Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Trump spotka się z polskim prezydentem Dudą, gdy przywódcy NATO będą wzywać do dodatkowego wsparcia dla Ukrainy

Published

on

Trump spotka się z polskim prezydentem Dudą, gdy przywódcy NATO będą wzywać do dodatkowego wsparcia dla Ukrainy

NOWY JORK (AP) – przypuszczalny kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Donalda Trumpa ma się spotkać w środę w Nowym Jorku Prezydent Polski Andrzej Dudazagorzałym zwolennikiem Ukrainy, który kiedyś zasugerował nazwę bazy wojskowej w swoim kraju „Fort Trump”.

Planowana kolacja, potwierdzona przez osobę zaznajomioną ze sprawą, ma miejsce w czasie, gdy europejscy przywódcy przygotowują się na możliwość wygrania przez Trumpa listopadowych wyborów i powrotu do Białego Domu. Przywódcy NATO są szczególnie zaniepokojeni długą historią krytycznych wypowiedzi Trumpa na temat zachodniego sojuszu, nawet po inwazji Rosji na Ukrainę.

Osoba ta nie była upoważniona do wypowiadania się publicznie i wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Niektórzy w Polsce obawiają się, że spotkanie może popsuć stosunki kraju z administracją Bidena, inni natomiast z zadowoleniem przyjmują perspektywę, że Duda mógłby wykorzystać swoje przyjazne stosunki z Trumpem do opowiadania się za wsparciem dla Ukrainy. Polska, członek NATO, graniczy z Ukrainą, a prawicowy populista Duda, którego kadencja kończy się w 2025 r., zachęcał Waszyngton, aby udzielił Kijowowi większej pomocy w walce z rosyjską agresją.

Trump sprzeciwił się takiemu finansowaniu, ale pod koniec zeszłego tygodnia, w możliwej zmianie, powiedział, że mógłby wesprzeć nowe pieniądze, gdyby miały one formę pożyczki.

Duda, który przebywał w Nowym Jorku na spotkaniach przy ONZ, od dawna wyrażał swój podziw dla Trumpa. Kiedy Duda miał zaciętą walkę o reelekcję w 2020 r., ówczesny prezydent Trump powitał go w Białym Domu.

Trump przebywa w tym tygodniu w Nowym Jorku na swojej inauguracji kryminalny proces cichego pieniądza, co radykalnie ograniczyło jego działania w kampanii. Jest pierwszym byłym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, któremu postawiono zarzuty karne. Dalsze losowanie jury zaplanowano na czwartek.

Republikanie w Waszyngtonie walczą między sobą o pakiet pomocy zagranicznej dla Ukrainy, Izraela i innych sojuszników. Ruch Trumpa „Make America Great Again” był szczególnie krytyczny wobec proponowanej pomocy dla Ukrainy, co jest stanowiskiem zgodnym z rządem USA Osłabienie postawy Republikanów wobec Rosji od czasu wzrostu pozycji Trumpa w amerykańskiej polityce.

READ  Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z europejskich rozgrywek w Polsce pomimo zaleceń MKOl

Trump od dawna chwalił prezydenta Rosji Władimira Putina, nazywając jego inwazję na Ukrainę „mądrym” i „inteligentnym”. W lutym Trump wywołał zamieszanie na całym świecie, kiedy podczas wiecu powiedział, że powiedział członkom NATO, że nie wydadzą na obronę wystarczającej kwoty niż on „Zachęcanie” Rosji. aby „zrobić z nimi, co do cholery chcą”. On ponowił tę groźbę Dni później.

Takie posunięcie podważyłoby Artykuł 5który stanowi, że zbrojny atak na jednego lub więcej członków NATO jest uważany za atak przeciwko wszystkim członkom

Centrowy premier Polski Donald Tusk, polityczny przeciwnik Dudy, krytycznie odniósł się do wizyty u Trumpa. Tusk wyraził jednak nadzieję, że Duda wykorzysta go „do zajęcia się kwestią, czy w tym ukraińsko-rosyjskim konflikcie należy jednoznacznie stanąć po stronie świata zachodniego, demokracji i Europy”.

Społeczno-liberalna „Gazeta Wyborcza” w swoim komentarzu stwierdziła, że ​​wizyta będzie „szkodliwa i niebezpieczna”, gdyż zostanie zinterpretowana jako polskie poparcie dla Trumpa w wyścigu o Biały Dom i będzie „policzkiem” dla Trumpa. administracja Bidena.

Pozytywne stanowisko Dudy wobec Trumpa wywołało kontrowersje w Polsce, gdzie strach przed Rosją jest wysoki, a poparcie dla NATO duże. Dudę wyśmiewano za to, że wiele lat temu sugerował, że Polska mogłaby nazwać bazę „Fort Trump”, ale tak się nie stało. Dudę krytykowano także po Trumpie opublikował zdjęcie na Twitterze po spotkaniu w Białym Domu w 2018 r., podczas którego niektórzy pokazali Dudzie, a co za tym idzie Polsce, pozycję uległą.

Zwolennicy Dudy zachwalali wartość przemawiania do rządzących i tych, którzy nie mają władzy w Waszyngtonie.

„Trzeba rozmawiać z obiema stronami sceny politycznej, zwłaszcza że Donald Trump ma duże szanse na wygraną i trzeba te relacje utrzymać” – powiedział w przemówieniu Paweł Jabłoński, były minister spraw zagranicznych należący do konserwatywnego obozu politycznego Dudy. wywiad z portalem informacyjnym Do Rzeczy. „Polityka międzynarodowa polega na utrzymywaniu relacji ze wszystkimi i dbaniu o to, aby były jak najlepsze”.

READ  W dwóch zbiorowych mogiłach w Polsce znaleziono prochy 8000 ofiar II wojny światowej

Inny członek NATO i główny zwolennik wsparcia dla Ukrainy, brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron, spotkał się z Trumpem w posiadłości byłego prezydenta na Florydzie na początku tego miesiąca, zanim złożył wizytę sekretarzowi stanu Antony’emu Blinkenowi.

Premier Węgier Viktor Orban, autokrata mający najściślejsze powiązania z Rosją ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, spotkałem się prywatnie z Trumpem w zeszłym miesiącu.

___

Gera relacjonowała z Warszawy. Współpracująca pisarka prasowa Jill Colvin z Nowego Jorku przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *