Connect with us

Świat

Raila Odinga unieważnia wyniki wyborów w Kenii i wzywa do spokoju

Published

on

komentarz

NAIROBI – Kenijska kandydatka na prezydenta Raila Odinga ogłosiła wyniki wyborów jako „nieważne” i obiecała zakwestionować je w sądzie, ignorując wezwania do ustąpienia ogłoszonemu zwycięzcy Williamowi Ruto.

Ruto został mianowany zwycięzcą wyborów w zeszłym tygodniu przez Wafulę Chebukati, przewodniczącą Niezależnej Komisji Wyborczej i Granicznej Kenii (IEBC), w poniedziałek – ogłoszenie to zostało naznaczone zarzutami o fałszowanie głosów i nieporozumieniami wśród komisarzy w związku z zaciętym wyścigiem.

„Liczby ogłoszone przez pana Chebukati są nieważne i muszą zostać obalone przez sąd” – powiedział Odinga na konferencji prasowej. „Chcę pochwalić naszych kibiców za zachowanie spokoju i utrzymywanie pokoju oraz zachęcić ich, aby nadal to robili. Nikt nie powinien brać prawa w swoje ręce”.

„Podążamy zgodnie z konstytucyjnymi i zgodnymi z prawem kanałami i procedurami, aby unieważnić niezgodne z prawem i niekonstytucyjne oświadczenie pana Chebukati” – dodał.

Kenia komisja wyborcza ogłosiła Williama Ruto zwycięzcą wyborów prezydenckich 15 sierpnia, ale niektórzy wysocy urzędnicy zakwestionowali wynik. (Wideo: Reuters)

Jego świadectwo budzi widmo przemocy między jego zwolennikami a zwycięzcą, która przyćmiła poprzednie wybory. Poza odosobnionymi protestami, Kenia do tej pory milczała po wynikach.

„To ulga, że ​​Raila zdecydował się pójść do sądu i poprosił swoich zwolenników o zachowanie spokoju i oczekiwanie na decyzję sądu” – powiedział Meron Elias, analityk ds. Afryki Wschodniej i Południowej w think tanku International Crisis Group. „Pomimo niepewności jest to uspokajająca decyzja”.

Oświadczenie Odingi może oznaczać powtórkę wyników wyborów w Kenii z 2017 roku, kiedy jego kampania kwestionowała zwycięstwo urzędującego prezydenta Uhuru Kenyatty w Sądzie Najwyższym, który następnie unieważnił to głosowanie.

William Ruto ogłosił zwycięzcę wyborów prezydenckich w Kenii

Jednak Kenyatta i tak wygrał reelekcję po tym, jak Odinga powiedział swoim zwolennikom, aby nie głosowali, powołując się na nieufność do ciała wyborczego. Okres ten był naznaczony gwałtownymi protestami ulicznymi i łamaniem praw człowieka.

READ  Ten wirusowy obraz papieża Franciszka w białym puchowym płaszczu jest całkowicie fałszywy

W poniedziałek po południu, kiedy kraj oczekiwał na wyniki wyborów, jeden z czołowych urzędników wyborczych Odingi, Saitabao Ole Kanchory, powiedział, że pojawiły się doniesienia, że ​​system wyborczy został „spenetrowany i zhakowany” oraz że „niektórzy urzędnicy IEBC popełnili przestępstwa wyborcze ”. ”

Na kilka minut przed ogłoszeniem wyników czterech z siedmiu kenijskich urzędników wyborczych oświadczyło, że nie będzie ich popierać. Na wtorkowej konferencji prasowej poinformowali, że wyniki zostały ogłoszone przez przewodniczącego, zanim komisarze mieli pełną okazję do debaty nad stołami i sprzeciwami zgłoszonymi przez partie.

„Problemem, jaki mamy, jest proces”, powiedział komisarz Justus Nyang’aya na krótko przed konferencją prasową Odingi. „O ile nie określą tego komisarze, pozostaje to obowiązkiem, rolą i odpowiedzialnością tylko jednej osoby w sali konferencyjnej”.

Ogłoszenie zwycięstwa Ruto w poniedziałek wywołało świętowanie wśród jego zwolenników w całym kraju. W Ngong Town, na przedmieściach Nairobi, kierowcy trąbili trąbieniem i formowali procesje wzdłuż ulicy podczas świętowania. Tymczasem ludzie w rodzinnym mieście Ruto, Sugoi, imprezowali do późna w nocy.

W zachodniej Kenii, Kisumu, bazie wsparcia Odinga, protestujący na krótko podpalili opony na ulicy i zablokowali drogi kamieniami, zanim policja ich rozproszyła.

Kenijczycy głosują w zaciętych, uważnie obserwowanych wyborach

Oczekuje się, że będzie to ostatnia próba Odingi jako kandydata na prezydenta. To była piąta próba 77-latka na najwyższym stanowisku.

Najgorsza fala przemocy wyborczej w kraju miała miejsce w 2007 roku, kiedy Odinga o włos przegrał z Mwai Kibaki – również wśród zarzutów o oszustwa wyborcze. Przemoc powyborcza spowodowała śmierć ponad 1000 osób i ponad 5000 przesiedleń.

W Kiberze, slumsach Nairobi uważanych za bastion Odingi, tłumy, które zebrały się w ciągu ostatnich kilku dni, aby oglądać transmisje na żywo przed wynikami, rozproszyły się. „Ogłoszenie było rozczarowujące; Cokolwiek Odinga powie, że zrobimy, jest naszym przywódcą. Ufamy jego osądowi w przyszłości” – powiedział zwolennik Job Owino.

READ  USA: Izba Reprezentantów i Senat uzgadniają sankcje wobec Nord Stream 2

Mercy Wanjiru, 30-letnia mieszkanka Mathare, która została przesiedlona podczas przemocy po wyborach w 2007 roku, powiedziała, że ​​jest zadowolona ze zwycięstwa Ruto i ma nadzieję, że Odinga ustąpi, aby uniknąć powtórki przemocy.

„Musimy zbudować kraj” – powiedziała. „Nadszedł czas, aby wyzdrowieć i ruszyć dalej”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *