Connect with us

Najważniejsze wiadomości

DVIDS – Aktualności – Samoloty Sił Powietrznych USA przyleciały na Litwę, do Polski i Rumunii na ćwiczenia Astral Knight 24

Published

on

DVIDS – Aktualności – Samoloty Sił Powietrznych USA przyleciały na Litwę, do Polski i Rumunii na ćwiczenia Astral Knight 24

BAZA LOTNICZA RAMSTEIN, Niemcy – Lotnicy i samoloty Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujący w europejskim teatrze działań rozpoczęli w piątek ćwiczenia Astral Knight 24 w wysuniętych bazach na Litwie, w Polsce i Rumunii.

AK24 to ostatnie zintegrowane ćwiczenia Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, których celem jest rozwój i rozmieszczenie ogólnoobszarowej architektury IAMD koalicji. Ćwiczenia obejmą loty na żywo i symulowane scenariusze bojowe i skupią się na Polsce i krajach bałtyckich.

„Ćwiczenia takie jak Astral Knight mają na celu poprawę manewrowości i integracji pomiędzy sojusznikami i partnerami USA. Wszystko to stanowi podstawę naszej zwinnej strategii operacji bojowych w Europie i Afryce” – powiedział generał broni Johnny Lamontagne, zastępca dowódcy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie i Sił Powietrznych w Afryce. „Astral Knight jeszcze bardziej wzmocni interoperacyjność między sojusznikami i partnerami, jednocześnie sprawdzając nasze zintegrowane zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej”.

Lotnicy i samoloty amerykańskiej Gwardii Narodowej również przybyli do Europy, aby wesprzeć AK24. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 50 amerykańskich samolotów, w tym:

Królewskie Siły Powietrzne Lakenheath: F-35 Lightning II

Baza Sił Powietrznych Spangdahlem: F-16 Fighting Falcon

Baza lotnicza Aviano: F-16 Fighting Falcon

Królewskie Siły Powietrzne Mildenhall: KC-135 Stratotanker

Baza lotnicza Aviano: HH-60G Pave Hawk

Powietrzna Gwardia Narodowa Kansas: KC-135 Stratotanker

Baza Sił Powietrznych Whiteman: MQ-9 Reaper

Baza Sił Powietrznych Grand Forks: RQ-4 Global Hawk

W AK24 bierze udział łącznie sześciu sojuszników z NATO, w tym: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Wielka Brytania i USA. Obecni będą także obserwatorzy z Danii i Grecji.

Uczestnicy ćwiczeń skoncentrują się na testowaniu rozmieszczenia i utrzymania zasobów i możliwości IAMD, jednocześnie ćwicząc plany obronne dla rozproszonych operacji lotniczych w oparciu o koncepcję ACE.

Ćwiczenia zademonstrują także zdolność USAFE-AFAFRICA do przekazania kontroli operacyjnej nad aktywami i personelem Dowództwu Powietrznemu Sojuszników NATO.

READ  UE prawdopodobnie zatwierdzi plan naprawy Polski, ale pieniądze przyjdą później | WKZO | Wszystko Kalamazoo

Współpraca z sojusznikami NATO wzmacnia zdolności organizacji w zakresie obrony zbiorowej na całym europejskim teatrze działań. Wczesna współpraca i integracja sojuszniczych wysiłków w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, w tym wysiłków takich jak AK24, USAFE-AFAFRICA i państw NATO, odstraszy agresję ze strony potencjalnych przeciwników i zapewni gotowość do zajęcia się wspólnymi zagrożeniami.

AK24 wchodzi w zakres szerszego programu ćwiczeń Departamentu Obrony o nazwie Large Scale Global Ćwiczenia 2024. Program obejmuje szereg wspólnych i wielonarodowych działań wojskowych mających zademonstrować silną obecność Stanów Zjednoczonych na świecie oraz spójność trwałych globalnych sojuszy i partnerstw w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności.

Podczas AK24 zaplanowano kilka wydarzeń medialnych. Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer +49 (0) 6371-47-6558 lub wyślij e-mail na adres [email protected]. Poza godzinami pracy należy zadzwonić pod numer +49 (0) 1624-25-5428 lub wysłać e-mail na adres [email protected].

Publicznie dostępne i nadające się do użytku produkty fotograficzne, wideo i drukowane związane z AK24 można znaleźć w usłudze dystrybucji informacji wizualnych obronności. Zainteresowane osoby zachęcamy do subskrypcji strony AK24 DVIDS w celu otrzymywania powiadomień o nowo opublikowanych treściach i materiałach.

Data wykonania: 5 października 2024 r
Data wydania: 13.05.2024 04:50
Identyfikator historii: 470913
Lokalizacja: POWIDZ, PLWidoki internetowe: 22
Pliki do pobrania: 0

DOMENA PUBLICZNA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *