Connect with us

Sport

Rosja mówi, że rozmowy z Ukrainą zaszły w ślepy zaułek, Polska ostrzega przed ryzykiem wojny

Published

on

Autorstwa Thomasa Escritta i Toma Balmfortha

WIEDEŃ / MOSKWA (Reuters) – Minister spraw zagranicznych Polski powiedział w czwartek, że Europa była bliżej wojny niż przez ostatnie 30 lat, kiedy Rosja w tym tygodniu wydała ponurą ocenę wysiłków dyplomatycznych zmierzających do rozładowania napięć wokół Ukrainy.

Rosja powiedziała, że ​​znajduje się w ślepym zaułku, gdy próbowała przekonać Zachód, by zakazał Ukrainie przystępowania do NATO i cofnął dziesięciolecia ekspansji sojuszu w Europie.

Dało to jasny obraz jeszcze przed zakończeniem tygodniowych narad dotyczących bezpieczeństwa. W czwartek odbyły się w Wiedniu rozmowy w 57-osobowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Nie wspominając o Rosji w swoim przemówieniu do wysłanników 57 członków OBWE, polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wspomniał o napięciach na Ukrainie, Gruzji, Armenii i Mołdawii – wszystkich krajach, w których trwają lub są zamrożone konflikty, w które rzekomo uczestniczy Rosja.

„Wydaje się, że zagrożenie wojną na obszarze OBWE jest dziś większe niż w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział.

„Od kilku tygodni stajemy przed perspektywą poważnej eskalacji militarnej w Europie Wschodniej” – powiedział, inicjując roczne przewodnictwo swojego kraju w największej organizacji bezpieczeństwa w regionie.

Nie zgłosił przełomu na spotkaniu.

Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział w wywiadzie dla RTVI, że rosyjscy specjaliści wojskowi zaoferują prezydentowi Władimirowi Putinowi opcje, jeśli sytuacja na Ukrainie się pogorszy, ale dyplomacji trzeba dać szansę.

Rozmowy z USA w Genewie w poniedziałek i z NATO w Brukseli w środę pokazały jednak, że istnieje „ślepy zaułek lub inne podejścia” i nie widział powodu, aby w najbliższych dniach ponownie usiąść i rozpocząć te same dyskusje.

Wysłannik USA na rozmowy OBWE powiedział, że Zachód nie powinien ulegać szantażowi.

Rosja pchnęła Stany Zjednoczone i ich sojuszników do stołu negocjacyjnego, rozmieszczając około 100 000 żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą, ale zaprzeczając inwazji. Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że amerykańskie żądania wycofania się są nie do przyjęcia.

READ  Lokalni zapaśnicy kwalifikują się do stanów | Wiadomości, sport, praca

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział: „Pomimo niezadowalającego dla Rosji tygodnia wielkiej dyplomacji, uważam, że Rosjanie mogą tylko potwierdzić swój brak zamiaru rozwiązywania problemów za pomocą przemocy, jeśli będą kontynuować dyskusję w ustalonych formatach, w szczególności” w OBWE”.

„USUŃ ZAGROŻENIA”

Zalew pesymistycznych komentarzy rosyjskich ministrów i urzędników poważnie poddaje w wątpliwość szanse na dyplomatyczny przełom w jednym z najbardziej napiętych momentów w stosunkach Wschód-Zachód od czasów zimnej wojny.

Ambasador Rosji Aleksander Łukaszewicz powiedział OBWE: „Jeżeli w rozsądnym terminie nie usłyszymy konstruktywnej odpowiedzi na nasze propozycje, a nasze agresywne zachowanie wobec Rosji będzie się utrzymywać, będziemy zmuszeni wyciągnąć odpowiednie wnioski i podjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić równowaga strategiczna i eliminacja niedopuszczalnych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa narodowego.”

Kontynuował: „Rosja jest krajem miłującym pokój. Ale nie potrzebujemy pokoju za wszelką cenę. Musimy bezwzględnie zachować te prawnie sformalizowane gwarancje bezpieczeństwa”.

Jego przemówienie było zgodne z wzorcem ostatnich oświadczeń, w których Rosja powiedziała, że ​​chce rozwiązania dyplomatycznego, ale także odrzuciła wezwania do odwrócenia gromadzonych wojsk i ostrzegła przed nieokreślonymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa Zachodu, jeśli jej żądania nie zostaną uwzględnione.

USA twierdzą, że wezwania Moskwy do zawetowania członkostwa Ukrainy i zaprzestania działań wojskowych NATO w Europie Wschodniej nie są okazją, ale są gotowe rozmawiać o kontroli zbrojeń, rozmieszczeniu rakiet i środkach budowy zaufania.

Rosja twierdzi, że po dziesięcioleciach ekspansji NATO jest zdeterminowana, aby wytyczyć czerwone linie i uniemożliwić sojuszowi przyjęcie Ukrainy jako członka lub stacjonowanie tam rakiet.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział po środowych rozmowach z Rosją, że kraje te powinny mieć możliwość swobodnego wyboru środków bezpieczeństwa.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skrytykował ustawę o sankcjach przedstawioną przez Demokratów w Senacie USA w środę, która w przypadku ataku Rosji na Ukrainę byłaby wymierzona w wysokich rangą rosyjskich urzędników rządowych i wojskowych, w tym Putina, oraz kluczowe instytucje bankowe.

READ  Nowy numer 1 Iga Świątek mówi, że płakała po przejściu Asha Barty'ego na emeryturę

Pieskow powiedział, że sankcjonowanie Putina jest równoznaczne z zerwaniem więzi.

„Widzimy pojawienie się takich dokumentów i oświadczeń na tle trwającej, choć nieudanej serii negocjacji” – powiedział.

Ambasador USA Michael Carpenter powiedział przed spotkaniem OBWE: „Gdy przygotowujemy się do otwartego dialogu mającego na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dla dobra wszystkich, musimy zdecydowanie przeciwstawić się szantażowi i nigdy nie pozwolić na nagradzanie agresji i gróźb”.

Rosja zapowiedziała, że ​​po rozmowach w tym tygodniu zdecyduje o dalszych krokach. Zagroziła nieokreślonymi „środkami wojskowo-technicznymi”, jeśli jej żądania zostaną odrzucone.

Wendy Sherman, zastępczyni sekretarza stanu USA, powiedziała w środę, że Rosja pokaże, że dyplomacja nigdy nie jest poważna.

(Dodatkowe reportaże Francois Murphy, Toma Balmfortha, Poliny Devitt i Alexandra Marrow; scenariusz: Mark Trevelyan; montaż: Philippa Fletcher i Frances Kerry)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.