Connect with us

Świat

Papua Nowa Gwinea: Desperacka akcja ratunkowa setek osób po osuwisku

Published

on

Papua Nowa Gwinea: Desperacka akcja ratunkowa setek osób po osuwisku
napisy do filmów, Papua Nowa Gwinea: Istnieje obawa, że ​​w wyniku osunięcia się ziemi zginęło wiele osób

  • Autor, Franciszka Mao
  • Rola, wiadomości BBC

Zdesperowani mieszkańcy wsi przekopują się przez skały i błoto, aby ratować ocalałych i wydobywać ciała, podczas gdy Papua Nowa Gwinea zmaga się z osuwiskiem, które – według ONZ – pochłonęło co najmniej 670 osób.

Tętniąca życiem wioska w prowincji Enga została zniszczona w piątek wczesnym rankiem przez zawalenie się zbocza góry; Obserwatorzy podają, że zniszczenia rozciągały się na odcinku prawie kilometra.

Do tej pory odnaleziono kilkanaście ciał. W niektórych miejscach akcję ratunkową utrudniały gruzy wysokie na kilkanaście metrów i brak odpowiedniego sprzętu.

Lokalne media podały, że spod kamieni wyciągnięto żywcem parę. Przeżyli, bo ich dom został uderzony dopiero na krawędzi lawiny.

Lokalny nadawca NBC poinformował, że zostali uratowani po tym, jak ratownicy usłyszeli ich wołanie o pomoc.

Premier James Marape złożył kondolencje i nakazał krajowym siłom obronnym i nadzwyczajnym udać się w obszar położony około 600 kilometrów na północny zachód od stolicy Port Moresby.

Jednak mieszkańcy dotkniętej katastrofą wioski Kaokalam twierdzą, że nadal czekają, aż władze zainterweniują w akcjach ratowniczych.

Lider społeczności, który odwiedził miejsce zdarzenia, powiedział BBC, że miejscowi czuli się pozostawieni samym sobie. Próbowano odkopywać ludzi łopatami i gołymi rękami.

„Minęły już prawie trzy do czterech dni, ale [many] Ciał jeszcze nie odnaleziono. Nadal są przykryte przez osuwisko i ludzie starają się je odkopać. Żądają wsparcia i pomocy ze strony rządu” – powiedział Ignas Nembo w programie BBC Newshour.

Urzędnicy zajmujący się pomocą międzynarodową powiedzieli BBC, że wygląda na to, że władze rządowe za priorytet uznały ewakuację mieszkańców nadal mieszkających na tym obszarze, ponieważ ryzyko tam pozostaje wysokie ze względu na deszczowe warunki pogodowe.

„Grunt jest obecnie dość niestabilny i istnieje ryzyko spowodowania kolejnych osuwisk” – powiedziała Justine McMahon, krajowa koordynatorka Care Australia, jednej z lokalnych agencji humanitarnych.

„Zdecydowaliśmy się na razie pozostać na zewnątrz, aby dać władzom czas na właściwą ocenę sytuacji i przeprowadzenie działań ratowniczych i ratowniczych”.

Urzędnik agencji ONZ ds. migracji w tym kraju opisał już BBC trudności związane z akcją ratunkową.

Serhan Aktoprak z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji powiedział, że zespoły musiały stawić czoła licznym wyzwaniom podczas odzyskiwania ciał. Obejmuje to również niechęć niektórych pogrążonych w żałobie krewnych do pozostawienia ciężkiego sprzętu w pobliżu bliskich.

Zamiast tego, powiedział, „ludzie używają kijów, łopat i dużych wideł, aby wydobywać ciała zakopane pod ziemią”.

Gruz osuwiska, w tym duże głazy, drzewa i przemieszczona ziemia, w niektórych obszarach osiąga wysokość do 10 m (32 stóp).

Zalanych zostało ponad 150 domów, a około 1250 osób musiało opuścić swoje domy.

Ratownicy, którzy byli na miejscu zdarzenia, mówią również, że jedyna droga prowadząca do miasta jest poważnie zniszczona. McMahon powiedział, że osunięcie się ziemi spowodowało szkody na długości około 200 metrów.

Wstępne raporty wskazywały, że liczba ofiar śmiertelnych wynosiła kilkaset, ale po korekcie ONZ mającej na celu uwzględnienie aktualnych danych dotyczących populacji, w niedzielę liczba ta wzrosła.

Miejscowi zauważyli, że w ostatnich latach do wioski przyciągnęli ludzie z innych obszarów, którzy zostali wysiedleni z powodu przemocy plemiennej w okolicy.

Osuwisko góry Mungalo miało miejsce na wyżynach Enga na północy kraju wyspiarskiego.

Zakopana wioska Kaokalam leży pośrodku głównej drogi łączącej stolicę prowincji z kopalnią złota dalej na północ, w ramach tak zwanego projektu Porgera.

Jej operatorem jest kanadyjska spółka wydobywcza Barrick Gold Corporation, która według raportów akcjonariuszy na początku roku wznowiła działalność w kopalni.

Lokalni urzędnicy i reporterzy przypisują zawalenie się góry tygodniom ulewnych opadów i innych mokrych warunków w regionie.

Według relacji Tiffanie Turnbull z Sydney

READ  Citizen News: Niezależna agencja informacyjna w Hongkongu zostanie zamknięta ze względów bezpieczeństwa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *