Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska odnotowuje najwyższy wzrost cen nieruchomości w UE

Published

on

Polska odnotowuje najwyższy wzrost cen nieruchomości w UE

Polska odnotowała największy wzrost cen nieruchomości w UE w ostatnim kwartale 2023 roku. Nowe dane Eurostatu pokazują, że koszty wzrosły o 13% rok do roku i 4,8% kwartał do kwartału. Ceny w całej UE pozostały w dużej mierze niezmienione.

Motorem wzrostów obserwowanych w Polsce w dalszym ciągu jest popularny program dotacji kredytu hipotecznego dla osób kupujących pierwszy raz kredyt hipoteczny, wprowadzony w zeszłym roku przez poprzedni rząd i dostępny do końca 2023 roku.

Chociaż niektóre dane sugerują, że wzrost gospodarczy spowolnił na początku roku, ceny zaczęły ponownie rosnąć w ostatnich tygodniach po tym, jak nowy rząd, który doszedł do władzy w grudniu, ogłosił na początku tego miesiąca własną wersję programu dopłat do kredytów hipotecznych.

Roczny wzrost cen domów w Polsce na poziomie 13% w czwartym kwartale 2023 r. wyprzedził Bułgarię (10,1%) i Chorwację (9,5%), które zanotowały odpowiednio drugi i trzeci co do wielkości wzrost.

Na drugim końcu skali największe spadki cen odnotowały Luksemburg (-14,4%), Niemcy (7,1%) i Finlandia (-4,4%). Ceny w całej UE wzrosły o 0,2%.

W ujęciu kwartalnym Polska była również największa w bloku, ze wzrostem o 4,8%, a za nią plasowały się Chorwacja (3,4%) i Irlandia (3%).

W całej UE ceny spadły o 0,3% między trzecim a czwartym kwartałem, przy czym największe spadki odnotowano we Francji (-2,7%), na Łotwie (-2,5%) i w Szwecji (-2,3%).

Drugi co do wielkości wzrost cen nieruchomości w Unii Polska zanotował już w trzecim kwartale 2023 roku, na poziomie 9,3% rok do roku, kiedy po raz pierwszy wdrożono program dopłat do kredytów hipotecznych wprowadzony przez ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS). .

W ramach programu w lipcu odnotowano trzykrotny wzrost liczby wniosków o kredyt hipoteczny w porównaniu z rokiem poprzednim. Rekordowa liczba wniosków napłynęła także w grudniu, kiedy program się zakończył.

READ  Cios w polską energetykę

W styczniu wartość kredytów hipotecznych po raz pierwszy w historii przekroczyła 10 miliardów złotych (2,3 miliarda euro) w związku z zawarciem umów kwalifikujących się do programu.

Do wzrostu cen przyczynił się także niedobór mieszkań – niektóre szacunki wskazują, że będzie ich brakować nawet do 4 milionów mieszkań. Utrudnia to dostęp do rynku młodym Polakom, z których prawie połowa mieszka z rodzicami, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w UE.

Jak podaje portal agregujący ceny Zametr, wraz z wygaśnięciem efektów programu w pierwszym kwartale 2024 r., w niektórych polskich miastach ceny zaczęły nieznacznie spadać. Zaczęły one jednak ponownie rosnąć, gdy 8 kwietnia obecny rząd ujawnił plany własnej wersji programu dotacji.

Na tydzień przed uruchomieniem planowanego nowego systemu dla kupujących po raz pierwszy, prawie 80% cen prezentowanych na portalu odnotowało spadek na rynku pierwotnym w Warszawie. W następnym tygodniu ceny wzrosły w ponad 90% ofert.

Planowana nowa regulacja ma zapewnić, że oprocentowanie kredytu hipotecznego dla osób kupujących go po raz pierwszy wyniesie maksymalnie 1,5%. Oprocentowanie może być niższe, jeżeli w gospodarstwie domowym znajdują się dzieci. Dla rodziny z co najmniej trójką dzieci oprocentowanie wynosi 0%.

W poprzedniej wersji programu gwarantowane oprocentowanie dla wszystkich uczestników wynosiło 2%. W nowej edycji państwo dopłaca także różnicę pomiędzy rynkową stopą procentową a stopą procentową gwarantowaną przez program.

READ  Polska: styczniowy skok wspiera nasz apel o CPI na 2021 r. | Kłapnięcie

Z nowego systemu będą mogły korzystać osoby samotne do 35. roku życia, natomiast dla małżeństw nie będzie limitu wieku. W poprzedniej edycji program skierowany był do osób do 40. roku życia

Kwota kredytu mieszkaniowego nie jest ograniczona, jednak dotacja przysługuje tylko na część kredytu, od 200 000 zł (46 220 euro) dla jednoosobowego gospodarstwa domowego do 600 000 zł (138 670 euro) dla gospodarstwa składającego się z 2 osób osób co najmniej pięć osób.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Krzysztof Kowalik / Usuń rozpryski

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *