Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie gospodarstwa domowe stoją w obliczu blackoutu DVB-T2

Published

on

Ponad 2 miliony polskich gospodarstw domowych straci sygnał telewizyjny, gdy tylko kraj zakończy w przyszłym roku przejście na standard DVB-T2.

Według Cyfrowa Polska, Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE Cyfrowa Polska) oraz Narodowego Instytutu Mediów (KIM), odsetek odbiorników sprzedawanych z modułem DVB-T2 znacząco wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat. W rzeczywistości w 2016 r. standard obsługiwała ponad połowa urządzeń na rynku, a do końca 2020 r. prawie wszystkie z powodu nowych przepisów.

Jednak, jak podkreśla Mirosław Kalinowski, dyrektor KIM: „Te dane są optymistyczne, ale według naszych badań ponad 2 miliony gospodarstw domowych w kraju nadal cierpi z powodu całkowitej utraty odbioru telewizji naziemnej z powodu braku kodeka HEVC. wsparcie ze strony ich odbiorców. Dodał, że w tej sytuacji konieczne jest poinformowanie widzów dotkniętych problemem.

„Wciąż niewiele wiadomo o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania. Widzowie mogą nadal nie zdawać sobie sprawy z problemu odbioru sygnału telewizyjnego, który może wpłynąć na ich gospodarstwa domowe w przyszłym roku. A w wielu przypadkach trzeba kupić nowy odbiornik.”

Michał Kanownik, prezes Cyfowa Polska, powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy Polacy korzystają z odbiorników, które obecnie pozwalają im na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej, ale mogą nie być przystosowane do nowego typu sygnałów. Dlatego zachęcamy widzów do dokładnego sprawdzenia swoich urządzeń i zachęcamy do odpowiedzialnej wymiany telewizorów w celu skorzystania z możliwości nadchodzącego standardu. Powinniśmy też zachować ostrożność podczas zakupów, aby uniknąć zakupu sprzętu, m.in. Dekodery, które rzekomo spełniają tylko nowe wymagania do obsługi standardu DVB-T2-HEVC ”.

W kraju trwa społeczna kampania informacyjna, która ma przygotować Polaków do przejścia na standard DVB-T2 HEVC i przypomnieć odbiorcom cyfrowej telewizji naziemnej, by zastąpili swoje telewizory urządzeniami kompatybilnymi z tym formatem. Według Kanownika kampania wymaga mocniejszego i jaśniejszego przekazu o dużym zasięgu. „Konsumenci muszą otrzymać jasny komunikat, że nawet urządzenia z płaskim ekranem zakupione w ostatnich latach nie mogą zagwarantować zgodności z nowym formatem transmisji”.

READ  Sejm RP udzieli amnestii Polakom, którzy od 2014 roku nielegalnie walczą za Ukrainę – EURACTIV.pl

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej zbiega się również z kryzysem dostępności urządzeń elektronicznych na rynku. Producenci i sprzedawcy elektroniki obawiają się, że wiosną przyszłego roku w naszym kraju może zabraknąć odbiorników kompatybilnych z kodekami DVB-T2 i HEVC. Zbliżający się sezon świąteczny może okazać się w tym względzie kluczowy i zdaniem Kanownika „opłaca się konsumentom wymieniać urządzenia na urządzenia obsługujące nowy standard”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *