Connect with us

Świat

Rosja atakuje ukraińskie budownictwo mieszkaniowe; zatrzymuje uchodźców na granicy

Published

on

Kijów, Ukraina (AP) – W czwartek rosyjskie pociski uderzyły w budynki mieszkalne w południowoukraińskim mieście Zaporoże, zabijając co najmniej siedem osób i zaginęły co najmniej pięć innych w regionie nielegalnie zaanektowanym przez Moskwę, powiedział lokalny urzędnik.

Dwa strajki uszkodziły ponad 40 budynków godzin po tym, jak prezydent Ukrainy ogłosił, że jego wojsko odbiło trzy kolejne wioski w innym z czterech regionów anektowanych przez RosjęNajnowszy zwrot Moskwy na polu bitwy.

Powołując się na liczbę ofiar, gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Starukh powiedział, że ponad 20 osób zostało uratowanych z wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Ratownicy, którzy wcześniej zabrali do szpitala 3-letnią dziewczynkę, kontynuowali przeszukiwanie gruzów na początku piątku. Starukh napisał w Telegramie, że siły rosyjskie użyły w atakach pocisków S-300.

Rosja podobno przekształciła S-300 z pierwotnego zastosowania jako broni przeciwlotniczej dalekiego zasięgu na pocisk do ataku naziemnego z powodu braku innej, bardziej odpowiedniej broni.

„Absolutna podłość. Absolutnie złe” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymr Zelenskky o atakach w przemówieniu wideo przed inauguracyjnym szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze. „Były już tysiące przejawów takiego zła. Niestety może być ich tysiące więcej”.

Zaporoże to jeden z czterech regionów Ukrainy, które prezydent Rosji Władimir Putin uznał za terytorium Rosji z naruszeniem prawa międzynarodowego. W regionie znajduje się rozległa elektrownia atomowa pod rosyjską okupacją; miasto o tej samej nazwie pozostaje pod kontrolą Ukrainy.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi zapowiedział w czwartek po spotkaniu Zełenskiego w Kijowie, że Agencja Energii Atomowej ONZ zwiększy liczbę inspektorów w Zaporożu z dwóch do czterech.

Grossi rozmawiał z ukraińskimi urzędnikami – a później skonsultuje się z rosyjskimi urzędnikami w Moskwie – o wysiłkach na rzecz ustanowienia bezpiecznej strefy wokół elektrowni jądrowej. Grossi powiedział, że wokół obiektu, który został uszkodzony w czasie wojny, założono miny i wzbudziło to obawy dotyczące możliwej katastrofy radiacyjnej. Zełenski powiedział, że Rosja ma do 500 bojowników stacjonujących w zakładzie.

READ  Wypadek autobusu poddany kwarantannie w Chinach podsyca gniew z powodu polityki „zero Covid”

Putin podpisał w środę dekret o przejęciu przez Rosję elektrowni sześcioreaktorowej, co ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało „nieważnym” aktem przestępczym.

Ukraiński państwowy operator jądrowy Energoatom zapowiedział, że będzie kontynuować eksploatację elektrowni, której ostatni reaktor operacyjny został wyłączony 11 września z powodu częstych przerw w dostawie energii elektrycznej potrzebnej do obsługi krytycznych systemów bezpieczeństwa. Linie przesyłowe do zakładu były wielokrotnie ostrzeliwane, aw czwartek Grossi poinformował o ostrzale w strefie przemysłowej w pobliżu drogi dojazdowej do zakładu.

Według ukraińskiego komisarza ds. praw człowieka Dmytro Lubineca rosyjskie władze aresztowały w środę kilkuset Ukraińców próbujących uciec z terytoriów zajmowanych przez Rosjan w pobliżu granicy rosyjsko-estońskiej poza linią frontu. Powołując się na estońskie MSW, napisał na Facebooku, że siły rosyjskie wywiozły Ukraińców ciężarówkami w nieznane miejsce.

Większość zatrzymanych Ukraińców uciekła przez Rosję i Krym, próbując dostać się do Unii Europejskiej – Estonia jest państwem członkowskim – lub znaleźć sposób na powrót do domu – napisał Lubiniec.

Rosjanie zmusili tysiące Ukraińców do „obozów filtracyjnych”, aby ustalić ich lojalność. Zełenskij powiedział w czwartek, że ponad 1,6 mln Ukraińców zostało deportowanych do Rosji.

Dokładne granice obszarów zajętych przez Moskwę na Ukrainie pozostają niejasne. Putin obiecał bronić terytorium Rosji – w tym anektowanych przez Ukrainę regionów Doniecka, Chersonia, Ługańska i Zaporoża – wszelkimi środkami, jakimi dysponuje jego wojsko, w tym bronią jądrową.

Wojska ukraińskie zajmują wsie w Chersoniu w upokarzających porażkach sił rosyjskich na polu bitwy, które poważnie nadszarpnęły wizerunek potężnego rosyjskiego wojska. Ukraińscy urzędnicy poinformowali w czwartek, że od 1 października odzyskali 400 kilometrów kwadratowych (154 mil kwadratowych) terytorium w regionie Chersoniu, w tym 29 osiedli.

Ukraina naciskała również na kontrofensywę w regionie Doniecka, który od 2014 roku jest częściowo kontrolowany przez wspieranych przez Moskwę separatystów, ale który pozostaje kontrowersyjny pomimo ogłoszonej przez Putina aneksji.

READ  Ukraina próbuje odepchnąć Rosję od kluczowych miast: wiadomości na żywo

W zniszczonym Khasiv Yar, mieście w obwodzie donieckim, oddalonym o 12 kilometrów od ciężkich walk, wpływ ludzki był wyraźny, gdy emeryci czekali na pocztę na odbiór czeków emerytalnych.

„Mamy nadzieję na zwycięstwo armii ukraińskiej” – powiedziała 81-letnia Wiara Iwanowna, emerytowana nauczycielka angielskiego i niemieckiego, gdy rozbrzmiał grzmot artylerii. „Żyliśmy na niepodległej Ukrainie, tak jak wy mieszkacie w Ameryce. My też chcemy żyć tak, jak ty żyjesz.”

W ostatnich dniach w Chasiv Jar doszło do co najmniej dwóch rosyjskich ataków, w których jedna osoba została pochowana pod gruzami akademika. Ponad 40 osób zginęło w lipcu, kiedy rosyjskie pociski uderzyły w budynek mieszkalny.

Rosja poinformowała, że ​​zdobyła wioskę Zajcewo w obwodzie donieckim. Gubernator sąsiedniego obwodu Ługańskiego powiedział, że wojska ukraińskie odbiły wieś Hrekiwka. Żaden z raportów z pola bitwy nie mógł zostać niezależnie potwierdzony.

Tymczasem rząd USA wysłał w czwartek do Kijowa swojego szefa rozwoju międzynarodowego, czołowego amerykańskiego urzędnika, który odwiedził Ukrainę od czasu, gdy Rosja nielegalnie zaanektowała cztery regiony. Dyrektor Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego Samantha Power spotkała się z urzędnikami rządowymi i mieszkańcami i powiedziała, że ​​USA przeznaczą dodatkowe 55 milionów dolarów na naprawę rur grzewczych i innego sprzętu.

USAID poinformowało, że od lutego Stany Zjednoczone wysłały Ukrainie pomoc w wysokości 9,89 miliarda dolarów. Ustawa o wydatkach podpisana przez prezydenta USA Joe Bidena w zeszłym tygodniu obiecuje dodatkowe 12,3 miliarda dolarów na potrzeby wojskowe i publiczne Ukrainy.

„Ta wojna zostanie wygrana na polu bitwy, ale zostanie również wygrana dzięki ciągłym wysiłkom Ukrainy na rzecz wzmocnienia demokracji i gospodarki” – powiedział Power dziennikarzom na dworcu kolejowym w Kijowie.

Powiedziała, że ​​sukces Ukrainy jako demokratycznego kraju z nowoczesną gospodarką, która walczy z korupcją, rozzłościł Putina.

Unia Europejska zamroziła w czwartek aktywa kolejnych 37 osób i podmiotów związanych z wojną Rosji na Ukrainie, co podniosło łączną liczbę celów na czarnej liście UE do 1351. Wśród nowo sankcjonowanych urzędników znaleźli się urzędnicy zaangażowani w nielegalną rosyjską aneksję w zeszłym tygodniu i udawane referenda. Ostatnie sankcje rozszerzają również zakazy handlowe wobec Rosji i przygotowują pułap cenowy dla rosyjskiej ropy.

READ  Białoruskie siły zbrojne zabijają pracowników IT podczas strzelania, mówi opozycja

W przyszłym tygodniu na forum ONZ w Nowym Jorku Rosja wezwała do tajnego głosowania nad popieraną przez Zachód rezolucją, która potępiłaby aneksję przez Rosję czterech regionów Ukrainy i wymagała od Moskwy wycofania się ze swoich działań. Rosja wydaje się mieć nadzieję na większe poparcie ze strony 193 narodów w Zgromadzeniu Ogólnym, jeśli ich głosy nie zostaną upublicznione.

30 września Rosja zawetowała prawnie wiążącą rezolucję Rady Bezpieczeństwa potępiającą referenda w sprawie aneksji w czterech regionach Ukrainy jako nielegalne. Uchwały walnego zgromadzenia nie są prawnie wiążące.

___

Pisarki Associated Press Hanna Arhirova z Ukrainy i Edith M. Lederer z Organizacji Narodów Zjednoczonych przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.