Connect with us

Świat

Partia prozachodnia prowadzi wybory w Mołdawii, wstępne dane pokazują

Published

on

  • Zachód i Rosja walczą o wpływy w zubożałym byłym państwie sowieckim
  • Prozachodni prezydent ma nadzieję na zdobycie większości do walki z przeszczepem
  • Oskarża ustępujący parlament o blokowanie reform gospodarczych
  • Sojusznicy byłego prezydenta Dodona twierdzą, że prozachodni obóz jest zagrożeniem dla państwa”

KISZYNIÓW, 11 lipca (Reuters) – Partia PAS prozachodniej Mołdawii Mayi Sandu przeprowadziła w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne na platformie antykorupcyjnej i reform, wynika z danych Centralnej Komisji Wyborczej.

Sandu ma nadzieję, że zdobędzie większość w 101-osobowej izbie, aby wdrożyć reformy, które jej zdaniem zostały zablokowane przez sojuszników jej prorosyjskiego poprzednika, Igora Dodona.

Po zliczeniu 37,16% głosów PAS uzyskała 42,34% głosów, podczas gdy jej główny rywal, Blok Socjalistów i Komunistów Dodona, 33,86%, wynika z danych.

Oczekuje się, że wstępne wyniki zostaną ogłoszone w poniedziałek.

Zachód i Rosja walczą o wpływy w małej byłej republice sowieckiej liczącej 3,5 miliona ludzi, jednym z najbiedniejszych krajów w Europie i doświadczającym gwałtownego spowolnienia gospodarczego podczas pandemii COVID-19.

Sandu, były ekonomista Banku Światowego opowiadający się za bliższymi więzami z Unią Europejską, pokonał Dodona w zeszłym roku, ale musiał podzielić się władzą z parlamentem wybranym w 2019 r. i rządem ustawodawców powiązanych z Dodonem.

W kwietniu Sandu rozwiązał parlament, w którym PAS miała 15 posłów, socjaliści Dodona kontrolowali 37 i wraz z sojusznikami większość 54 posłów.

„Głosowałem za nowym parlamentem z uczciwymi ludźmi, który pozwoli nam pozbyć się tych, którzy przez lata okradali Mołdawię” – powiedział po głosowaniu Sandu.

„Wzywam obywateli do głosowania i podjęcia jeszcze jednego kroku, aby pozbyć się Mołdawii złodziei i korupcji” – powiedział Sandu, który chce zreorganizować system sądownictwa, podnieść pensje i zmienić konstytucję, aby ułatwić karanie przeszczepów.

Zaklinowana między Ukrainą a Rumunią, członkiem UE, Mołdawia była w ostatnich latach nękana przez skandale związane z niestabilnością i korupcją, w tym zniknięciem z systemu bankowego miliarda dolarów.

READ  4 obywateli irańskich oskarżonych o rzekomy spisek porwania amerykańskiego dziennikarza, mówią dokumenty sądowe

Dodon, który regularnie odwiedza Moskwę, utworzył blok wyborczy z komunistami, którzy oskarżają Sandu o prozachodnią politykę, która doprowadziłaby do upadku państwa.

„Od naszego dzisiejszego głosowania zależy, kto jutro będzie rządził Mołdawią. Zachęcam do głosowania na profesjonalistów, patriotów z Mołdawii, a nie na tych, którzy poddają Mołdawię zewnętrzną kontrolę ”- powiedział Dodon po głosowaniu.

List od Pawła Polityk; Montaż przez Garetha Jonesa, Williama Mallarda i Raissę Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *