Connect with us

Gospodarka

Sojusz Kanada-Polska wzmacnia szkolenie obronne Ukrainy

Published

on

Sojusz Kanada-Polska wzmacnia szkolenie obronne Ukrainy

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Toronto premier Kanady Justin Trudeau i premier Polski Mateusz Morawiecki ogłosili wspólne wysiłki obu krajów na rzecz szkolenia członków Sił Zbrojnych Ukrainy. Posunięcie to ma pomóc Ukrainie w utrzymaniu suwerenności w obliczu trwających napięć z Rosją.

Polska, Kanada promują transatlantyckie partnerstwo nuklearne: polski premier

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Kanadzie poinformował, że Polska i Kanada…

Zobacz więcej

Trudeau wyraził uznanie dla Polski, nazywając ją silnym partnerem w Europie Środkowej. Zwrócił też uwagę na brutalną inwazję wojsk Kremla na Ukrainę i pochwalił szeroko zakrojone wysiłki Polski na rzecz pomocy milionom Ukraińców, którzy uciekli od początku konfliktu. Kanada przyjęła też ćwierć miliona ukraińskich uchodźców i udzieliła pomocy humanitarnej, także w Polsce.

„Polska i Kanada są świadome konieczności dopilnowania, aby Rosji nie udało się przepisać mapy Europy i podejmować decyzji w imieniu Ukrainy” – powiedział premier Trudeau.

Premier Kanady podkreślił znaczenie Operacji UNIFIER, kanadyjskiej misji, w ramach której kanadyjski personel wojskowy szkoli Ukraińców w Polsce. Od 2015 roku w ramach tej inicjatywy przeszkolono ponad 36 tysięcy Ukraińców. Trudeau zwrócił również uwagę na szkolenie operatorów czołgów Leopard i pochwalił silne partnerstwo między Kanadą a Polską w ramach NATO.

Ponadto premier Kanady poinformował, że kanadyjska firma nawiązała współpracę z Orlenem przy budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Inicjatywa ta jest częścią zobowiązania Kanady do zapewnienia energii o zerowej emisji w przyszłości. O 53 proc. wzrosła również wymiana handlowa między Polską a Kanadą.

Z drugiej strony premier Morawiecki podkreślił pomoc humanitarną i wojskową Polski dla Ukrainy. Zwrócił uwagę, że Polska jest domem dla około dwóch milionów Ukraińców i pilnie pracuje, aby Rosja nie mogła uniknąć sankcji gospodarczych. Morawiecki ujawnił też trwający proces legislacyjny mający na celu przejęcie rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy.

READ  Prezydent podpisuje ustawę budżetową na 2021 rok - The First News

Morawiecki powtórzył poglądy Trudeau, podkreślając ważną rolę współpracy transatlantyckiej w warunkach globalnej polaryzacji, częściowo napędzanej przez Rosję. Podziękował za konkretne kroki podjęte w różnych dziedzinach, takich jak energia, pomoc humanitarna i współpraca gospodarcza między UE a Kanadą. Powtórzył, że narody demokratyczne muszą zachować przewagę nad niedemokratycznymi reżimami i zadbać o to, by nowe technologie nie znalazły się pod autokratyczną kontrolą.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *