Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski bank centralny utrzymuje stopy procentowe, wskazuje na rychłe spowolnienie

Published

on

Autor: Anna Kopper

WARSZAWA -Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał w środę główną stopę procentową na poziomie 6,75%, podał, decydując się na pozostawienie kosztów finansowania zewnętrznego bez zmian pomimo rosnącej inflacji, ponieważ ostrzegał przed spowolnieniem gospodarczym w nadchodzących miesiącach.

Po zakończeniu cykli zacieśniania polityki pieniężnej przez rówieśników z regionu polscy decydenci również sygnalizowali, że koniec podwyżek jest bliski.

Jednak przy inflacji, która we wrześniu wzrosła do 17,2%, najwyższego od 1997 r., większość ekonomistów przewidywała, że ​​koszty finansowania zewnętrznego będą nadal rosły.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters oczekiwali wzrostu stóp procentowych do 7,00%.

„Rada oceniła, że ​​dotychczasowe znaczące zacieśnienie monetarne się skończyło NBP…pomoże stłumić wzrost popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać spadkowi inflacji w Polsce w kierunku NBP cel inflacyjny” – podały banki w komunikacie.

Bank podał, że spodziewa się spowolnienia wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach.

„Naszym zdaniem sytuacja gospodarcza w Europie i Stany Zjednoczone Ameryki pokazuje, że jest mniej miejsca na dalsze podwyżki stóp” – powiedział w komunikacie Polski Instytut Ekonomiczny.

„Możliwe dalsze podwyżki będą odpowiedzią na nieoczekiwany wzrost inflacji lub gwałtowne dewaluacje waluty”.

Jednakże, ING Analitycy stwierdzili, że spodziewają się dalszego zaostrzenia w 2024 r. z powodu wysokiej inflacji i stwierdzili, że poleganie na spowolnieniu gospodarczym w celu ograniczenia wzrostu cen jest „ryzykowne”.

Polski złoty był o 0,48% słabszy wobec euro przy 1420 Czas środkowoeuropejski.

Polska decyzja podąża podobnymi krokami na Węgrzech iw Czechach.

Na Węgrzech bank centralny podniósł stopy procentowe o ponad 125 punktów bazowych do 13% we wrześniu, ale powiedział, że zakończy cykl podwyżek stóp w warunkach spowolnienia gospodarczego, podczas gdy decydenci w Czechach utrzymali stopy na stałym poziomie 7,00% dla drugi raz z rzędu.

READ  Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki infekcji i śmierci - 27 września

Rumuński bank centralny podniósł w środę stopy procentowe o ponad 75 punktów bazowych do 6,25%.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.