Connect with us

Zabawa

Sędzia UCL zachowuje swoją pracę po przeprosinach za powiązania ze skrajnie prawicowym liderem – NBC 6 South Florida

Published

on

Sędzia UCL zachowuje swoją pracę po przeprosinach za powiązania ze skrajnie prawicowym liderem – NBC 6 South Florida

Polski sędzia piłkarski Szymon Marciniak przeprosił w piątek za przemawianie na imprezie biznesowej związanej ze skrajnie prawicowym politykiem i został potwierdzony przez UEFA jako sędzia przyszłotygodniowego finału Ligi Mistrzów.

Nominacja Marciniaka na mecz 10 czerwca pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan, kilka miesięcy po sędziowaniu finału mistrzostw świata w Katarze, była zagrożona w czwartek po tym, jak warszawska grupa antyrasistowska powiedziała UEFA o jego występie na konferencji w tym tygodniu. .

UEFA poinformowała w piątek, że przyjęła „głębokie przeprosiny i wyjaśnienia” Marciniaka oraz że grupa antyrasistowska Nigdy Więcej poprosiła wówczas o zatrzymanie sędziego.

„Chciałbym głęboko przeprosić za moje zaangażowanie i wszelkie cierpienia lub szkody, które spowodował” Marciniak napisał w oświadczeniu wydanym przez UEFA, dodając, że został „poważnie wprowadzony w błąd i świadomy powiązań ze Sławomirem Mentzenem, liderem, całkowicie nieświadomym „. skrajnie prawicowa Partia Konfederacji.

„Nie miałem pojęcia, że ​​(konferencja) była powiązana z polskim ruchem skrajnie prawicowym. Gdybym o tym wiedział, kategorycznie odrzuciłbym zaproszenie” – napisał sędzia. „Jestem zdeterminowany, aby wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia i upewnić się, że takie błędne oceny nie wystąpią w przyszłości”.

UEFA zauważyła, że ​​nigdy więcej nie przyjęła przeprosin Marciniaka i „zdecydowanie stwierdziła, że ​​jego usunięcie podważyłoby promocję antydyskryminacji”.

„Na podstawie dostarczonych informacji UEFA potwierdza, że ​​pan Marciniak będzie pełnił swoją rolę sędziego finału Ligi Mistrzów UEFA 2023” – poinformował organ zarządzający European Football.

Powszechnie uważany za najlepszego sędziego na świecie, Marciniak został poparty przez polski rząd w piątek, kiedy UEFA rozważała usunięcie go z przyszłotygodniowego meczu w Stambule. Polskie media podały, że Marciniak został wyrzucony przez UEFA, ale czynione są starania o jego przywrócenie.

Marciniak napisał na swoim koncie na Instagramie pod koniec czwartku, że „nigdy nie popierał ani nie legitymizował żadnej partii politycznej, organizacji ani indywidualnego polityka”.

Jednak ani post na Instagramie, ani poprzednie oświadczenie dla Never Again nie zawierało przeprosin ani nie potwierdzało możliwości błędnej kalkulacji.

Polski minister sportu Kamil Bortniczuk bronił Marciniaka wcześniej w piątek. W liście do UEFA, rozesłanym przez krajowe media, napisał, że przemówienie sędziego na imprezie w tym tygodniu „nie miało nic wspólnego z polityką”.

To była „szkodliwa manipulacja” – napisał minister sportu, próbując powiązać sędziego z polityką von Mentzena, twierdząc, że mężczyźni nie spotkali się, gdy Marciniak wygłosił 45-minutowe przemówienie „wyłącznie biznesowe, motywujące i inspirujące”.

Mentzen, którego partia ma antysemickie, homofobiczne i seksistowskie poglądy, później w mediach społecznościowych pochwalił Marciniaka za bycie wyróżniającym się mówcą na wydarzeniu networkingowym.

UEFA powiedziała w czwartkowym oświadczeniu: „Cała społeczność piłkarska brzydzi się„ wartościami ”, za którymi opowiada się ta (polityczna) grupa”.

Londyńska sieć Fare, która pomaga identyfikować przypadki rasizmu i dyskryminacji podczas międzynarodowych meczów piłki nożnej, powiedziała, że ​​z zadowoleniem przyjęła szybką interwencję UEFA i przeprosiny sędziego.

„Potrzebne jest wyraźne przywództwo, jeśli mamy stawić czoła wyzwaniom dyskryminacji i wykluczenia w piłce nożnej i ogólnie w naszych społeczeństwach” – powiedział w oświadczeniu prezes Fare, John Olivieira. „Piłka nożna nie może być postrzegana jako przestrzeń, która toleruje ekstremizm”.

„Dziękujemy naszym kolegom z Nigdy Więcej w Polsce za czujność. Żałujemy wszelkich gróźb pod jej adresem lub prób zdyskredytowania jej w wyniku jej pracy”.

Szef Never Again, Rafał Pankowski, powiedział The Associated Press, że „otrzymał lawinę nienawistnych wiadomości”. To całkowicie wykracza poza wszystko, czego kiedykolwiek doświadczyliśmy”.

Marciniak przez kilka sezonów sędziował także dla FIFA na Mistrzostwach Świata 2018 i UEFA na Mistrzostwach Europy 2016, a także na meczach klubowych. Opuścił Euro 2020, ponieważ wracał do zdrowia po problemach z sercem po zarażeniu się COVID-19.

READ  Filmy takie jak Na ratunek szeregowca Ryana, które naprawdę musisz zobaczyć

___

Współpracę z tym raportem wniosły pisarki Vanessa Gera i Monika Ścisłowska z Warszawy w Polsce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *