Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rzecznik rządu potwierdził celowe zawieszenie publikacji ustawy Covid. „Wynika to z błędu” – koronawirus SARS-CoV-2

Published

on

– Ustawa Covid w obecnym brzmieniu jest wynikiem błędu w głosowaniu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, przyznając, że publikacja przepisów w Dzienniku Ustaw jest celowo opóźniona, mimo że ustawa została podpisana przez prezydenta.

Informacja o celowym wstrzymaniu publikacji ustawy pojawiła się jako pierwsza w radiu RMF FM. Chodzi o prawo, które wprowadza obowiązek noszenia masek, znosi odpowiedzialność karną lekarzy za nieumyślne błędy medyczne w czasie pandemii, czy gwarantuje służbom mundurowym w pełni płatne zwolnienie chorobowe z powodu zakażenia koronawirusem. Dziennikarze RMF FM zwracali uwagę, że wszystkie te zmiany mogą być już prawnie wiążące, jeśli nie pomyłką w głosowaniu grupy posłów prawa i sprawiedliwości. Poparli poprawkę Senatu, która przyznała wszystkim lekarzom 100% dopłaty, a nie – jak od początku chciała partia rządząca – tylko lekarzy, którzy są oddani walce z pandemią.

Ustawa o Covid została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę tydzień temu i mogłaby wejść w życie niemal natychmiast. Jednak według RMF FM publikacja w Dzienniku Ustaw zostanie przesunięta do grudnia do czasu jej zmiany.



Informację o celowym opóźnieniu podpisanej już ustawy potwierdził w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem to „Senat wprowadził niejasne zmiany w tej ustawie”. – Niestety poprawki zostały przypadkowo przyjęte w głosowaniach parlamentarnych. Oznaczałyby, że dodatkowa rekompensata dla tych na pierwszej linii walki z Covid z powodu nieprecyzyjnych przepisów powinna zostać rozszerzona na praktycznie wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy mogą, ale nie faktycznie, być narażeni na koronawirusa – wyjaśnił.

Müller powiedział, że po wejściu w życie ustawy „dodatkowe środki powinny zostać udostępnione praktycznie wszystkim lekarzom w Polsce”. Jak przekonywał, „głównym celem tych przepisów było zapewnienie, że dodatkowy, drugi dodatek zostanie przyznany tym na pierwszej linii”.

Sejm uchwalił ustawę Covid po zmianach dokonanych przez Senat 27 października. Dzień później izba niższa parlamentu uchwaliła poprawkę korygującą błąd PiS. Ale tym razem Senat nie spieszy się, jak to było z pierwszą wersją, która została przyjęta pięć dni po głosowaniu w Sejmie.

Piotr Müller oskarżył Senat. – Oczywiście, gdyby Senat zebrał się i pomyślał o tym (o zmianie), prawo mogłoby wejść w życie wcześniej – powiedział.

Prezydent Andrzej Duda 3 listopada podpisał ustawę Covid. Błażej Spychalski, rzecznik prasowy państwa, zapewnił RMF FM, że została ona przekazana do publikacji.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2000 r. O ogłoszeniu normatywnych aktów prawnych oraz niektórych innych aktów prawnych (art. 3), normatywne akty prawne, w tym akty prawne, publikowane są „niezwłocznie”. Rzecznik prasowy Prezesa Błażej Spychalski przekonywał w 2018 roku przy okazji przyjęcia jednej z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, że Prezes Rady Ministrów będzie miał 10 dni na przekazanie ustawy do publikacji w Dzienniku Ustaw. Przepisy nie wyznaczają jednak precyzyjnych terminów, które zmuszałyby premiera do zarządzenia fakturowania.

Źródło: rp.pl/ RMF 24, Polskie Radio 24

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *