Connect with us

Gospodarka

Rosja nakłada sankcje na spółki Gazpromu w Europie i USA, udziałowców w gazociągu

Published

on

  • Rosyjski rząd publikuje listę dotkniętych firm
  • Dekret prezydencki z 3 maja zakazał handlu z firmami z listy

LONDYN, 11 maja (Reuters) – Moskwa nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz do Europy, oraz na były niemiecki oddział rosyjskiego producenta gazu Gazprom, którego spółki zależne obsługują europejską konsumpcję gazu.

Spółki notowane na rosyjskim rządzie stronie internetowej w środę przebywały głównie w krajach, które sankcjonowały Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę, większość z nich to członkowie Unii Europejskiej.

Wpływ na dostawy gazu do Europy, której ponad jedna trzecia gazu pochodzi z Rosji, nie był od razu jasny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jednak dekret prezydenta Władimira Putina z 3 maja stanowił, że żadna rosyjska firma nie może prowadzić interesów z podmiotami objętymi sankcjami ani nawet wypełniać swoich zobowiązań wobec istniejących przedsiębiorstw. Kontynuuj czytanie

Dekret wyraźnie zakazuje eksportu produktów i surowców do osób i podmiotów znajdujących się na liście.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax są to polski właściciel rurociągu EuRoPol Gaz, Gazprom Germania i 29 spółek zależnych Gazpromu Germania w Szwajcarii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, krajach Beneluksu, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Rumunii i Singapurze .

Gazprom dostarcza znaczną część swojego gazu do Europy za pośrednictwem gazociągu jamalsko-europejskiego, a jego różne działania w Europie i poza nią mają kluczowe znaczenie dla europejskiego rynku gazu oraz dostaw dla przemysłu i gospodarstw domowych.

Działalność Germanii, oparta na wydobyciu rosyjskiego gazu, obejmuje cały łańcuch wartości gazu, od przesyłu rurociągowego po magazynowanie i dostawę do hurtowni i detalistów.

Gazprom zrezygnował z posiadania firmy bez wyjaśnienia w zeszłym miesiącu, zmuszając niemieckiego regulatora sieci energetycznej do przejęcia kontroli nad działalnością w tym regionie. Kontynuuj czytanie

READ  Sytuacja gospodarcza Polski we wrześniu była podobna jak w sierpniu

Obejmuje to największy w Niemczech magazyn gazu w Rehden w Dolnej Saksonii o pojemności 4 miliardów metrów sześciennych.

Niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że analizuje rosyjskie oświadczenie w sprawie Gazpromu Germania, ale nie ma jeszcze żadnych szczegółów. Według ministerstwa dostawy gazu są obecnie gwarantowane i są stale sprawdzane. Kontynuuj czytanie

Putin sformułował swój dekret w odpowiedzi na, jak to określił, nielegalne działania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, mające na celu pozbawienie Federacji Rosyjskiej, obywateli Federacji Rosyjskiej i rosyjskich osób prawnych praw majątkowych lub ograniczenie ich praw majątkowych.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy uderzyli Rosję i elitę biznesową Moskwy najostrzejszymi sankcjami we współczesnej historii, posunięcia, które Putin uważa za deklarację wojny gospodarczej.

69-letni Putin wielokrotnie ostrzegał, że Moskwa zareaguje w naturze, chociaż najostrzejszą reakcją gospodarczą Kremla do zeszłego tygodnia było wstrzymanie dostaw gazu do Polski i Bułgarii oraz żądanie nowego systemu płatności dla europejskich odbiorców gazu.

Gaz-System, operator polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, nie mógł od razu uzyskać komentarza.

EuRoPol Gaz, będący współwłaścicielem Gazpromu i największego polskiego koncernu gazowego PGNiG (PGN.WA), pobiera opłaty tranzytowe za przesył rosyjskiego gazu przez Polskę. PGNiG nie miało natychmiastowego komentarza.

Wingas, spółka zależna Gazpromu Germania i jeden z największych niemieckich handlowców gazem, po przejęciu przez niemieckiego regulatora zapowiedział, że będzie dalej działał na zmienionych parametrach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Reutera; pisanie przez Kevina Liffeya; Pod redakcją Alexa Richardsona i Granta McCool

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *