Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Izraela i Polski w celu zacieśnienia więzi

Published

on

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Izraela i Polski w celu zacieśnienia więzi

WARSZAWA, Polska (AP) – Ministrowie spraw zagranicznych Izraela i Polski okrzyknęli środowe spotkanie przełomem w odbudowie relacji, które były napięte przez lata z powodu nieporozumień co do tego, jak zapamiętać polskie zachowanie podczas Holokaustu, które zostały poważnie zniszczone .

Ministrowie podpisali porozumienie, które według nich pozwoli na wznowienie Izraelskie podróże młodzieżowe do Polski, jednego z kilku napiętych punktów spornych między obydwoma krajami.

Wizyta izraelskiego ministra spraw zagranicznych Eli Cohena w Polsce była pierwszą na tym szczeblu od 2018 roku. Polskie MSZ poinformowało, że w przyszłym miesiącu prezydent Izraela Isaac Herzog planuje wziąć udział w obchodach 80. rocznicy okupacji Polski.

„Przyjechałem tutaj, aby przywrócić więzi między naszymi krajami i znalazłem w Tobie, szanowny kolego, godnego zaufania partnera” – powiedział Cohen na konferencji prasowej obok polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, którego wielokrotnie określał mianem swojego przyjaciela. okazja oznaczona.

„To ważny moment w stosunkach między naszymi krajami” – powiedział Cohen.

Polska od lat jest jednym z najbliższych sojuszników Izraela w Europie, a Izrael wydaje się być chętny do przywrócenia tych stosunków. Izrael próbuje również wzmocnić zagraniczne sojusze, podczas gdy jego nowy skrajnie prawicowy rząd, który objął urząd w grudniu, pogorszył swoje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził w ostatnich tygodniach Francję, Włochy i Niemcy i oczekuje się, że w najbliższych dniach odwiedzi Wielką Brytanię.

Napięcia ostatnich kilku lat charakteryzowały się wycofaniem ambasadorów i ambasadorów Premier Polski odwołuje planowana wizyta w Izraelu w 2019 r. Od tego czasu Izrael wysłał ambasadora z powrotem do Polski, ale nadal nie ma polskiego ambasadora w Izraelu.

W Izraelu MSZ wydało w środę oświadczenie, w którym poinformowało o zakończeniu kryzysu dyplomatycznego z Polską.

Cohen powiedział, że Polska zgodziła się wysłać ambasadora z powrotem do Izraela, a Netanjahu powiedział, że „ta decyzja stanowi pozytywny krok naprzód w naszych stosunkach dyplomatycznych”.

READ  USA zwiększa presję na Polskę, aby przywrócić Holokaust

Ale rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział The Associated Press, że wciąż nie ma decyzji w sprawie mianowania nowego ambasadora w Izraelu.

Nieporozumienia między narodami są w dużej mierze zakorzenione w Holokauście i pamięci o polskim zaangażowaniu w mordowanie Żydów przez siły niemieckie podczas II wojny światowej.

Nazistowskie Niemcy okupowały Polskę w 1939 roku i zabiły miliony Żydów i nie-Żydów. W przeciwieństwie do innych krajów okupowanych przez Niemców, Polska nie miała rządu kolaboracyjnego. Podczas gdy niektórzy Polacy ryzykowali życiem, aby ratować Żydów, inni pomagali Niemcom w ich wytropieniu i zabiciu.

Rządzący w Polsce nacjonaliści próbowali marginalizować polskie zbrodnie i skupiać się niemal wyłącznie na pamięci polskich bohaterów, którzy pomagali Żydom. Historycy, władze Izraela i ocaleni Żydzi prześladowani przez Polskę przed, w trakcie i po wojnie potępili nacjonalistyczne stanowisko i oskarżyli rząd o wybielanie historii.

Przez lata młodzi Izraelczycy pielgrzymowali do Auschwitz i innych miejsc Holokaustu, a także do historycznych miejsc żydowskich w miastach takich jak Kraków i Warszawa. Ale Izrael odwołał wycieczki w zeszłym roku, twierdząc, że polski rząd próbuje kontrolować program studiów o Holokauście nauczany izraelskich dzieci.

Polska ze swojej strony odrzuciła prośbę Izraela o udział sił bezpieczeństwa w zorganizowanych izraelskich wizytach szkolnych w Polsce. Polscy urzędnicy argumentowali, że Polska jest krajem bezpiecznym, a obecność uzbrojonych strażników utrwaliła wizerunek Polski jako antysemickiego miejsca, w którym Żydzi potrzebują ochrony.

Cohen i Rau podpisali porozumienie pozwalające na natychmiastowe wznowienie delegacji młodzieżowych.

Rau powiedział, że porozumienie „otwiera perspektywy zrównoważonych, równych i opartych na wzajemności relacji”.

Powiedział, że przyjął „z satysfakcją”, że Izrael okazał zrozumienie dla polskiego poglądu, że nie jest konieczne posiadanie uzbrojonych izraelskich strażników oprócz polskiej ochrony, którzy zostaną udostępnieni grupom w razie potrzeby.

Stosunki zaczęły się pogarszać, gdy Polska uchwaliła ustawę o Holokauście w 2018 roku to sprawiło, że obwinianie Polski jako narodu za Holokaust było nielegalne. Ustawodawstwo ostatecznie zostało złagodzone i nadal nie jest stosowane w praktyce.

READ  UE wzywa do rozwiązania kwestii zachęt związanych z pandemią, ponieważ Polska twierdzi, że jest „hipokryzja”

Trzy lata później polski parlament uchwalił ustawę, która praktycznie uniemożliwiła ocalałym z Holokaustu i ich potomkom odzyskanie mienia skonfiskowanego przez powojenny reżim komunistyczny.

Przez wieki Polska była domem dla dużej społeczności żydowskiej, liczącej w przededniu Holokaustu 3,3 miliona. Tylko około 10% przeżyło, a powojenne prześladowania wypędziły o wiele więcej. Dzisiejsza społeczność żydowska jest bardzo mała, ale od czasu upadku komunizmu ponad trzy dekady temu odnotowała pewien wzrost.

Izrael powstał po Holokauście jako miejsce schronienia dla Żydów. Jest domem dla dużej, ale szybko malejącej populacji ocalałych z Holokaustu, a coroczny Dzień Pamięci o Holokauście zbiega się z upamiętnieniem powstania w getcie warszawskim.

___

Moniki Ścisłowskiej w Warszawie.

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *