Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Protesty na Białorusi. Na granicy z Ukrainą aresztowano działaczkę opozycji Marię Kalesnikawę

Published

on

Maria Kalesnikawa, jeden z liderów opozycji, została zatrzymana na granicy z Ukrainą – poinformował rzecznik Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego Anton Byczkouski. Wcześniej białoruska straż graniczna ogłosiła, że ​​opozycja wjechała na Ukrainę, która została wkrótce odrzucona przez służby graniczne tego kraju. Jednak potwierdzono, że dwóch innych działaczy – Anton Radniankou i Ivan Kraucou – opuściło Białoruś.

Krewni Kalesnikawy, którzy zasiadali w prezydium Rady Koordynacyjnej Opozycji, poinformowali w poniedziałek policję o ich zniknięciu. Nie można było również skontaktować się z Antonem Radniankou, a Iwan Kraucou, również członek Rady Koordynacyjnej, poinformował niezależny portal TUT.by.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

We wtorek rano białoruska straż graniczna poinformowała, że ​​działacze opozycji przekroczyli przejście graniczne na granicy z Ukrainą – podała agencja Reuters. Maryja Kalesnikawa, Anton Radniankou i Ivan Kraucou przeszli przez kontrolę graniczną i udali się w kierunku Ukrainy – poinformował rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Anton Byczkouski za pośrednictwem portalu TUT.by i Radia Swaboda.

Ukraińska straż graniczna zaprzeczyła, że ​​Kalesnikawa wjechał do kraju kilkadziesiąt minut później. – Dwóch obywateli Republiki Białorusi, Radniankou i Kraucou, przybyło na jedno z ukraińskich przejść granicznych w rejonie Kijowa, aby wjechać na Ukrainę. Obywatel Republiki Białorusi Kalesnikawa nie był obecny na ukraińskich punktach kontroli granicznej dla celów kontroli granicznej – powiedział rzecznik ukraińskiej ochrony Andrij Demczenko z agencji Interfax-Ukraina.

Mary KalesnikawaPAP / EPA / TATYANA ZENKOVICH

Białoruskie media państwowe, w tym agencja BiełTA, zaraz po pierwszym komunikacie straży granicznej poinformowały, że członkowie Rady Koordynacyjnej, z którymi w poniedziałek rano przerwano kontakt, „uciekli za granicę w nocy”, ale tylko dwóm to się udało. a Kalesnikawa „próbował opuścić Białoruś nielegalnie, ale został aresztowany na granicy”.

Ostatecznie ta wersja została również potwierdzona przez Komitet Białoruskiej Granicy Państwowej. Jak podaje rzecznik straży granicznej cytowany przez niezależny portal TUT.by, między posterunkiem straży granicznej a granicą z Białorusią jest 13 km. Po przejęciu kontroli po stronie białoruskiej przez Kałesnikawę, Radniankou i Kraucou pojechali BMW w kierunku granicy. Kalesnikawa został zatrzymany w tym odcinku.

– Samochód podjechał w stronę granicy. Gdy kierowca zobaczył strażnika granicznego, samochód gwałtownie przyspieszył i stanowił zagrożenie dla życia wojskowego, przekraczając granicę z Kałesnikawą na zewnątrz. Podobno została wypchnięta – powiedział Byczkouski. Wtedy zostanie zamknięta.

Zniknięcie opozycji

Mary Kalesnikawa jest koordynatorem personalnym uwięzionego Wiktara Babaryki, potencjalnego kandydata w sierpniowych wyborach prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza uniemożliwiła Babaryce udział w wyścigu o najwyższy urząd w stanie za domniemane przestępstwa finansowe.

Po aresztowaniu Babaryki Kalesnikawy dołączyła do sztabu Światlany Cichanouskiej.

Weranika Capkała, Swiatłana Cichanouska i Maryja KalesnikawaPAP / EPA / TATYANA ZENKOVICH

Według świadków Kalesnikawa został w poniedziałek aresztowany w centrum Mińska. Według ich relacji zatrzymani nie mieli na sobie mundurów żadnego formacji siłowej. Maksim Znak z Biura Rady powiedział, że Kalesnikawa została schwytana tego ranka w drodze na pocztę – obcy wsadzili ją do autobusu i zabrali.

Światłana Cichanouska powiedziała w poniedziałek, że „porwanie Marii Kalesnikawy, Antona Radniankou i Ivana Kraucou” było próbą „utrudnienia prac Rady Koordynacyjnej”.

Protesty na Białorusi

9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które według Centralnej Komisji Wyborczej wygrał prezydent Alaksandr Łukaszenka, uzyskując 80,1 proc. Głosów. Mieć rację. Lider opozycji Światłana Cichanouska wygrał tylko 10,1 proc., Według oficjalnych danych. Mieć rację. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane.

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA / TATYANA ZENKOVICH

READ  Szczęsny ogłasza zakończenie kariery po rzutach karnych w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *