Connect with us

Nauka

Wietnam i Polska zacieśniają współpracę naukową

Published

on

Wietnam i Polska zacieśniają współpracę naukową
Zdjęcie ilustracyjne (Fot.: baotainguyenmoitruong.vn)

Hanoi (VNA) – Wietnamski Instytut Nauk o Ziemi i Zasobów Mineralnych podlegający Ministerstwu Zasobów Naturalnych i Środowiska, we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim w Polsce, zorganizował 6 listopada w Hanoi konferencję na temat współpracy naukowej pomiędzy Wietnamem a Polską.

Przemawiając podczas wydarzenia, dr Trinh Hai Son, dyrektor Wietnamskiego Instytutu Nauk o Ziemi i Zasobów Mineralnych, powiedziała, że ​​podczas dwudniowej konferencji 250 uczestników weźmie udział w dyskusjach na temat geologii i zasobów mineralnych; zagrożenia naturalne i ochrona środowiska; oraz archeologia i geoarcheologia. Wizyta terenowa odbędzie się w dniach 8-9 listopada.

Powiedział, że jest to dla uczestników ważna okazja do podzielenia się i omówienia zaawansowanych badań i nowych technologii w dziedzinie nauk o Ziemi oraz innych dziedzin, takich jak archeologia, społeczeństwo i historia w Wietnamie i Polsce.

Oczekuje się, że zaproponują rozwiązania umożliwiające skuteczne zastosowanie nauk o Ziemi w praktyce – powiedział.

Profesor Anna Wysocka z Instytutu Nauk Geologicznych PAN powiedziała, że ​​wydarzenie odbywa się po raz pierwszy w Wietnamie i ma na celu wzmocnienie współpracy naukowej pomiędzy wietnamskimi instytutami badawczymi, uniwersytetami i polskimi odpowiednikami.

Dzięki wydarzeniu obie strony będą mogły wymienić doświadczenia, informacje i pomysły z zakresu nauk o Ziemi, minerałów, ochrony środowiska i szkoleń.

Wiceminister Zasobów Naturalnych i Środowiska Tran Quy Kien powiedział, że od chwili nawiązania przez Wietnam i Polskę 2 kwietnia 1950 roku stosunków dyplomatycznych oba kraje współpracują w różnych dziedzinach, m.in. w nauce i technologii oraz w edukacji.

Według niego, w Polsce na studiach uniwersyteckich i podyplomowych przeszkoliło się około 4 tys. Wietnamczyków, w tym 100 w sektorze geologii i minerałów.

Minister zauważył, że Wietnam i Polska mają ogromny, niewykorzystany potencjał współpracy naukowo-technologicznej. Ministerstwo wyznaczyło Instytut Nauk o Ziemi i Zasobów Mineralnych do opracowania programów współpracy między obydwoma krajami w obszarach geologii i minerałów, przygotowując jednocześnie budowę wietnamsko-polskiego ośrodka badań tropikalnych w Wietnamie./.

READ  Macron „walczy o utrzymanie włączonych świateł”, gdy Francja w desperackiej próbie wraca do zielonej energii | Nauka | Aktualności

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *