Connect with us

Nauka

Putin może wywołać Artykuł 5 Wykorzystanie samolotów cywilnych jako królików doświadczalnych w „pięcie achillesowej” NATO | Nauka | Aktualności

Published

on

Rosja: Zachód musi być przygotowany na konfrontację z Putinem, mówi ekspert

Od początku prowadzonego przez Rosję ataku na Ukrainę NATO obawia się bezpośredniego zaangażowania w konflikt, aby uniknąć wojny na pełną skalę. Pomimo licznych apeli Ukrainy, by NATO narzuciło krajowi strefę zakazu lotów, sojusz ustnie odmówił tego środka, obawiając się bezpośredniego zaangażowania z siłami rosyjskimi, jeśli tak się stanie. Pojawiło się jednak nowe zagrożenie, ujawniające, że wysoce strategiczny, ale słabo zaludniony obszar może być kluczem do szerszej wojny.

Przepaść Suwalska to wąski pas ziemi, który graniczy z granicami Białorusi, Litwy, Polski i rosyjskiej enklawy Kaliningradu.

Rosyjski politolog na wygnaniu Iwan Preobrażenski ostrzegł, że Putin może przetestować determinację NATO, przelatując najpierw rosyjskimi samolotami cywilnymi przez ten obszar.

Dodał, że Rosja ma rakiety obrony przeciwlotniczej stacjonujące na Białorusi i Kaliningradzie, którymi Putin może grozić zestrzeleniem każdego odrzutowca NATO, który zamierza przechwycić samoloty cywilne.

Jest to również jedyny sposób na dotarcie drogą lub koleją z Polski i Europy Środkowej do krajów bałtyckich – być może najbardziej eksponowanych członków NATO.

NATO może zostać wciągnięte w wojnę z Rosją (Zdjęcie: Getty)

Przestrzeń Suwałk

Przepaść Suwalska (na czerwono) to bardzo strategiczny kawałek lądu (Zdj.: Jakub Luczak)

Ponieważ Rosja posiada na Białorusi takie aktywa jak żołnierze, myśliwce i broń nuklearna, rosyjski ruch w celu przejęcia kontroli nad przesmykiem może skutkować bezpośrednim atakiem na członków NATO – Polskę i Litwę.

Cienki pas ma tylko 40 mil szerokości i ma niewiele naturalnych granic, takich jak rzeki, wybrzeża, doliny lub góry.

Teren jest słabo zaludniony, płaski i łatwo dostępny dla sił naziemnych jako logistyczna trasa zaopatrzenia na tym obszarze.

Infrastruktura obejmuje również dwie szerokie, dobrze utrzymane drogi oraz linię kolejową.

READ  główne wskaźniki, które Boris Johnson chce osiągnąć, zanim ułatwi blokowanie

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI:
Putin nie przestanie, dopóki Ukraina nie zostanie „ujarzmiona” – WW3 obawia się rakiety

Suwałki

Przepaść Suwalska to słabo zaludniony kawałek lądu (Zdjęcie: Getty)

Drogowy i kolejowy

W luce mieszczą się drogi i połączenia kolejowe (Zdjęcie: Getty)

Od czasu pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 r. zachodni urzędnicy rządowi, przywódcy wojskowi i eksperci z think tanków zwracali szczególną uwagę na to stosunkowo wąskie przejście między sojusznikami, głównie z powodu przewężenia, jakie reprezentuje, jeśli Rosja próbuje przeciąć Bałtyk.

Ponadto Kaliningrad ma dużą i dobrze zaopatrzoną część rosyjskiego wojska, więc luka może prowadzić do łańcucha dostaw bezpośrednio w Europie Wschodniej i regionie bałtyckim.

Ponieważ jednak ten kawałek ziemi wykracza poza terytorium Litwy i Polski, jeśli Rosja spróbuje przejąć kontrolę nad ziemią, oznaczałoby to atak na suwerenne terytorium członkowskie NATO.

W takich sytuacjach Artykuł 5 Sojuszu NATO wymagałby, aby jego towarzysze stanęli w obronie swoich partnerów, co w najgorszym przypadku zmuszałoby NATO do bezpośredniego konfliktu z Rosją.

NIE PRZEGAP:
Chiny krytykują Rosję za bycie „zbyt krzykliwym” podczas ćwiczeń wojskowych [REPORT]
Ukraina upokarza Putina, ujawniając „bardzo ograniczony sukces” [REVEAL]
Sen Sturgeona o IndyRef2 zostaje zniszczony jako szokująca porażka w ekspozycji obronnej [EXCLUSIVE]

czołgi

Obawy, że pojawiające się rosyjskie czołgi mogą zmieść jedyne (Zdjęcie: Getty)

Chociaż obecnie nie ma żadnych oznak rosyjskich postępów w kierunku kontrowersyjnego pasa ziemi, eksperci są zaniepokojeni nagłym skupieniem się na tym obszarze.

Jednak podczas wcześniejszych ćwiczeń wojskowych między Moskwą a Mińskiem wojska ćwiczyły w pobliżu delikatnego kawałka ziemi.

Ćwiczenia w ramach tzw. ćwiczenia Zapad ćwiczyły zamykanie cieśnin strategicznych poprzez atakowanie Białorusi w kierunku Kaliningradu.

Mówiąc o słabościach luki, Ramūnas Šerpetauskas, który prowadzi lokalną firmę litewskiego Związku Piechoty Morskiej, powiedział, że szarfa była jak „pięta achillesowa”.

READ  Perspektywa tygodniowa: wyniki z Asos H1; Bezrobocie w UE i indeks cen nieruchomości Halifax w Wielkiej Brytanii

Powiedział: „Niektórzy uważają, że nie ma sensu nas atakować, ale należy zauważyć, że jest to bezpośrednia droga lądowa do Kaliningradu.

„Jeśli uda im się pokonać Ukrainę, możliwe, że kolejny cios spadnie tutaj”.

Więcej takich historii znajdziesz na stronie Express.co.uk, korespondent ds. obrony i bezpieczeństwa, James Lee @JamesLee_DE

Putin i Łukaszenka

Putin ma bliskie związki z Białorusią (Zdjęcie: Getty)

Napięcie między NATO a Rosją wzrosło, ponieważ zarówno Szwecja, jak i Finlandia z dużym prawdopodobieństwem przyłączą się do sojuszu w najbliższej przyszłości.

Ekspansja państw nordyckich spotkała się z ostrym potępieniem Moskwy.

Ukraina również poprosiła o przystąpienie do sojuszu, jednak Kreml uznał to za czerwoną linię.

Co więcej, Ukraina jak dotąd nie spełnia kryteriów członkostwa, nie zabezpieczając swoich granic przed atakiem, czego dowodem jest rosyjska inwazja na jej terytorium.

Mówiąc o rozwiązaniu tego ogromnego zagrożenia, Margiris Abukevičius, wiceminister obrony Litwy, powiedział: „Jedyną odpowiedzią na to wyzwanie jest zwiększona obecność NATO tutaj.

„Wiemy, jak bardzo Rosja ma obsesję na punkcie zamykania korytarzy naziemnych”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.