Connect with us

Świat

Schumer odwiedza Ukrainę i chce wywrzeć presję na Partię Republikańską, aby przyjęła ustawę pomocową

Published

on

Schumer odwiedza Ukrainę i chce wywrzeć presję na Partię Republikańską, aby przyjęła ustawę pomocową

Senator Chuck Schumer, przywódca większości, udał się w piątek na Ukrainę, aby okazać amerykańską solidarność z sojusznikiem Demokratów atakowanym przez Rosję oraz zwiększyć presję na Republikanów, aby zwiększyli swój sprzeciw wobec dodatkowej rezygnacji USA.

Podróż, pierwsza oficjalna podróż Schumera na Ukrainę, następuje w krytycznym momencie, ponieważ pakiet pomocy zagranicznej obejmujący pomoc wojskową dla Kijowa o wartości ponad 60 miliardów dolarów utknął na Kapitolu wśród republikańskiej opozycji.

Oznacza to coś w rodzaju okrążenia zwycięstwa dla pana Schumera, nowojorskiego demokraty, któremu udało się w tym miesiącu przeforsować ustawę pomocową przez Senat miażdżącym ponadpartyjnym głosowaniem, po miesiącach sporów międzypartyjnych.

Ale jest to także ostatnia próba ratowania ustawodawstwa w Izbie. Pod naciskiem prawicowych twardogłowych, wrogo nastawionych do finansowania wysiłków wojennych Ukrainy, republikański spiker Mike Johnson odrzucił ponadpartyjne wezwania do poruszenia tej kwestii.

Schumer planuje spotkać się we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego nowo mianowanym dowódcą wojskowym Oleksandrem Syrskim. Wyraził nadzieję, że ma nadzieję pokazać, jak opóźnienie Kongresu w zapewnieniu większej pomocy zaszkodziło wysiłkom Ukrainy na polu bitwy, i chciał nakłonić Republikanów w Izbie Reprezentantów do podjęcia działań, zanim będzie za późno.

„Wierzymy, że będziemy w stanie przedstawić bardzo mocne, konkretne dowody na to, dlaczego Ukraina po raz pierwszy przegrywa wojnę lub, jak wiadomo, wycofuje się z niej” – powiedział pan Schumer w wywiadzie udzielonym mu „Wyjazd”. Głównym powodem, który podał, był brak amunicji – kluczowej części pakietu pomocy wojskowej USA od początku 2022 roku. „Wierzymy również, że możemy zapewnić perspektywę i bardzo szczegółowo wyjaśnić, w jaki sposób Ukraina może wygrać tę wojnę, jeśli zostanie biorąc pod uwagę to, czego potrzebuje.”

Nie jest jasne, jak głośno jego przesłanie odbije się echem w Waszyngtonie, mimo że rosyjskie ataki na ukraińskie miasta nie wykazują oznak słabnięcia. W piątek o Ukraińskie Siły Powietrzne oświadczył, że zestrzelił 23 z 31 rosyjskich dronów wystrzelonych w ciągu nocy. Drony, które przedarły się przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, poważnie uszkodziły budynki mieszkalne. Co najmniej trzech cywilów znaleziono pod gruzami budynku w portowym mieście Odessa na południu. – stwierdziły władze lokalne.

READ  Kishida: Japonia obiecuje być „światowym liderem” w walce z rosyjską agresją, przekazując Ukrainie 5,5 miliarda dolarów pomocy

Schumer powiedział, że główną publicznością tej podróży do USA byli republikańscy prawodawcy, którzy wyrazili poparcie dla sprawy Ukrainy, ale głosowali przeciwko wysłaniu większej pomocy wojskowej.

W ciągu ostatniego roku grupa ta znacząco powiększyła się, gdyż sprzeciw wobec pomocy dla Kijowa stał się politycznym imperatywem prawicy, napędzanym częściowo przez światopogląd byłego prezydenta Donalda J. Trumpa „America First”. Jesienią przywódcy Partii Republikańskiej zgodzili się na nowe przesłanie uzasadniające sprzeciw, argumentując, że Stany Zjednoczone nie mają żadnego interesu w pomaganiu Ukrainie w utrzymaniu suwerenności, dopóki nie narzuci ona własnej granicy z Meksykiem, co zapewni rygorystyczne ograniczenia imigracyjne.

„W Senacie i Izbie jest wielu ludzi rozdartych po stronie republikanów, którzy wiedzieli, że tak należy postąpić, ale boją się mściwości Donalda Trumpa” – powiedział Schumer.

Stwierdził, że jego zdaniem tak właśnie jest w przypadku Johnsona, mimo że mówca wielokrotnie głosował przeciwko wysłaniu pomocy na Ukrainę.

„Mówca Johnson wypowiadał się pozytywnie o Ukrainie” – powiedział Schumer. „Myślę, że wie, że gdyby miał przedstawić projekt ustawy, miałby poparcie większości”.

Mimo to zwolennicy pomocy nie poczynili większych postępów w kwestii mówcy, który nigdy nie głosował za poparciem Ukrainy, a skrajnie prawicowi Republikanie grożą mu usunięciem ze stanowiska, jeśli pozwoli na głosowanie w tej sprawie.

Po tym, jak przedstawiciel Michael R. Turner, republikanin z Ohio i przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, poprowadził w tym miesiącu ponadpartyjną delegację do Kijowa, gdzie spotkał się z Zełenskim i obiecał, że Stany Zjednoczone zapewnią dodatkowe fundusze, Johnson powiedział „nie” Oznaki zmiany w jego nastawieniu.

„Izba Reprezentantów pod przewodnictwem Republikanów nie będzie utrudniana ani zmuszana do przyjęcia ustawy pomocowej, która została odrzucona przez większość republikańskich senatorów i która nie robi nic, aby zabezpieczyć naszą własną granicę” – powiedział Johnson zaledwie kilka dni po podróży Turnera.

READ  Szefowie finansów G20 dokonali kilku przełomów politycznych na spotkaniu w Indonezji

Pan Schumer przewodzi w pełni demokratycznej delegacji, w skład której wchodzą senatorowie Jack Reed z Rhode Island, przewodniczący Komisji ds. Sił Zbrojnych; Richard Blumenthal z Connecticut; Michael Bennet z Kolorado i Maggie Hassan z New Hampshire. Senator Mitch McConnell, republikanin z Kentucky i przywódca mniejszości, który głośno wypowiadał się na temat pomocy dla Ukrainy, przewodził podobnie dużej delegacji Partii Republikańskiej na Ukrainę w 2022 r.

Podróż ta stanowi poszerzenie międzynarodowego profilu, który pan Schumer starał się kultywować, odkąd został przywódcą większości. W ciągu ostatniego roku nagrał podróże do Indii, Pakistanu, Izraela, Chin i różnych miejsc w Europie.

„Europejczycy są zbulwersowani, że Ameryka – która zawsze była siłą NATO, siłą zachodniego sojuszu – mogła pomyśleć o odwróceniu się od Europy” – powiedział Schumer. Dodał, że jego wyjazd był ważny, aby „pokazać Europie, że nie odwracamy się plecami, że o to walczymy i będziemy walczyć, dopóki nie otrzymamy pomocy”.

Schumer dodał, że nie ma zamiaru ulegać żądaniom części Republikanów, aby Stany Zjednoczone skupiły swoje wysiłki na Ukrainie wyłącznie na pomocy wojskowej i pozostawiły pomoc gospodarczą i humanitarną partnerom europejskim. Przyjęta przez Senat ustawa zapewnia także Ukrainie pomoc gospodarczą i humanitarną, która ma pomóc w utrzymaniu infrastruktury cywilnej i pomocy osobom przesiedlonym w wyniku walk.

Wskazał również, że on i urzędnicy Białego Domu szukali sposobów na obejście sprzeciwu Republikanów w Izbie Reprezentantów, gdyby nie udało im się przekonać Johnsona i innych osób do wyrażenia zgody na głosowanie.

„Wraz z administracją zbadamy wszystkie możliwości uzyskania tej pomocy” – powiedział Schumer. „To kluczowa kwestia dla świata; To kluczowe pytanie dla historii. Wykracza to poza bezpośrednią politykę chwili.”

Stały Méheut przyczynił się do zgłoszenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *