Connect with us

technologia

Archeolodzy znajdują ruiny ogromnej średniowiecznej katedry nubijskiej w Sudanie

Published

on


Wykopaliska archeologiczne w Starej Dodongorze ujawniły dwie ściany absydy o szerokości 6 metrów i dużą kopułę grobową.
Polskie Centrum Archeologiczne dla Śródziemnomorza, Uniwersytet Warszawski / Mateusz Rekłajtis

Archeolodzy pracujący w Starej Dodongoli w północnym Sudanie odkryli największe ruiny kościoła nubijskiego, jakie kiedykolwiek znaleziono w tym regionie. Podejrzewają, że to średniowieczna katedra była siedzibą władzy arcybiskupów nubijskiego królestwa Makurii, w którym w połowie VI wieku ustanowiono chrześcijaństwo.

Artur Obłuski, który dowodził wyprawą do Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, powiedział, że w lutym technologia teledetekcji została wykorzystana do zbadania pustej przestrzeni w centrum podziemnej fortecy w starożytnym mieście. „Nie spodziewali się kościoła, ale placu miejskiego, który mógłby służyć do wspólnej modlitwy” – mówi. Wcześniej kościół na zewnątrz cytadeli uważany był za katedrę Dongoli.

Wykopaliska archeologiczne odsłoniły dwie ściany absydy kościoła, ozdobione malowidłami z monumentalnymi postaciami, oraz dużą kopułę grobową na południowym wschodzie. Obluski mówi, że budynek kościoła ma 26 metrów szerokości, około wysokości „trzypiętrowego bloku mieszkalnego” i ma apsydę o szerokości 6 metrów.

Odkrycie grobowca było jeszcze bardziej zdumiewające. Doceniony przez katedrę, znalezioną w starożytnym nubijskim mieście Faras w latach 60. XX wieku, znajduje się w centrum cytadeli z grobowcem biskupa w kształcie kopuły na wschodzie, a Obruski mógł być również grobowcem arcybiskupa w Dongorze . To sugeruje. Średniowieczne kościoły były ważnymi właścicielami ziemskimi, kręgosłupem społeczeństwa i często były zarządzane przez elity i członków królewskich.

Dongola rozkwitała jako centrum chrześcijaństwa aż do XIV wieku, kiedy islam zyskał przewagę wraz z przybyciem wojsk z Egiptu i innych krajów. Polscy archeolodzy przekopują ten teren od 1964 roku z zamiarem zaplanowania świtu chrześcijańskiej Dongoli i rozwoju przedkolonialnych społeczności afrykańskich od 2018 roku, 1,5 mln euro. Ufundowany z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Obłuski i jego koledzy mają nadzieję, że dzięki dalszym badaniom uda im się datować budowę kościoła. Z powodu pandemii koronawirusa i innych komplikacji zespół ma przerwę na sezon i wznowi tę jesień.

READ  Trading Technologies łączy się z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie

Archeolodzy znajdują ruiny ogromnej średniowiecznej katedry nubijskiej w Sudanie

Link źródłowy Source Archeolodzy znajdują ruiny ogromnej średniowiecznej katedry nubijskiej w Sudanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.