Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezes NBP twierdzi, że decyzja o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych nie została podjęta

Published

on

Prezes NBP twierdzi, że decyzja o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych nie została podjęta

Anny Kopper

WARSZAWA (Reuters) – Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie podjęła decyzji o zakończeniu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej – powiedział w czwartek prezes NBP, powtarzając, że seria podwyżek została raczej wstrzymana niż ostatecznie zakończona.

Środowa decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 6,75% była trzecią z rzędu decyzją RPP o wstrzymaniu się od głosu, a rynki oczekiwały sygnałów, że rozmowy o dalszych podwyżkach stóp wreszcie się zakończyły.

„Nadal jesteśmy w zawieszeniu” – powiedział na konferencji prasowej prezes Banku Centralnego Adam Glapiński. „Rada… nie dyskutowała, czy zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych”.

Obecny poziom stóp procentowych jest „optymalny” z punktu widzenia RPP.

Glapiński powiedział, że spodziewa się spadku inflacji w marcu lub kwietniu po wzroście na początku 2023 roku.

Według danych Urzędu Statystycznego, w listopadzie inflacja spadła do 17,4% r/r z 17,9% w poprzednim miesiącu.

Glapiński powiedział, że ma nadzieję, że kolejne prognozy inflacji banku centralnego, które mają zostać opublikowane w marcu, wskażą na spowolnienie inflacji.

„Mam nadzieję, że… przekonamy się, że mamy wreszcie trwały spadek inflacji” – powiedział. „Wtedy na pewno będzie taka dyskusja w Radzie… czy zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych.”

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca 2023 r., ale Glapiński nie dałby się nabrać, gdyby uważał, że koszty kredytu mogą spaść.

(Reportaż Alana Charlisha, Anny Koper, Pawła Florkiewicza, Anny Włodarczak-Semczuk; montaż: Alison Williams i Elaine Hardcastle)

READ  Polska i Korea Południowa podpisują umowę ramową na projekt energetyki jądrowej | Wiadomości z energetyki jądrowej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *