Connect with us

Gospodarka

Kolejna misja Europy na Ukrainę jest na froncie wewnętrznym

Published

on

Kolejna misja Europy na Ukrainę jest na froncie wewnętrznym
Symbol zastępczy podczas ładowania promocji przedmiotów

Sześć miesięcy po inwazji Rosji na sąsiada demokratyczny świat zjednoczył się, by wesprzeć samoobronę Ukrainy i ukarać Władimira Putina i jego współpracowników. Mimo to nie powstrzymało to rozlewu krwi – a Putin zakłada, że ​​jedność Zachodu rozpadnie się, gdy nadejdzie zima, a Europejczycy znajdą się pod presją cen żywności i energii. Aby udowodnić mu, że się myli, europejscy przywódcy muszą przygotować swoją opinię publiczną na przedłużającą się wojnę i wspierać tych, którzy najmniej są w stanie ponieść jej koszty.

Opinia publiczna zarówno w USA, jak iw Europie w przeważającej mierze poparła wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie w przeciwstawieniu się agresji Putina, ale ta determinacja prawdopodobnie osłabnie, gdy wojna się przeciągnie. W ankiecie przeprowadzonej w 10 krajach europejskich w maju 42% respondentów stwierdziło, że ich rządy zwracają zbyt dużą uwagę na Ukrainę w porównaniu z ich problemami; w Rumunii i Polsce, dwóch krajach pierwszej linii, odsetek ten wynosi ponad 50%. Europejczycy stawiają wzrost kosztów życia i cen energii, a także użycie broni jądrowej, na szczycie swoich obaw związanych z wojną. W lipcowym sondażu Forsy w Niemczech stwierdzono, że poparcie dla bojkotu rosyjskiego gazu, kluczowego narzędzia do ograniczania Kremla, skurczyło się do prawie jednej trzeciej respondentów, z 44% sześć tygodni wcześniej.

Aby przezwyciężyć wyczerpanie wysiłku wojennego, europejscy przywódcy muszą sprecyzować swoje cele na Ukrainie. Chociaż priorytety poszczególnych rządów będą nieuchronnie różne, powinno istnieć szerokie porozumienie co do niektórych kluczowych celów: obrony demokratycznie wybranego przywództwa Ukrainy i jego samostanowienia; pociągać siły rosyjskie do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne; oraz unikanie zawieszenia broni, które naraża Ukrainę na ponowną rosyjską agresję. Europa musi co najmniej utrzymać obecne sankcje wobec Kremla i nadal dostarczać Ukrainie pomocy gospodarczej w nadchodzących miesiącach.

Trzeba przyznać, że przywódcy europejscy wykluczali jak dotąd jakiekolwiek złagodzenie sankcji wobec Rosji, ale należy zrobić więcej, aby odpowiedzieć na niepokoje społeczne. Decydenci polityczni powinni podkreślać, że pomoc Ukrainie leży w interesie Europy, ponieważ zwycięstwo Putina ośmieli nie tylko Kreml, ale i innych autokratów o odwetowych ambicjach. Powinni też przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji o rzekomych wadach polityki Zachodu, robiąc więcej, aby podkreślić ich osiągnięcia – w tym osłabienie rosyjskiej gospodarki, udaremnienie wysiłków Putina o zastąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego marionetkowym przywódcą oraz zwiększenie rozmiaru i siły NATO.

Równie ważne jest to, aby zachodnie rządy szczerze mówiły o potencjalnym bólu, który nas czeka. Wpływ na dochody do dyspozycji jest mieszany, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że koszty utrzymania europejskich gospodarstw domowych w 2022 r. wzrosną średnio o prawie 7% konsumpcji.

Ponieważ Rosja odcina dostawy gazu – i grozi ich całkowitym odcięciem – sytuacja się nie poprawia, a europejscy konsumenci czekają na ponurą zimę. Wielka Brytania przygotowuje się do zorganizowanych przerw w dostawie prądu. Podczas gdy wszyscy będą cierpieć, rządy powinny skoncentrować swoją pomoc na najbardziej zagrożonych. Ukierunkowane wsparcie dochodu dla ubogich jest tańszym podejściem niż obniżki podatków i kontrola cen, które nie zachęcają rodzin do ograniczania konsumpcji lub inwestowania w efektywność.

Przede wszystkim europejscy szefowie państw i rządów muszą prosić o cierpliwość. Oburzenie moralne i solidarność zachodniej opinii publicznej podniosły morale Ukrainy i pomogły jej siłom zbrojnym odeprzeć atak Rosji. Ale walka o wolność kraju szybko się nie skończy.

Więcej od innych autorów w Bloomberg Opinion:

• Europa nie jest przygotowana na uzbrajanie przez Putina na zimę: Maria Tadeo

• Prognozy dotyczące popytu na ropę nie są tak optymistyczne, jak się wydaje: Julian Lee

READ  Firmy te nadal kupują rosyjską ropę | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

• Putin wygrywa wojnę na rynkach energetycznych: Javier Blas

Redaktorzy są członkami Rady Redakcyjnej Bloomberg Opinion.

Więcej takich historii jest dostępnych na bloomberg.com/opinia

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *