Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koronawirus wybuch. Małe dzieci mogą zarażać COVID-19 skuteczniej niż dorośli | Wiadomości ze świata

Published

on

Koronawirus wybuch.  Małe dzieci mogą zarażać COVID-19 skuteczniej niż dorośli |  Wiadomości ze świata

Pierwsza praca oparta na obserwacjach z Chicago Pediatric Hospital (USA) została opublikowana w JAMA (Journal of the American Medical Association), druga – oczekująca na publikację – dotyczy doświadczeń włoskiego regionu Trydentu.

W Chicago badano stężenie wirusa SARS-CoV-2 w górnej części gardła (nosogardzieli). U dzieci w wieku 5 lat i młodszych, u których wystąpiły łagodne do umiarkowanych objawy COVID-19, stwierdzono od 10 do 100 razy więcej SARS-CoV-2 w nosogardzieli niż starsze dzieci i dorośli.

Kropelki zawierające wirusa są emitowane za każdym razem, gdy dzieci kaszlą, kichają lub krzyczą. Od wirus jest 100 razy większa niż u dorosłych, można się spodziewać, że małe dzieci są również skuteczniejszymi rozprzestrzeniaczami niż dorośli.

Z drugiej strony dzieci w wieku od 5 do 17 lat, również z łagodnymi do umiarkowanych objawami COVID-19, mają tyle samo wirusów w nosogardzieli, co osoby dorosłe w wieku 18 lat i starsze.

Zdaniem autorów badania małe dzieci są mniej podatne na zakażenie COVID-19, ale nadal mogą przenosić chorobę – tak jak ma to miejsce w przypadku kilku innych chorób układu oddechowego.

Drugi artykuł przedstawia wyniki śledzenia kontaktów w Trydencie, autonomicznym regionie na północy W³och. Chociaż szkoły, uniwersytety i wszystkie firmy z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i kiosków zostały zamknięte w marcu, liczba przypadków rosła wykładniczo przez ponad miesiąc.

Dzieci w wieku 14 lat i młodsze skuteczniej przenoszą wirusa

Małe dzieci były nieco mniej podatne na infekcje niż dorośli i chorowały rzadziej. Okazało się jednak, że dzieci w wieku 14 lat i młodsze przenoszą wirusa na inne dzieci i dorosłych skuteczniej niż sami dorośli. Ryzyko przeniesienia COVID-19 wynosiło dla nich 22,4%, ponad dwukrotnie więcej niż dla dorosłych w wieku od 30 do 49 lat, dla których wskaźnik ryzyka wynosił około 11%. Dzieci częściej zarażały członków rodziny.

READ  Jazztopad, Wrocław, Polska – The Brooklyn Rail

Badanie przeprowadzone w Trydencie wykazało również, że najmłodsi uczestnicy byli najskuteczniejszymi nosicielami choroby. Im młodsze dziecko, tym wyższe stężenie SARS-CoV-2 w jego przewodach nosowych – zgodnie z wynikami z Chicago.

Zdaniem autorów, w przypadku długotrwałego i poza kontrolą epidemia otwieranie szkół byłoby zbyt niebezpieczne. Nawet gdy dzieci muszą trzymać ręce przy sobie, powstrzymywać się od dzielenia się zabawkami i jedzeniem oraz nosić przez cały czas maseczki na twarz, trudno oczekiwać, że będą bezbłędnie przestrzegać zasad – a to stwarza duże ryzyko – ostrzegają naukowcy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *