Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Poronienie. Protesty po orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego. List od księży

Published

on

  • Od minionego czwartku w całej Polsce doszło do wielu tysięcy protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego orzeczenie Trybunału KonstytucyjnegoPlik
  • Musimy bronić polskich kościołów. Musimy ich bronić za wszelką cenę – zapowiedział prezes PiS
  • „Powinniśmy przestać wykorzystywać religię do celów politycznych” – piszą księża w swoim liście
  • „Jesteśmy przekonani, że Kościół powinien przede wszystkim dążyć do pozytywnych celów stawianych przez JEZUSA” – dodają
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl.

Przypominamy, że od czwartku w całej Polsce odbyły się tysiące protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. orzeczenie Trybunału Konstytucyjnegow sprawie przepisów o dopuszczalności aborcji ze względu na embriopatologię.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Aborcja jest w pełni zgodna z Konstytucją i nie może być innego wyroku w jej świetle – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński w protokole PiS.

Protesty w Polsce. Kaczyńskiego o kościołach: musimy ich bronić za wszelką cenę

– Dzieci bardzo często biorą udział w tych pokazach na prośbę dorosłych. Szkodliwość tego aspektu, ten projekt jest szczególnie wielka – zauważył przywódca Zjednoczonej Prawicy.

– Musisz się temu oprzeć. Jest to obowiązek państwa, ale także obywateli. W szczególności musimy bronić polskich Kościołów. Musimy go bronić za wszelką cenę. Wzywam wszystkich członków PiS i wszystkich, którzy nas wspierają, do wzięcia udziału w obronie Kościoła w obronie tego, czego dziś nie atakuje przypadek – zapowiedział Kaczyński.

READ  Niemiecki Laschet bierze udział w powstaniu II wojny światowej w Polsce

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. „Jesteśmy u progu nowej ery!”

Odpowiedzieli niektórzy duchowni Podpisali list, w którym napisano: „Jak najszybciej zaprzestań używania religii do celów politycznych i porzuć przekonanie, że decyzje prawne mogą trwale zmienić wrażliwość sumienia, czego chcemy w głoszeniu ewangelii ”.

„Polska rewolucja solidarności sprzed kilkudziesięciu lat miała swój punkt kulminacyjny nie na krwawych ulicach, ale przy stole dialogu. To siła dialogu, a nie brutalna walka, zadecydowała o najważniejszych przemianach społecznych w Europie minionego wieku. Teraz chcemy współpracować Tworzymy nową jakość życia społecznego bez przemocy i agresji. Zapraszamy do dialogu i osobistych, otwartych dyskusji. W trudnych czasach kryzysu możemy wspólnie odbudować naszą wspólnotę ”- piszą autorzy.

Poniżej pełna treść listu:

5 x NIE / 5 x TAK. Atrakcyjność zwykłych księży

Jesteśmy u progu nowej ery!

Piszemy ten list jako księża, którzy pracują ze zwykłymi ludźmi, osobami starszymi i dziećmi, studentami, naukowcami, pisarzami, lekarzami, chorymi … Nie tworzymy formalnej struktury.

Chcielibyśmy wyrazić nasze stanowisko w kilku kwestiach, które wywołują gniew i bunt waszych protestujących.

Mówimy też NIE nadużyciom polityków i grzechom Kościoła – naszym grzechom.

READ  Żanna Słoniowska - urodzona na Ukrainie polska autorka - w filmie PCINY na YouTube

W imieniu EWANGELII musimy niezwłocznie:

– zaprzestać używania religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że decyzje prawne mogą trwale zmienić wrażliwość sumienia, jakiej pragniemy, gdy głosimy Ewangelię;

– przeciwstawić się radykalnej nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn,

– przestać wspierać siły szowinistyczne i ksenofobiczne, które są sprzeczne z uniwersalizmem chrześcijaństwa,

– nie dyskryminować ze względu na swoją orientację lub rasę, o czym wspominano ostatnio w wypowiedziach przedstawicieli Kościoła;

– Powstrzymaj dewastację naszej planety, póki jest jeszcze szansa, by ją uratować dla przyszłych pokoleń.

Jesteśmy przekonani, że Kościół powinien przede wszystkim dążyć do pozytywnych celów stawianych przez JEZUSA.

Mówimy TAK ważnym wyzwaniom naszych czasów, takim jak:

– Wsparcie solidarnościowe dla słabszych, niepełnosprawnych i samotnych – szczególnie ważne w czasie pandemii,

– szczere i autentyczne otwarcie na tych, którzy myślą inaczej i prowadzą z nimi dialog, zamiast wspólnej postawy oskarżeń wrogów Kościoła i mentalności oblężonej twierdzy;

– prześladowanie przez prześladowania – zwłaszcza uchodźców i emigrantów,

– jasny opis burzliwej przeszłości duchownych, którzy krzywdzili powierzone im dzieci i młodzież,

READ  Polska będzie zmuszona przystąpić do wojny, jeśli Ukraina się nie obroni

– Tworzenie przestrzeni zaufania i nadziei dla zgubionych i poszukiwaczy, która jest ważna w czasach niepewności i przełomu.

Kulminacją polskiej rewolucji solidarnościowej sprzed kilkudziesięciu lat nie były krwawe ulice, ale stół dialogu. To siła dialogu, a nie brutalna walka, zadecydowała o najważniejszych przemianach społecznych w Europie ostatniego stulecia. Teraz chcemy wspólnie tworzyć nową jakość życia społecznego bez przemocy i agresji. Zapraszamy do dialogu i osobistej, otwartej rozmowy. W trudnych czasach kryzysu możemy wspólnie odbudować naszą społeczność.

List podpisało 27 księży: ks. Tomasz Biłka, ks. Maciej Biskup, ks. Adam Boniecki, o. Jan Czekalski, o. Tomasz Dostatni, o. Jacek Dziel, o. Stanisław Jaromi, o. Wojciech Jędrzejewski, o. Maciej Kubiak, o. Arkadiusz Lechowski, o. Andrzej Luter, o. Grzegorz Michalczyk, o. Marcin Mogielski, Pani Krzysztof Niedałtowski, Pani Wacław Oszajca, Pani Andrzej Perzyński, Pani Andrzej Pęcherzewski, Pani Jacek Prusak, Pani Józef Pułuowski, Pani Bartosz Rajewski, Pani Jacek Siepsiak, Pani Waldemar Sondka, Pani Waldemar Sondka Sławomir Szczyrba, ks. Andrzej Szostek, ks. Adam Sstak, ks. Alfred Wierzbicki, ks. Maciej Zięba.

Możesz pomóc sygnatariuszom tego listu, pisząc na adres [email protected].

(sp)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *