Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski PiS żąda wyjaśnień od Tuska po wypowiedziach premiera Francji na temat migracji – Euractiv

Published

on

Polski PiS żąda wyjaśnień od Tuska po wypowiedziach premiera Francji na temat migracji – Euractiv

Wybitny opozycyjny poseł PiS Mariusz Błaszczak wezwał premiera Donalda Tuska do wyjaśnienia swoich wcześniejszych wypowiedzi na temat nowego unijnego paktu o migracji i azylu po tym, jak jego francuski odpowiednik Gabriel Attal powiedział w niedawnej debacie, że Zachód przekonał kraje Europy Wschodniej do przyjęcia imigrantów lub do wnosić wkład finansowy w kontrolę migracji.

Zgodnie z nowymi przepisami UE kraje UE mogą uczestniczyć w systemie migracyjnym albo przyjmując osoby ubiegające się o azyl, albo zapewniając wsparcie finansowe lub operacyjne krajom przyjmującym. Jak wynika z wcześniejszych wypowiedzi Tuska, Polska nie będzie zmuszona wybrać żadnej opcji.

Błaszczak (EKR), były minister obrony w rządzie PiS, który w grudniu ubiegłego roku utracił władzę na rzecz obozu Tuska w Polsce, nawiązał do słów Attala podczas niedawnej debaty z kandydatem skrajnie prawicowego Zgromadzenia Narodowego (ID) Jordanem Bardellą.

„Czy zdajecie sobie sprawę, że udało nam się przekonać (wschodnie państwa członkowskie UE) do podpisania porozumienia, które mówi: albo przyjmujecie migrantów, jak Francja, Hiszpania i Włochy, albo płacicie za ochronę granic?” – zapytał cytowany Attal Bardella przez Do momentu.

Zdaniem Błaszczaka propozycja Attala stoi w sprzeczności z wcześniejszymi zapewnieniami Tuska, że ​​w nowym systemie Polska nie będzie musiała przyjmować osób ubiegających się o azyl ani płacić składek. Poseł wezwał do zwołania dodatkowego posiedzenia parlamentu, aby rząd mógł wyjaśnić swoje stanowisko.

„Wygląda na to, że Donald Tusk skłamał, mówiąc, że Polska nie musi przyjmować nielegalnych imigrantów. Premier Francji powiedział właśnie, że można „zmusić” kraje Europy Wschodniej do podpisania dokumentu zobowiązującego je do przyjmowania migrantów lub nałożyć na nie wysokie kary, jeśli tego nie zrobią. Tę sprawę trzeba jak najszybciej rozwiązać” – powiedział Błaszczak. napisał w niedzielę X.

READ  Koronawirus w USA. Nowy Jork: Pierwszy taki dzień od początku pandemii

Wpis Błaszczaka dot

Ani Tusk, ani nikt z jego obozu od razu nie skomentował tych zarzutów.

Po zatwierdzeniu przez Radę UE paktu migracyjnego na początku tego miesiąca Tusk powiedział podczas konferencji prasowej, że Polska prawdopodobnie zostanie wyłączona z systemu „bierz lub płać”, ponieważ przyjęła dużą liczbę uchodźców wojennych z Ukrainy.

W rozumieniu Euractiv oznacza to, że fala migracji z Ukrainy może sprawić, że Polska będzie postrzegana jako narażona na zwiększoną presję migracyjną i uzależniona od solidarności innych państw.

Tusk powiedział także, że Polska jest „beneficjentem paktu migracyjnego”, gdyż sytuacja wywołana migracją z Ukrainy i Białorusi daje mu powód, aby zwrócić się o pomoc do innych państw UE.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej w Euractiv

Zapisz się już teraz do naszego biuletynu „Odszyfrowane wybory do UE”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *