Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Senat odroczy karę podatkową – Biznes w INTERIA.PL

Published

on

Za kilka dni Komisja Senacka odrzuci plan zastosowania CIT do spółek komandytowych. Cały Senat zrobi to za dwa tygodnie.

Jak napisano w „Pulsie Biznesu”, „Jest bardzo prawdopodobne, że apel Rady Przedsiębiorczości, skupiającej największe organizacje biznesowe, odniesie sukces, tj. Zablokuje obciążenie podatkiem dochodowym (CIT) spółek komandytowych od 1 stycznia 2021 r.” .

„Senatorowie opozycji (którzy mają większość w Senacie) i … kalendarz przyjdą na ratunek korporacjom. Jeśli Senat odrzuci rządową ustawę na posiedzeniu 25-27 listopada, rząd prawdopodobnie zabraknie czasu opublikować w Dzienniku Ustaw do 30 listopada 2020 r. (warunek wpisu) 1 stycznia 2021 r., podatek) ”- zadeklarował.

Przypomniano, że „państwowa ustawa CIT o spółkach komandytowych (jest ich 40,5 tys.) Została uchwalona przez Sejm 28 października 2020 r. (Było 232 posłów koalicji rządzącej wobec 215 posłów opozycji). „Prawo przewiduje, że opłata ma zostać wprowadzona pierwszego dnia przyszłego roku” – dodał.

„Puls Biznesu” informuje, że „istnieje dziwaczny mechanizm – dla chętnych podatek zostanie wprowadzony 1 maja 2021 r.”. „Eksperci ostrzegają, że może to być pułapka, bo czteromiesięczne przedłużenie roku podatkowego zwiększy przychody, co dla wielu firm może oznaczać spadek CIT z 9% do 19%. Przedstawiciele zrzeszeń przedsiębiorców alarmują, że ciężar spoczywający na spółkach komandytowych CIT (obecnie spoczywających na wspólnikach, a nie na społeczeństwie) będzie skutkował podwójnym opodatkowaniem, które tylko wyeliminuje takie przedsiębiorstwa z rynku, a budżet na nic się nie zda (rząd oczekuje dodatkowych dochodów w wysokości prawie 2 mld zł rocznie). „- określono.

Doniesiono, że „szeroki front opozycyjny uzyskał poparcie w grupach opozycyjnych”. Sejm nie był w stanie zablokować projektu, więc senatorowie zamierzają to zrobić.

– 18 listopada prace nad projektem rozpocznie Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Senatorowie opozycji zasadniczo sprzeciwiają się podwójnemu opodatkowaniu, co miałoby miejsce w przypadku spółek komandytowych, gdyby pomysł rządu został zrealizowany. Mamy zamiar złożyć wniosek przeciwko przepisom, które nakładają ten podatek na przedsiębiorstwa. Spodziewam się, że komisja to zaakceptuje, ponieważ mamy w tym większość i polecamy to całemu Senatowi. Jego spotkanie odbędzie się w dniach 25-27 listopada i zakładam, że podatek też powinien zostać odrzucony. To nie jest dobry moment na wprowadzenie nowych obciążeń podatkowych – powiedział Kazimierz Kleina, senator Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

READ  List litewskiej dziewczyny od polskiego listonosza doręczony 51 lat z opóźnieniem | Litwa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.