Connect with us

Zabawa

Przewodnik dla osób przyjeżdżających do Polski po raz pierwszy – Lonely Planet

Published

on

Przewodnik dla osób przyjeżdżających do Polski po raz pierwszy – Lonely Planet

Na linii frontu UE, na granicy z Ukrainą i rosyjską eksklawą Kaliningrad, Polska wywołuje ostatnio spore zamieszanie.

Jest to jeden z krajów Europy Wschodniej odnoszący największe sukcesy gospodarcze, z długą, fascynującą, a czasem tragiczną historią, która rozgrywa się na tle królewskich zamków i pałaców, malowniczych starych miast i niesamowitych krajobrazów.

Od Karpat na południu po Wielkie Jeziora Mazurskie na północy, Polska jest wymarzonym kierunkiem dla każdego, kto szuka aktywnego wypoczynku – jest mnóstwo możliwości uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i kajakarstwa, a zimą jazdy na nartach.

Jeśli wolisz miejskie rozkosze, nie rozczarują Cię tętniące życiem miasta, takie jak prężnie rozwijająca się stolica Warszawa, klimatyczna stara stolica Kraków i odnowione XIX-wieczne przemysłowe centrum Łodzi. Każdy z nich oferuje liczne atrakcje kulturalne, a także pyszne restauracje i tętniące życiem nocne życie – a wszystko to w bardzo przystępnych cenach.

Ponieważ Polska to duży kraj pełen możliwości podróżowania, z pewnością będziesz mieć pytania. Oto kilka wskazówek i praktycznych porad, jak najlepiej wykorzystać pierwszą podróż do Polski.

Kiedy powinienem pojechać do Polski?

Nie ma pory roku, której zdecydowanie należy unikać planując wyjazd. Za ładną pogodę i możliwość wzięcia udziału w letnich festiwalach i imprezach takich jak ta w Krakowie Festiwal Kultury Żydowskiej i Warszawa Letnie dni jazzuprzychodzą od maja do początku września.

Miasta i miasteczka ożywają, gdy wyższe temperatury zachęcają wszystkich do jedzenia i picia na świeżym powietrzu. To także najwyższy sezon na zwiedzanie 23 parków narodowych w Polsce.

Krajobraz wiosną i jesienią może być również bardzo piękny. Zima to najcichsza pora roku, z wyjątkiem ośrodków narciarskich takich jak Zakopane. Przygotuj się na ujemne temperatury oraz zalegający śnieg i deszcz.

Rekompensata obejmuje stawki poza sezonem w hotelach i licznych znakomitych muzeach w dużych miastach, gdzie można schronić się przed żywiołami. Od jesieni do wiosny instytucje sztuk performatywnych, takie jak warszawski Teatr Wielki i Filharmonia Narodowa, również organizują sezon przedstawień najwyższej klasy.

Poświęć trochę czasu na zwiedzanie niesamowitych parków narodowych w Polsce © Westend61 / Getty Images

Ile czasu potrzebuję na przyjazd do Polski?

Na krótki wypad za miasto do Warszawy czy Krakowa potrzebne są co najmniej dwa, a najlepiej trzy dni. Nie będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby omówić wszystko, ale będziesz mógł poczuć te miejsca i zaznaczyć główne atrakcje.

READ  Netflix podwaja się na docusoaps | C21Media | Aktualności

Jeśli zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, możesz zwiedzić większą część Polski w ciągu 10 dni do dwóch tygodni, dodając do swojej trasy metropolie, takie jak Gdańsk (również w pobliżu nadbałtyckiego kurortu Sopot) i Łódź, a także mniejsze historyczne miasta, takie jak Rekolekcje Artysty Kazimierz Dolny I Zamośćdoskonale zachowane renesansowe miasto z XVI wieku.

Czy masz miesiąc? Teraz mówisz! Daje to możliwość zwiedzania wiejskich rozlewisk i parków narodowych, takich jak Białowieski Park Narodowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w którym żyje około 800 wolno żyjących żubrów, symbol narodowy Polski i największy ssak lądowy w Europie; oraz Karkonoski Park Narodowy ze spektakularnymi krajobrazami z epoki lodowcowej wyrzeźbionymi przez lodowce.

Czy łatwo jest poruszać się po Polsce?

Polska jest połączona ze światem poprzez loty międzynarodowe. Głównym lotniskiem stolicy jest Central Lotnisko Chopina w Warszawiez lotnisko w Modlinie39 km (24 mil) na północ od miasta, odprawa tanich linii lotniczych.

Inne międzynarodowe lotniska to Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy, Port Lotniczy w Katowicach, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie, Port Lotniczy w Łodzi oraz Wrocławskie lotnisko. Istnieją również doskonałe połączenia kolejowe i autobusowe, szczególnie z zachodnimi sąsiadami z Europy, w tym nocne połączenia kolejowe z Berlinem i Wiedniem.

Poruszanie się po samej Polsce jest dziecinnie proste. Istnieje rozbudowana sieć autobusowa i kolejowa oferująca zarówno regularne usługi, jak i przystępne ceny. W przypadku bardziej odległych obszarów, w tym prawie wszystkich parków narodowych, z pewnością przyda Ci się własny rower.

Wynajęcie samochodu jest proste, a drogi znacznie się poprawiły w ostatnich latach (chociaż w większości regionów wiejskich można spotkać drogi nieutwardzone). Wszystkie większe miasta mają dobry transport publiczny, a historyczne stare miasta można łatwo zwiedzać na piechotę.

Najciekawsze rzeczy do zrobienia w Polsce

Kraków, dawna stolica królewska, przyciąga wzrok swoją odurzającą mieszanką historii i harmonijnej architektury. Jego centralnym punktem jest ogromny Rynek Główny, największy średniowieczny rynek w Europie, oraz wspaniały Zamek Królewski na Wawelu na wzgórzu nad Starym Miastem.

Ale to dopiero początek – każda część miasta jest fascynująca, od dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz i jej tętniącego życiem nocnego życia po schrony nuklearne Nowej Huty.

Po II wojnie światowej Warszawa musiała zostać niemal całkowicie odbudowana. Imponujące Muzeum Powstania Warszawskiego skupia się na najciemniejszych godzinach II wojny światowej, podczas gdy Muzeum Warszawy znakomicie dokumentuje powstanie, upadek i odrodzenie miasta. Nie przegap wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także majestatycznego Pałacu w Wilanowie i otaczającego go bujnego parku.

Toruń, otoczone murami gotyckie miasto nad Wisłą, cudem przetrwało II wojnę światową bez szwanku. Wybierz się na spacer po wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starym Mieście, pełnym muzeów, kościołów, wspaniałych rezydencji i placów. Jeśli znudzi Ci się, wzmocnij się pieprznym piernikiem, popisową przekąską Torunia, którą możesz przygotować samodzielnie w Muzeum Piernika.

Białowieski Park Narodowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest domem dla jednego z ostatnich w Europie pozostałości puszczy, który można zwiedzać w towarzystwie przewodnika. Żubr, który kiedyś wymarł poza ogrodami zoologicznymi, został tu z sukcesem reintrodukowany. Najlepszym sposobem na zobaczenie tych wspaniałych zwierząt jest jednak regionalny Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Kobieta spaceruje z walizką po średniowiecznym placu w Krakowie
Zwiedzaj Kraków pieszo i poznaj z bliska jego niesamowitą historię i architekturę © martin-dm / Getty Images

Moja ulubiona rzecz do zrobienia w Polsce

Jestem wielkim fanem street artu, a Łódź jak żadna inna w Polsce przyjęła tę publiczną formę twórczej ekspresji – miasto to praktycznie jedna wielka galeria sztuki! Znajduje się tu ponad 200 dzieł sztuki publicznej, od gigantycznych murali po instalacje wykonane z neonów, gwoździ i płytek porcelanowych.

Do moich ulubionych należą Pasaż Róży, olśniewający dziedziniec całkowicie pokryty fragmentami luster w wirujące wzory róż oraz Wiedźmin, wysoki na 70 m mural zaprojektowany przez Jakuba Rebelkę na bokach sąsiadujących bloków – hołd złożony serii książek fantasy o Wiedźminie Autorowi Andrzejowi Sapkowskiemu, który mieszka w Łodzi.

READ  Discovery wyraża oburzenie po przyjęciu przez polski parlament kontrowersyjnej ustawy medialnej | Wiadomości

Ile pieniędzy potrzebuję dla Polski?

Jak wszędzie w Europie, także i w Polsce ceny ostatnio poszły w górę. Niemniej jednak kraj ten oferuje doskonały stosunek jakości do ceny, zwłaszcza jeśli chodzi o zakwaterowanie, wyżywienie i rozrywkę. Podróżowanie komunikacją miejską to także okazja.

  • Pokój w hostelu: 60 zł
  • Prosty pokój dla dwóch osób: 200 zł
  • Apartament bez wyżywienia (w tym Airbnb): 120 zł
  • Bilet komunikacji miejskiej: 3,40 zł
  • Kawa: 15-20 zł
  • Kanapka: 15 zł
  • Kolacja dla dwojga: 150-200 zł
  • Piwo/kufel w barze: 12 zł

Polska jest częścią UE, prawda?

Tak, to znaczy, że jeśli wjedziesz do kraju z sąsiednich krajów UE – Czech (Czechy), Niemiec, Litwy i Słowacji – nie ma żadnych formalności granicznych. Jednak zamiast euro walutą narodową Polski jest złoty (zł, czasami w skrócie PLN), którego początki sięgają XIV wieku.

W większości miejsc akceptowana jest płatność kartą lub elektronicznie, jednak czasami trzeba zapłacić gotówką, dlatego warto mieć przy sobie trochę pieniędzy w portfelu.

Jak łatwo jest zaistnieć w Internecie?

Bardzo łatwe. W zależności od planu komórkowego/internetu w domu, surfowanie po Internecie i utrzymywanie kontaktu za pomocą smartfona lub tabletu powinno być możliwe. Istnieje wiele hotspotów Wi-Fi, a niektóre z nich są bezpłatne.

Osoba macza w śmietanie polskie pierogi
Po przybyciu do Polski zanurz się w talerzu pierogów © Alexander Spatari / Getty Images

Jakie jest polskie jedzenie?

Miejscowi nie lubią nic lepszego niż naśmiewanie się z wygodnych potraw, takich jak pączki (pączki nadziewane konfiturą różaną) lub ich talerz PierogiPierogi nadziewane wszystkim od twarogu, ziemniaków i mięsa po jagody i inne owoce.

Tradycyjna kuchnia jest rustykalna i gustowna, co można podsumować podpisem Polski kiełbasa Kiełbaski. Zwykle przyrządza się je z wieprzowiny i różnych przypraw, ale można dodać również inne mięsa, takie jak wołowina i cielęcina.

Oprócz tych podstawowych dań, polska kuchnia obejmuje także pożywne zupy i dania takie jak tatar wołowy. W dużych miastach czeka na nas szeroki wybór dań z całego świata oraz kreatywne interpretacje dań wegetariańskich i wegańskich.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *