Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę o własności nowych mediów | Polska

Published

on

Polscy deputowani przyjęli kontrowersyjną ustawę o własności mediów, która może doprowadzić do utraty licencji przez największą niezależną stację telewizyjną w kraju, ale kosztem kilku kluczowych głosów kwestionujących długoterminową przyszłość rządu.

Po nocy protestów w Warszawie i 80 innych miastach przeciwko ustawie, którą przeciwnicy postrzegają jako próbę uciszenia często krytycznego nadawcy, ustawa została uchwalona w środę 228 głosami do 216 w izbie niższej z 460 mandatami.

Głosowanie odbyło się w burzliwych scenach po tym, jak we wtorek premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował swojego zastępcę Jarosława Gowina, przewodniczącego młodszego koalicjanta Accord, co doprowadziło do wyjścia partii z rządu.

Ustawa, która ma zostać odrzucona w Senacie przed powrotem do Izby Gmin, gdzie do jej uchwalenia wymagana jest większość bezwzględna, uniemożliwiałaby firmom spoza UE posiadanie większościowego pakietu akcji w polskich mediach.

Zmusiłoby to amerykańską grupę medialną Discovery do sprzedaży większościowego pakietu udziałów w TVN, jednym z największych prywatnych kanałów telewizyjnych w Polsce, którego kanał informacyjny TVN24 często krytykuje rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Polska od 2015 roku.

Discovery powiedział w oświadczeniu po głosowaniu, że jest „bardzo zaniepokojony”, ale pozostaje „zdeterminowany”. Projekt ustawy jest „atakiem na podstawowe demokratyczne zasady wolności wypowiedzi”. [and] niezależność mediów ”.

Nadawca zaapelował do Senatu i prezydenta RP Andrzeja Dudy o sprzeciwienie się ustawie i niedopuszczenie do jej wejścia w życie. „Od tego zależy przyszłość Polski jako kraju demokratycznego na arenie międzynarodowej i jej wiarygodność w oczach inwestorów” – powiedział.

13 posłów formalnie należących do grupy Accord coraz bardziej wchodzi w konflikt z głównym partnerem Zjednoczonej Prawicy – ​​populistycznym PiS – a ich odejście pozbawia rząd jednomyślnej większości.

Gowin powiedział, że jego partia opuści rząd „z podniesioną głową” po wyrażeniu głębokich sporów dotyczących proponowanych zmian podatkowych – tak zwanego polskiego porozumienia, które ma na celu wygranie reelekcji rządu w 2023 r. – oraz ustawy medialnej.

READ  Były wiceminister spraw zagranicznych Polski został aresztowany

Jednak PiS udało się przekonać wystarczającą liczbę posłów z mniejszych partii do głosowania za ustawą, która jest ostro krytykowana zarówno przez UE, jak i Waszyngton. Polskie media donoszą o kasie i inne zachęty zostały zaoferowane.

Wcześniej rząd stracił cztery kluczowe głosy, w tym jeden za zawieszeniem obrad i odroczeniem głosowania nad ustawą medialną. Wśród wycia „oszuści” rzeczniczka PiS Elżbieta Witek zarządziła kolejne głosowanie, które rząd wygrał.

Utracone głosy nie oznaczają końca rządu, co wymagałoby formalnego wotum nieufności, ale komentatorzy zgadzają się, że PiS zostało osłabione i być może teraz będzie musiało polegać na krytycznej skrajnie prawicowej partii, Bundzie, nieformalnie. Pomoc.

Rząd zaprzecza, jakoby środek ten był skierowany do jednego nadawcy, ponieważ ma na celu zapobieganie potencjalnym zakupom mediów przez kraje spoza UE, takie jak Rosja i Chiny, i odrzucił propozycje ograniczenia zakazu własności do krajów spoza OECD.

Ale ruch następuje dalsze starania rządu o kontrolę nad polskimi mediami w której nadawcy publiczni, tacy jak państwowa telewizja TVP, stają się organami propagandy partii rządzącej, a prywatne, niezależne media są systematycznie wypierane z biznesu.

Platforma obywatelska opozycji, na czele której od lipca stoi były premier Polski i przewodniczący Rady UE Donald Tusk, jest zdeterminowana, by pokonać PiS i przyjęła wolność mediów jako kwestię, która mogłaby zjednoczyć szeroki sojusz opozycji.

Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych Tuska i poseł Platformy Obywatelskiej, napisał w środę na Twitterze: „Nasz parlament będzie dziś głosował w sprawie pozbawienia praw TVN, największej polskiej niezależnej stacji telewizyjnej należącej do Stanów Zjednoczonych. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​prawdopodobnie przekroczymy punkt, w którym nie będzie powrotu do kleptokratycznej autokracji ”.

Tusk napisał po głosowaniu na Twitterze: „Większość parlamentarna, przylepiona do błota korupcji i szantażu, kruszy się na naszych oczach. Może trwać przez chwilę, ale nie jest już w stanie rządzić.”

READ  PPG kończy projekt COLORFUL COMMUNITIES w Polsce

Waszyngton wezwał Warszawę do ponownego przemyślenia, ponieważ proponowana ustawa nieuchronnie wpłynie na „więzi obronne, biznesowe i handlowe” między Polską a USA. Setki polskich dziennikarzy i redaktorów podpisało także list otwarty wzywający rząd do zaprzestania „niszczenia wolności mediów w naszym kraju”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *