Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Polsce

Published

on

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Polsce

W sobotę rano sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyleciał do Polski i spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rano szef amerykańskiej dyplomacji zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim. Sekretarz stanu weźmie również udział w obchodach 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Pompeo wylądował w Warszawie w sobotę po 9 rano. Przed godziną 10:00 spotkał się z Matuszem Morawieckim w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

10.45 podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy, Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka podpiszą Umowę o Wzmocnionej Współpracy Obronnej.

„(…) podpisanie EDCA pogłębi polsko-amerykańską współpracę wojskową, wesprze rozbudowę infrastruktury, przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce i umożliwi zwiększoną i trwałą obecność wojskową USA w Polsce” – powiedział Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisał na Twitterze.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Świergot

Umowa została uzgodniona politycznie 30 lipca. Umożliwi ona dalsze pogłębianie współpracy wojskowej, w tym zwiększenie obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce. Na początku sierpnia ogłoszono, że wysunięte stanowisko dowodzenia 5. Korpusu Armii USA znajdzie się w Polsce. Obecnie w Polsce działa US Forces Division.

Udział w uroczystości, spotkanie z Prezesem Rady Ministrów

Po spotkaniu z Prezydentem Mikiem Pompeo weźmie udział w uroczystej odprawie strażnika na pl. Piłsudskiego w Warszawie, która odbędzie się w południe w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Następnie o 13.30 sekretarz stanu USA spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Po rozmowie, około godziny 14, obaj dyplomaci spotkają się z mediami na konferencji prasowej.

Amerykańskiego sekretarza stanu przyjmie również premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu porozmawia z Pompeo o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Podczas spotkania poruszone zostaną również kwestie międzynarodowe, w tym związane z wydarzeniami na Białorusi. „Politycy będą też rozmawiać o sytuacji w regionie Europy Wschodniej, relacjach transatlantyckich i kwestiach globalnych” – powiedział w komunikacie rzecznik rządu Piotr Mueller.

READ  Trzech szefów państw i rządów krajów UE jedzie pociągiem do Kijowa, by zademonstrować swoje poparcie dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisze umowę o wzmocnionej współpracy obronnej FLORIAN WIESER / PAP / EPA

Główne źródło zdjęć: TVN24

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.