Connect with us

Świat

Fala upałów na Sycylii: Włochy mogły trafić w najgorętszy dzień w Europie

Published

on

Miasto Syrakuzy pobiło w środę po południu upalny rekord, kiedy antycyklon – określany przez włoskie media jako „Lucyfer” – wkroczył i przeniósł się dalej na północ przez kraj. Przyczyniła się do tego utrzymująca się fala upałów wokół Morza Śródziemnego w Europie i Afryce Północnej jedne z najgorszych pożarów od lat.

Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Europie, miała miejsce w 1977 r. w Atenach w Grecji, 48,0°C (118°F).

Rekord we Włoszech został potwierdzony przez władze sycylijskie, ale musi zostać oficjalnie potwierdzony przez WMO.

„W tej chwili nie ma powodów, aby ją unieważnić, ale jeśli to możliwe, dokonamy oceny ex post poprawności zastosowanego środka” – powiedział Sycylijski Agrometeorologiczny Serwis Informacyjny, oficjalny operator stacji pogodowej na Sycylii.

Obszar wysokiego ciśnienia to system wysokiego ciśnienia, w którym ciśnienie atmosferyczne jest stosunkowo wyższe niż otaczającego powietrza.

Na półkuli północnej obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast na półkuli południowej w przeciwnym kierunku.

Niektóre pożary wywołali podpalacze, ale naukowcy twierdzą, że to kryzys klimatyczny sprawia, że ​​fale upałów i pożary są częstsze i intensywniejsze, a przez to bardziej destrukcyjne.

Autorytatywny Raport Międzynarodowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu Opublikowany w poniedziałek powiedział, że południowa Europa widziała 38 warunków pogodowych sprzyjających pożarom lasów w ciągu ostatniego stulecia. Fale upałów i susze również nasiliły się na całym świecie, co pogarsza pożary.
W Palermo na Sycylii w środy ludzie ochładzają się na morzu.

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym i góruje nad tym, co czasami nazywa się „palcem” Włoch, ziemią w kształcie buta.

„Meteotsunami” trafia do hiszpańskiego kurortu

Temperatury wokół Morza Śródziemnego były w tym tygodniu o 5 do 10 stopni Celsjusza wyższe niż średnia, a dziesiątki ludzi zginęło w pożarach lasów w południowej Europie i Afryce Północnej, większość z nich w Algierii, gdzie zginęło co najmniej 69 osób. Również w Turcji, która jest obecnie dotknięta powodziami na wybrzeżu Morza Czarnego, odnotowano zgony, w których zginęło co najmniej dziewięć osób. Pożary mocno ucierpiały również w niektórych częściach Włoch i Grecji, a niektóre wioski zostały w dużej mierze zniszczone.

Zdjęcie z drona pokazuje operacje ratunkowe na zawalonym budynku po zalaniu w czwartek w dzielnicy Bozkurt w Kastamonu w Turcji.

A Santa Pola, kurort w hiszpańskim mieście Alicante, nawiedziło „meteotsunami”. Zdjęcia, które policja udostępniła na Facebooku w środowy wieczór, pokazały powodzie na ulicach.

Meteotsunami to duże fale „napędzane przez zaburzenia ciśnienia barometrycznego, często związane z szybkimi zdarzeniami pogodowymi”, zgodnie z US National Oceanic and Atmospheric Administration.

„Burza tworzy falę, która porusza się w kierunku wybrzeża i jest wzmacniana przez płytki szelf kontynentalny oraz zatokę, zatokę lub inną cechę wybrzeża” – powiedział, dodając, że naukowcy dopiero zaczynają lepiej rozumieć to zjawisko.

Alicante zostało dotknięte przez powodzie.

Policja z Santa Pola powiedziała, że ​​woda zalała ścieżki przybrzeżne i spowodowała wzdłuż nich szkody. Fala uderzyła również w łodzie rybackie.

„Nieoczekiwane zjawisko meteorologiczne zaskoczyło nas dziś wieczorem nagłym wzrostem przypływu, który spowodował wiele problemów dla zacumowanych łodzi rybackich i dryfował kilka łodzi” – powiedział w swoim nocnym oświadczeniu.

Laboratorium Klimatologiczne na Uniwersytecie w Alicante stwierdziło, że meteotsunami są bardziej powszechne na Balearach – w tym na Ibizie, Majorce i Minorce – ale „występują od czasu do czasu w naszym rejonie, chociaż było to trochę bardziej intensywne niż zwykle”.

Vasco Cotovio z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *