie produkty i firmy odgrywają ważną rolę w europejskich łańcuchach produkcyjnych, a priorytetem polskich władz jest stworzenie solidnych podstaw rozwoju biznesu i przedsiębiorczości. Ten złożony cel osiąga się poprzez zapewnienie prowadzenia biznesu w sposób przejrzysty i przewidywalny.

Dane ekonomiczne (CIS, MFW, dane za 2020 rok)

  • Wartość PKB: 565,85 miliardów dolarów (ceny bieżące),
  • Wzrost PKB: 4,0%,
  • Roczna inflacja: + 2,3%,
  • Eksport: 264,5 mld USD,
  • Wolumen obrotów handlowych i bilans: eksport 235,8 mld euro, import 234 mld euro, saldo 1,8 mld euro.
  • Dług publiczny/PKB: 46,5% (na koniec roku),
  • Stopa bezrobocia: 5,2% (na koniec roku).
Obroty handlu zagranicznego Polski w latach 2010-2020
Obroty handlu zagranicznego Polski w latach 2010-2020

Źródło: Główny Urząd Statystyczny (PL:GUS)

W 2019 roku sprzedaż towarów w handlu zagranicznym ponownie osiągnęła rekordowy poziom. Eksport wyniósł 235,8 mld r.). Biorąc pod uwagę znaczną zmienność czynników otoczenia Polski i jej gospodarki, w tym niższy popyt zewnętrzny ze strony naszych partnerów handlowych oraz spowolnienie w handlu światowym, a także niepewność związaną z polityką celną i wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, łączna sprzedaż Rok 2019 należy uznać za więcej niż zadowalający. Załamanie gospodarki światowej na skutek pandemii koronaawirusa w 2020 roku miało również negatywny wpływ na polską gospodarkę, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w większości krajów – polski eksport wyniósł na koniec 2020 roku 237,5 mld euro (a spadek o 0,27% r/r), natomiast import sięgnął w tym samym okresie 225,5 mld euro (spadek o 4,83% r/r). Szybkie ożywienie gospodarcze w dalszej części roku dobrze wróży na nadchodzące lata.

Dynamika eksportu w 2020 roku

Dynamika eksportu w 2020 roku

Źródło: Główny Urząd Statystyczny (PL:GUS)


Dynamika importu w 2020 roku

Dynamika importu w 2020 roku

Źródło: Główny Urząd Statystyczny (PL:GUS)


Zestawienie polskiego eksportu w 2020 roku według krajów
Zestawienie polskiego eksportu w 2020 roku według krajów


Źródło: Główny Urząd Statystyczny (PL:GUS)


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *