Connect with us

Gospodarka

„Presja ekonomiczna”: Ukraińscy kierowcy ciężarówek czekają w kolejkach całymi dniami, aby wjechać do Polski

Published

on

„Presja ekonomiczna”: Ukraińscy kierowcy ciężarówek czekają w kolejkach całymi dniami, aby wjechać do Polski

Ukraiński kierowca ciężarówki Oleksandr od dwóch dni czeka w swojej ciężarówce na przekroczenie granicy z Polską i w kwestii ciepłego posiłku musi polegać na zardzewiałej kuchence elektrycznej i butlach z gazem od innych unieruchomionych kierowców.

Stoi w długim szeregu ciężarówek ustawionych wzdłuż słonecznych pól Rawy Ruskiej na Ukrainie aż do polskiej granicy, a kierowcy ciężarówek czekają przez kilka dni na pozwolenie na wjazd do kraju UE.

Z kolei polskie firmy transportowe od poniedziałku blokują przejścia graniczne i domagają się przywrócenia obowiązku posiadania zezwolenia na wjazd do UE dla swoich ukraińskich kolegów.

Zostały złomowane po inwazji rosyjskiej.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Kijów powiedział w czwartek, że po obu stronach utknęło około 20 000 pojazdów i stwierdził, że protest szkodzi zarówno krajom, jak i szlakom logistycznym UE.

„Towary nie trafiają tylko do Polski, trafiają do wszystkich krajów europejskich” – powiedział AFP Oleksandr.

Protest jest najnowszym rozłamem gospodarczym pomiędzy sąsiadami, których stosunki ucierpiały w ostatnich miesiącach.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

„To po prostu presja ekonomiczna na Ukrainę” – stwierdził 36-latek.

„Zamykanie granicy z Ukrainą w czasie wojny jest niewłaściwe”.

Kijów oświadczył w czwartek, że choć „szanuje prawo do protestu”, utrudnianie to spowodowało „straty” zarówno dla gospodarek Ukrainy, Polski, jak i UE.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Polscy protestujący twierdzą, że spotykają się z nieuczciwą konkurencją i twierdzą, że cofnięcie zezwoleń doprowadziło do napływu ukraińskich konkurentów, zmniejszając ich zyski.

Jednak Dmytro, który przez cztery dni czekał w kolejce w Rawie Ruskiej, powiedział, że wiele ciężarówek przejeżdża przez Polskę.

„Otwórzcie nam drogę i przepuśćcie ludzi, którzy jadą nie do Polski, ale dalej” – powiedział AFP.

Lokalna polska policja powiedziała AFP, że na przejściu granicznym Hrebenne-Rava Ruska w 40-kilometrowej kolejce stało około 500 ciężarówek.

„Czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi około 160 godzin” – poinformowała rzeczniczka policji Małgorzata Pawłowska.

Kolejka dla ciężarówek na przejściu dalej na południe w Medyce trwała około 55 godzin – szacuje polska Straż Graniczna na swojej stronie internetowej.

Protestujący polscy kierowcy ciężarówek twierdzą, że konkurencja z Ukrainą jest obecnie zbyt trudna, aby ją wytrzymać.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Oprócz przywrócenia unijnych zezwoleń na wjazd, drugim największym zmartwieniem kierowców ciężarówek były procedury związane z powrotem do Polski z Ukrainy.

Ze strony polskiej 64-letni Józef Stopa, kierowca polskiej firmy transportowej, spodziewa się, że jego przeprawa na Ukrainę zajmie kilka dni.

„Powinien istnieć port, teraz jest zamknięty” – powiedział AFP.

„Załadowane ciężarówki powinny jechać innym pasem, a te, które są puste, powinny wrócić puste i udać się do załadunku… Teraz wszystko jest w jednej kolejce”.

Z drugiej strony ukraińscy kierowcy ciężarówek twierdzili, że w grę wchodzi polityka.

Tego lata polscy rolnicy poskarżyli się kierowcom ciężarówek na ukraińską konkurencję, co skłoniło Warszawę do ograniczenia importu ukraińskiego zboża w czasie wojny.

Od inwazji Moskwy w lutym 2022 r. Warszawa jest największym zwolennikiem Kijowa przeciwko Rosji.

Jednak podczas jesiennych wyborów parlamentarnych w Polsce stosunki między sąsiadami uległy pogorszeniu, gdy rządząca partia nacjonalistyczna wdała się w kilka starć z Kijowem.

„Dla naszych ukraińskich kierowców, przedsiębiorców i wszystkich innych jest jasne, że dzieje się to z powodów politycznych” – powiedział 58-letni kierowca Leonid, jedząc zupę za kierownicą.

bur-oc/gw

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *