Connect with us

Nauka

Republika Południowej Afryki, prezydent Putin i MTK

Published

on

Republika Południowej Afryki, prezydent Putin i MTK

Republika Południowej Afryki przyzna immunitet dyplomatyczny wszystkim urzędnikom międzynarodowym uczestniczącym w sierpniowym szczycie BRICS, co pozwoli prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi uniknąć aresztowania.

Minister spraw międzynarodowych i współpracy Republiki Południowej Afryki, Naledi Pandor, wydała codzienne oświadczenie rozszerzające jej ustawę o immunitecie i przywilejach dyplomatycznych na delegatów na szczyt.

„Zgodnie z uprawnieniami nadanymi mi na mocy art. 6 ust. 2 Ustawy o immunitetach i przywilejach dyplomatycznych z 2001 r., potwierdzam spotkania ministerialne BRICS, które odbędą się w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki w dniach od 1 do 2 czerwca 2023 r. 15. Szczyt BRICS, który odbędzie się w Johannesburgu, Republika Południowej Afryki, w dniach 22-24 sierpnia, w celu przyznania immunitetów i przywilejów przewidzianych w art. 6 ust. 1 wspomnianej ustawy, zgodnie z załączonym zawiadomieniem”, mówi gazeta.

Republika Południowej Afryki, która ma bliskie związki z Rosją, stanęła w obliczu dylematu dyplomatycznego, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w marcu nakaz aresztowania Putina za domniemane zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Sygnatariusz MTK Pretoria jest zobowiązana do aresztowania Putina, jeśli wyląduje w RPA.

Clayson Monyela, rzecznik Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Współpracy, bronił tego środka, mówiąc, że takie zawiadomienia są wydawane za każdym razem, gdy w kraju odbywa się spotkanie międzynarodowe.

Opublikowane w poniedziałek zawiadomienie rządu nastąpiło po ogłoszeniu przez wiceprezydenta Paula Mashatile’a, że ​​spotka się z międzyresortową komisją, której zadaniem jest poszukiwanie rozwiązań w sprawie opcji wizyty Putina w RPA.

„Jest to standardowe przyznanie immunitetów, które przyznajemy na wszystkie międzynarodowe konferencje i szczyty odbywające się w Afryce Południowej, niezależnie od poziomu uczestnictwa” – powiedział departament.

„Immunitety dotyczą konferencji, a nie konkretnych osób. Mają one na celu ochronę konferencji i jej uczestników przed jurysdykcją kraju gospodarza w trakcie trwania konferencji.

„Immunitety te nie unieważniają żadnego nakazu, który mógł zostać wydany przez jakikolwiek międzynarodowy sąd przeciwko jakiemukolwiek uczestnikowi konferencji” – dodało ministerstwo.

READ  UNESCO upamiętnia spuściznę dwóch kazachskich legend, uczonego Achmeta Baitursynuly i śpiewaczki Rozy Baglanovej (wideo)

Początkowo prezydent Cyril Ramaphosa ogłosił, że partia rządząca zdecydowała, że ​​kraj opuści MTK przed cofnięciem się kilka godzin później, powołując się na „błąd komunikacyjny”.

Republika Południowej Afryki, która ma silne powiązania gospodarcze i handlowe z USA i Europą, chodzi dyplomatycznie po linie w sprawie konfliktu na Ukrainie, opowiadając się za utrzymaniem neutralnego stanowiska w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.

Departament Stosunków Międzynarodowych powiedział, że przygląda się również opinii prawnej na temat sposobu postępowania z nakazem aresztowania MTK.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *