Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sejm RP udzieli amnestii Polakom, którzy od 2014 roku nielegalnie walczą za Ukrainę – EURACTIV.pl

Published

on

Polscy posłowie podpisali projekt uchwały o amnestii dla obywateli polskich, którzy od 2014 roku nielegalnie wstąpili w szeregi ukraińskich sił zbrojnych do walki z siłami rosyjskimi w Europie Wschodniej.

Polakom zabrania się służby w obcych siłach zbrojnych bez przechodzenia przez długi i żmudny proces uzyskania zezwolenia MON. Osobom, które służyły w obcych siłach zbrojnych, grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Ale posłowie koalicji rządzącej i posłowie opozycji w parlamencie chcą zrobić wyjątek dla obywateli polskich, którzy wstąpili do armii ukraińskiej po 20 lutego 2014 roku lub stanęli na czele jej poboru, wynika z przedstawionego we wtorek projektu uchwały.

„Celem projektowanej ustawy jest dostosowanie obowiązujących przepisów o odbywaniu służby wojskowej w formacjach zbrojnych obcych państw do szczególnej sytuacji związanej z trwającą od 20 lutego 2014 roku agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Znaczne rozszerzenie działań strony rosyjskiej po 24 lutego 2022 roku” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

„Potrzeba ta wynika z konieczności dostosowania warunków prawnych dla obywateli polskich pragnących wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy w obronie integralności terytorialnej i demokratycznego porządku prawnego państwa ukraińskiego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce rosyjskiej, naruszającej zasady prawa międzynarodowego, które zawarte jest między innymi w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Obywatele polscy, którzy decydują się na wstąpienie do armii ukraińskiej, kierują się solidarnością z krajem, który został niewinnie zaatakowany przez agresora, który nie ukrywa wrogich zamiarów także wobec Polski, oraz patriotyzmem, a więc działają na rzecz bezpieczeństwa Polski – dodaje.

Projekt uchwały został podpisany przez przedstawicieli rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość oraz partii opozycyjnych Koalicja Obywatelska, Die Linke, Koalicja Polska-PSL, Polska 2050 oraz Polska Partia Socjalistyczna i ma wejść w życie tego samego dnia.

(Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)

READ  Matty Cash już nauczył się hymnu Polski od YOUTUBE, gdy gwiazda Aston Villi przygotowuje się do debiutu po przeprowadzce

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *