Connect with us

Świat

Ukraina. Zniknęło pięć milionów hektarów ziemi będącej własnością państwa. To trochę więcej niż terytorium Słowacji

Published

on

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, z obliczeń Ukraińskiej Państwowej Służby Geodezji, Kartografii i Katastru (PSK) wynika, że ​​„po przekazaniu samorządu w wyniku reformy decentralizacyjnej w latach 2018-2020 zamiast deklarowanych 6,4 mln ok. 4 mln Hektarów ziemi ha gruntów ornych, w rękach państwa jest tylko 750 tys. Ha ”. Oznacza to, że rząd stracił około 5 milionów hektarów ziemi będącej własnością państwa. To do 8 procent. terytorium kraju i więcej niż terytorium Słowacji.

Obejrzyj wideo
Ukraińcy protestują przeciwko porozumieniu z Rosją

Utrata ziemi na Ukrainie jest wynikiem ukrytej prywatyzacji

Od 2001 r. Kod stanowy zapewnia bezpłatną opcję prywatyzacjaw którym każdy obywatel może odzyskać sześć działek o różnym przeznaczeniu i łącznej powierzchni 6 hektarów. Jednak proces przyznawania gruntów był niejasny i opierał się głównie na decyzjach podejmowanych przez urzędników PSK na szczeblu centralnym oraz w biurach regionalnych.

Brak działającego systemu lustracji beneficjentów Kodeksu oznaczał, że jedna osoba mogła kupić dużo ziemi, a proces przekazywania ziemi na substytuty kwitł.

– informuje OSW. Umożliwiło to pozyskanie gruntów w dogodnych lokalizacjach pod Kijowem lub w pasie przybrzeżnym regionu Odessy w celu przekształcenia ich przeznaczenia z rolniczego na strukturalny. Sprywatyzowano również tereny bogate w zasoby naturalne, m.in. gaz, Rudy tytanu lub bursztyn.

Ukraina: Kontynuacja handlu certyfikatami z negatywnym wynikiem testu COVID-19

OSW przechodzi na listę i tak „jeśli 700 tys. Hektarów zostanie przekazanych obywatelom w latach 2013-2020, co potwierdza dokumentacja (choć zdarzały się tysiące przypadków nadużyć), w rejestrze brakuje informacji o ponad 5 mln ha. które zostały sprywatyzowane przed 2013 rokiem Do czasu digitalizacji dokumentów papierowych z tego okresu nie można określić, do których rąk trafiły. ”

W prywatyzacji uczestniczyły najprawdopodobniej elity polityczne Ukrainy

Szef PSK nie podał nazwisk odpowiedzialnych za praktykę, ale stwierdził, że serwis prowadzi „Donieck Group”, a po 2014 roku „Vineyard Group”. „Można to rozumieć jako oskarżenie pod adresem byłego prezydenta Wiktora Janukowycza (z Doniecka) oraz Petra Poroszenki i byłego premiera Wołodymyra Hrojsmana (związanego z Winnicą). Oprócz władz centralnych w praktykę tę zaangażowani byli także przedstawiciele regionalnej elity z poszczególnych dziedzin”. – wskazuje OSW.

READ  Ostra walka Chin ze spekulacjami na rynku nieruchomości toruje drogę: CapitaLand

Granica UkrainyUkraina otwiera granicę dla turystów. Zakaz obowiązywał przez miesiąc

Tę interpretację potwierdza fakt, że informacje przekazane przez lidera PSK nie wywołały politycznego skandalu. OSW ma wątpliwości, czy z powodu korupcja Sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. ukraiński Rząd nie ogłosił również, w jaki sposób zamierza odzyskać utraconą ziemię. „Leshchenko sugeruje, że sprawy te powinny podlegać przyspieszonemu rozpatrzeniu przez Wyższy Sąd Antykorupcyjny. Jednak ich potencjalnie duża liczba może całkowicie sparaliżować ten organ”. – zakończył OSW.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *