Connect with us

Gospodarka

„Dobra wiadomość”: Polska otrzyma aż 137 miliardów euro dofinansowania – mówi szef UE

Published

on

„Dobra wiadomość”: Polska otrzyma aż 137 miliardów euro dofinansowania – mówi szef UE

Polska będzie miała dostęp do aż 137 miliardów euro (148 miliardów dolarów) z funduszy Unii Europejskiej, powiedział w piątek szef władzy wykonawczej UE, po rozpoczęciu przez nowy rząd w Warszawie reform, które mają przywrócić niezawisłość sądów w kraju.

Uwolnienie pieniędzy było obietnicą proeuropejskiego rządu koalicyjnego premiera Donalda Tuska, a dostęp do nich zapewni impuls inwestycyjny dla gospodarki borykającej się ze skutkami wojny na Ukrainie i cierpiącej na słabość swojego głównego partnera handlowego Niemcy.

„Mam dobrą wiadomość” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie. „W przyszłym tygodniu Kolegium przedstawi dwie decyzje w sprawie zablokowanych obecnie dla Polski funduszy europejskich. Te decyzje przyniosą Polsce aż 137 miliardów euro.”

Polska uzyska dostęp do około 60 miliardów euro środków, które pomogą krajom wyjść z pandemii Covid-19 i odejść od paliw kopalnych.

Ponadto Warszawa ma dostęp do funduszy spójności o wartości około 76,5 miliarda euro, które mają pomóc w poprawie standardów życia w najbiedniejszych krajach Unii Europejskiej.

„To dużo pieniędzy, dobrze je wykorzystamy” – powiedział Tusk.

„ODZYSKIWANIE INWESTYCJI”

Dzień po komunikacie złoty (EURPLN=) wzrósł o 0,14%, odrabiając straty z wcześniejszej sesji.

„Faktyczne wydatkowanie środków potrwa kilka miesięcy (ożywienia w inwestycjach zobaczymy dopiero w 2025 r.), ale pomogą one w sfinansowaniu tegorocznego deficytu” – napisali ekonomiści ING na platformie społecznościowej X.

Poprzedni rząd, na którego czele stała nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), był uwikłany w długotrwały spór z UE dotyczący reform, które zdaniem krytyków zwiększyły wpływ polityczny na sądy.

W wyniku sporu Bruksela zablokowała Warszawie dostęp do funduszy, twierdząc, że Polska musi osiągnąć kamienie milowe w zakresie niezależności sądów, aby odblokować fundusze.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Polska wycofała już 5 miliardów euro, co nie było uzależnione od warunków konstytucyjnych.

Zadanie nowego rządu utrudnia fakt, że prezydent Andrzej Duda, który może zawetować ustawy, jest sojusznikiem PiS, a partia ma lojalistów na kluczowych stanowiskach w wymiarze sprawiedliwości.

Unijni urzędnicy z zadowoleniem przyjęli jednak plan działań Polski na rzecz przywrócenia praworządności.

(Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *