Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Nowe prawo w Polsce zakończyłoby restytucję mienia dla ocalałych z Holokaustu i wywołałoby kolejny kryzys z Izraelem – żydowską Polską

Published

on

Polski parlament uchwalił w czwartek ustawę, której celem jest ograniczenie możliwości roszczeń o zwrot mienia zagrabionego Żydom przez nazistów. Ustawa najprawdopodobniej odnowi kryzys w stosunkach między Izraelem a Polską. Minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział: „To niemoralne prawo poważnie wpłynie na stosunki między krajami”.

„To straszna niesprawiedliwość i wstyd, który narusza prawa ocalałych z Holokaustu, ich potomków i członków społeczności żydowskich, które istniały w Polsce od setek lat. To niezrozumiałe działanie ”- powiedział Lapid. Polski Senat nie uchwalił jeszcze ustawy, aby weszła ona w życie.

Głęboki apartheid Izraela pozostanie: SŁUCHAJ Gideona Levy

Departament Stanu USA skrytykował również nowe prawo w oświadczeniu w piątek, mówiąc: „Wierzymy w znaczenie rozwiązania kwestii odszkodowań z czasów Holokaustu, aby zapewnić sprawiedliwość i równość wszystkim ofiarom. Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku: „Apelujemy do Polski, aby ta ustawa nie posuwała się naprzód”.

Na początku tego tygodnia prezydent Reuven Rivlin zapytał swojego polskiego odpowiednika: Prezydent Andrzej Dudaaby pomóc w powstrzymaniu ustawodawstwa. Prezydent RP może uniemożliwić lub opóźnić ostateczne zatwierdzenie ustawy, zwracając się do Trybunału Konstytucyjnego o jej rewizję. Grupy i urzędnicy w Stanach Zjednoczonych również pracują nad uniemożliwieniem wejścia w życie prawa.

Ohad Zwigenberg

Zgodnie z nowym prawem zaległe roszczenia o zwrot mienia zajętego podczas Holokaustu, które nie zostały ostatecznie rozstrzygnięte w ciągu ostatnich 30 lat, zostaną zawieszone lub odrzucone. Ponadto zakazane są także nowe środki odwoławcze od decyzji administracyjnych, które zapadły od ponad 30 lat.

Światowa Organizacja ds. Restytucji Żydowskich wypowiedziała się przeciwko prawu na początku tego tygodnia. „Nowa ustawa praktycznie uniemożliwiłaby ocalałym z Holokaustu i ich rodzinom, a także innym żydowskim i nieżydowskim prawowitym właścicielom, odzyskanie lub rekompensatę za mienie nielegalnie skonfiskowane podczas Holokaustu i ery komunizmu”. roszczenia majątkowe zostaną naruszone.

READ  Poronienie. Katowice: poseł z lewej strony zatrzymany przez policję

Chociaż prawo nie dotyczy konkretnie tylko Żydów, WJRO obawia się, że ocaleni z Holokaustu będą głównymi ofiarami prawa po tym, jak ich własność została skonfiskowana przez nazistów w czasie II wojny światowej i znacjonalizowana przez komunistów po wojnie.

Stosunki Polski z Izraelem uległy gwałtownemu pogorszeniu w 2018 r., kiedy tzw Ustawa o języku Holokaustu został wydany w Polsce, aby ukarać tych, którzy obarczają naród polski odpowiedzialnością za nazistowskie zbrodnie wojenne. Lapidktóry był wówczas posłem, skonfrontował się bezpośrednio z polskim ambasadorem w Izraelu, mówiąc, że podczas II wojny światowej istniały „polskie obozy śmierci”.

Po tym, jak prawo zostało nieco „złagodzone” – w istocie, twierdząc, że naród polski jest odpowiedzialny za okropności Holokaustu – w oparciu o porozumienie między dwoma krajami, jest to przestępstwo cywilne, a nie karne, Lapid powiedział, że Polacy powinni zapytać przebaczenie z martwych.

Ben Samuels przyczynił się do powstania tego raportu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *