Connect with us

Gospodarka

Rajd UE w sprawie emisji dwutlenku węgla wywołuje apel Zielonych o powstrzymanie spekulacji

Published

on

Zieloni w Unii Europejskiej chcą wzmocnić regionalny rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla, tak aby do końca dekady cena zanieczyszczeń potroiła się, jednocześnie ograniczając rolę inwestorów finansowych w programie typu „cap and trade”.

Zezwolenia na wprowadzenie dwutlenku węgla do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji wzrosły w zeszłym roku o 140% do ponad 50 euro za tonę, ponieważ blok rozwijał swoją śmiałą strategię klimatyczną. Fundusze inwestycyjne wpływają na największy na świecie rynek gazów cieplarnianych Green Deal pomógł przyspieszyć wzrost, a niektórzy z nich spodziewają się wzrostu cen 100 euro, prawdopodobnie do końca tego roku.

Odkryj dynamiczne aktualizacje najważniejszych punktów danych na Ziemi

Zieloni, najbardziej świadoma klimatyczna grupa w Parlamencie Europejskim, opowiadają się za wysokimi cenami emisji dwutlenku węgla, które mają osiągnąć poziom 150 euro za tonę do 2030 r., Aby zapewnić, że przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i producenci odwrócą się od paliw kopalnych. Jednak chcą, aby koszt zanieczyszczenia wzrastał stopniowo i fundamentalnie, kwestię, którą Komisja Europejska powinna wziąć pod uwagę przy każdej planowanej reformie rynku, powiedzieli w czwartek ustawodawcy Bas Eickhout i Michael Bloss.

„Istotne jest, i tym, czym Komisja prawdopodobnie się przyjrzy, jest to, w jaki sposób możemy ograniczyć wpływ spekulacji na ceny” – powiedział dziennikarzom Eickhout, wiceprzewodniczący Zielonych w Parlamencie Europejskim. „Spekulacja zawsze ma znaczenie, to rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla, ale należy go ograniczyć. Chcemy, aby cena była napędzana podażą i popytem, ​​a teraz zbytnio spekulacją. “

14 lipca Komisja, organ regulacyjny UE, przedstawi pakiet środków dostosowujących gospodarkę do nowego celu redukcji emisji do 2030 r. O co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r. Po ogłoszeniu szczegółów reformy rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla Eickhout oczekuje, że ceny ustabilizują się o 50 do 60 euro. Jednak propozycje Komisji muszą zostać zatwierdzone przez rządy krajowe i Parlament Europejski w procesie, który może zająć nawet dwa lata.

READ  Osoby te są zwolnione z opłacania abonamentu RTV. Lista obejmuje bezrobotnych [lista - 20.10.2020]

EU ETS jest głównym instrumentem polityki klimatycznej bloku, w ramach którego następuje stopniowa redukcja około 12 000 zakładów produkcyjnych, przedsiębiorstw użyteczności publicznej i linii lotniczych. Uczestnicy muszą mieć pozwolenie odpowiadające ich emisjom CO2.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *