Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prawicowy poseł gasi świece chanukowe w polskim parlamencie

Published

on

Prawicowy poseł gasi świece chanukowe w polskim parlamencie

WARSZAWA, Polska (AP) – Skrajnie prawicowy poseł w polskim parlamencie zgasił we wtorek świece na menorze zapalonej z okazji Dnia Pamięci Święto żydowskie Chanukaco doprowadziło do niepokojów i skandalu po objęciu urzędu przez nowy prounijny rząd.

Wszystkie główne siły polityczne natychmiast potępiły bezprecedensowy incydent z udziałem Grzegorza Brauna, jednego z najbardziej kontrowersyjnych parlamentarzystów, i oświadczyły, że w parlamencie nie będzie tolerancji dla zachowań antysemickich i ksenofobicznych.

Brauna, prorosyjskiego członka tzw Partia Konfederacjiw przeszłości fałszywie twierdził, że istniał spisek mający na celu przekształcenie Polski w „państwo żydowskie” i wzywał do kryminalizacji homoseksualizmu.

Marszałek Sejmu Szymon Holownia nazwał ten czyn „absolutnie skandalicznym” i wykluczył Brauna z obrad tego dnia, wyrażając nadzieję, że „prędko nie wróci”. Zapowiedział, że zgłosi sprawę do prokuratury.

Parlament nałożył także na Brauna najwyższą możliwą karę, zmuszając go do rezygnacji z połowy trzymiesięcznego wynagrodzenia i dodatków dziennych na sześć miesięcy.

„Polska jest domem wszystkich religii” – stwierdziła Holownia.

Według materiału wideo z zdarzenia Braun chwycił czerwoną gaśnicę i zgasił świece na menorze. Teren wypełniła chmura dymu, mgły i białego proszku.

Rabin Shalom Ber Stambler, który od 17 lat przewodniczy ceremonii Chanuki, powiedział Associated Press, że uroczystość przebiegała spokojnie i właśnie dobiegała końca, gdy nagle wybuchł chaos i zdał sobie sprawę, że Braun gasił świece szóstego wieczoru tygodniowego festiwalu.

Ludzie błagali go, żeby przestał, a jedna kobieta, członkini gminy żydowskiej, próbowała powstrzymać Brauna. Dym z gaśnicy dotarł do jej twarzy i wówczas wymagała pomocy medycznej. Co roku członkowie społeczności żydowskiej biorą udział w Menorah Blitz w parlamencie.

„Zrobił to w bardzo brutalny sposób” – Stambler dodał o Braunie.

Incydent zakłócił ważny dzień w polskim parlamencie, w którym odbywały się nowe wybory Premier Donald Tusk wygłosił przemówienie inauguracyjne. Tusk w swoim przemówieniu obiecał, że jego rząd będzie żądał od świata zachodniego kontynuowania pomocy dla Ukrainy i że będzie ona stabilnym sojusznikiem USA i NATO.

Zdecydowanie potępił incydent o charakterze antysemickim i powiedział: „To jest niedopuszczalne, to nie może się nigdy więcej powtórzyć. To hańba”.

Tomasz Piątek, polski dziennikarz śledczy, który badał Brauna, udokumentował jego podróż do Rosji na spotkanie Leonid Sviridov, rosyjski propagandysta Kremla wydalony z Polski i Czech pod zarzutem szpiegostwa.

Piątek powiedział AP, że Braun „przedstawia się jako wroga współczesnej cywilizacji zachodniej”, który także propaguje nienawiść antyprotestancką.

Wtorkowy incydent opóźnił wotum zaufania dla rządu Tuska i nawet frakcja Brauna potępiła jego zachowanie.

Stambler, rabin ze społeczności Chabad, powiedział, że według niego Braun chciał zakłócić dzień, w którym wiele osób było szczęśliwych po głosowaniu Tuska i jego przemówieniu inauguracyjnym przed parlamentem.

„Ktoś próbował go zniszczyć” – powiedział Stambler. „I myślę, że wpływ jest odwrotny. Teraz będzie jeszcze większa świadomość tego, jak bardzo potrzebna jest tolerancja i jak ważna jest”.

Po zdarzeniu ponownie zapalono znicze.

Ambasador USA Mark Brzeziński napisał na Twitterze: „Jestem oburzony okropnym antysemickim czynem popełnionym dzisiaj przez jednego z polskich parlamentarzystów”.

Incydent potępił także Kościół katolicki w Polsce.

„Wstydzę się i przepraszam całą społeczność żydowską w Polsce” – napisał na Twitterze kardynał Grzegorz Ryś, który stoi na czele komisji ds. dialogu z judaizmem.

___

Współpracująca pisarka prasowa Monika Ścisłowska w Warszawie wniosła swój wkład w powstanie tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *