Connect with us

Gospodarka

Polscy rolnicy protestują przeciwko „szkodliwym” unijnym przepisom środowiskowym

Published

on

Polscy rolnicy protestują przeciwko „szkodliwym” unijnym przepisom środowiskowym

Polscy rolnicy demonstrowali w piątek przeciwko unijnym przepisom dotyczącym ochrony środowiska, ich zdaniem szkodząc gospodarce, i wzywali do zorganizowania referendum w tej sprawie.

Protest „Precz z Zielonym Ładem” ściągnął do centrum Warszawy kilka tysięcy rolników w żółtych kamizelkach, gdzie machali polskimi flagami i transparentami związkowymi, rozdawali jabłka oraz nosili tabliczki z czaszkami i kośćmi.

Zielony Ład Unii Europejskiej to ambitne zobowiązanie mające na celu osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. i uczynienie z bloku składającego się z 27 krajów „pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu”.

Spotkało się to jednak z krytyką ze strony przemysłu paliw kopalnych i sektora rolnego, a także ze strony partii politycznych prawicy i skrajnej prawicy.

„Nie zgadzamy się ze wszystkimi zapisami Zielonego Ładu, które szkodzą polskiej gospodarce” – powiedział Adrian Wawrzyniak, rzecznik związku rolników „Solidarność”.

„Chcemy, aby w Polsce odbyło się referendum w sprawie tego, czy prezydent, parlament i rząd muszą odrzucić Zielony Ład” – powiedział AFP.

Część protestujących potępiła także import produktów rolnych na Ukrainę, który ich zdaniem podważa jej dochody, a także politykę obecnego proeuropejskiego rządu koalicyjnego, który doszedł do władzy pod koniec ubiegłego roku.

W proteście wzięła udział także prawicowa opozycyjna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ściśle powiązana z NSZZ „Solidarność”.

Z rogami i bębnami uczestnicy przemaszerowali z historycznego Placu Zamkowego w stolicy Polski do siedziby Komisji Europejskiej w Polsce.

Marsz, którego częścią była wielka figura Ponurego Żniwiarza i transparenty z napisem „Nie dla dyktatury UE”, zakończył się przed Parlamentem.

Przedstawiciele protestu spotkali się z marszałkiem parlamentu Szymonem Holownią, aby wyrazić swoje skargi i obie strony stwierdziły, że rozmowy przebiegły dobrze.

amj/rl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *