Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Śledztwo wszczęto po umieszczeniu symbolu kobiety na polskiej fladze

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie publicznego znieważenia polskiej flagi po tym, jak rodzina w Warszawie zawiesiła na balkonie flagę połączoną z piorunem, symbolem praw kobiet w Polsce.

To najnowszy incydent, który rodzi pytania o wolność słowa i demokrację w konserwatywnym rządzie Polski. Władze coraz częściej starają się powstrzymać antyrządowych demonstrantów, w tym zastraszając policję.

W weekend policjanci weszli do warszawskiego domu bez nakazu aresztowania i zdjęli rodzinną flagę. Na biało-czerwonej fladze znajdowała się błyskawica, symbol kobiecego ruchu strajkowego.

Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, powiedziała w poniedziałek TVN24, że prokuratura wszczęła śledztwo. Ustal, czy doszło do naruszenia prawa, które czyni przestępstwem obrażanie, niszczenie lub uszkadzanie flag i innych emblematów państwowych.

Przestępstwo grozi do jednego roku więzienia.

Michał Wawrykiewicz, adwokat Free Courts, inicjatywy walczącej o praworządność, powiedział: „Zachowanie policji jest skandaliczne i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym”. Zauważył, że policja ostatnio użyła gazu łzawiącego i innej przemocy wobec pokojowych demonstrantów oraz że ogólnie wolności obywatelskie uległy pogorszeniu.

„Piorun na polskiej fladze z pewnością nie narusza symboli narodowych. To tylko wyraz obywatelskiego sporu z obecnym rządem, który brutalnie łamie prawa człowieka i zasady demokratyczne ”- powiedział Wawrykiewicz dla The Associated Press.

Powiedział, że prawicowi zwolennicy polityczni często używają swoich symboli na fladze, ale policja nigdy nie interweniowała w takich przypadkach.

Polska przeżywa teraz „bardzo masowy atak na wolność słowa, który nigdy nie miał miejsca w ciągu ostatnich 30 lat. Polska staje się Białorusią, jeśli chodzi o standardy ochrony praw człowieka. “

Strajk kobiet zorganizował ogólnokrajowe masowe protesty przeciwko rządowi po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł 22 października o zakazie aborcji, nawet jeśli płód miał wady wrodzone. Orzeczenie jeszcze bardziej zaostrzy jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych w Europie.

READ  Nowe informacje o zakażeniach koronawirusem w Polsce.

Trzy kobiety w Polsce zostały również oskarżone i grozi im kara do dwóch lat pozbawienia wolności za „obrazę przekonań religijnych” po udostępnieniu plakatów Maryi Panny z aureolą w tęczowych kolorach flagi LGBT jako autorytetów przeciwko językowi protestował przeciwko osobom LGBT.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *