Connect with us

technologia

Infekcja serca może być przyczyną śmierci polskiego bohatera USA

Published

on

Infekcja serca może być przyczyną śmierci polskiego bohatera USA

Eksperci medyczni i genetyczni w Polsce twierdzą, że infekcja serca spowodowana przez pospolitą bakterię skórną mogła spowodować śmierć w 1817 roku Tadeusza Kościuszki, polskiego i amerykańskiego dowódcy wojskowego i bohatera narodowego.

Eksperci poinformowali w zeszłym miesiącu, że znaleźli genom Cutibacterium acne w wosku, drewnie i lnie, który miał długotrwały kontakt z tkanką z serca Kościuszki, która została zachowana. Powiedzieli, że mogło to doprowadzić do zapalenia wsierdzia lub zapalenia serca i jego śmierci w wieku 71 lat w Szwajcarii.

Zespołem kierowali prof. Michał Witt, kierownik Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu oraz dr hab. Tadeusz Dobosz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Próbki do badań molekularnych pobrali z naczynia, w którym przechowywane jest serce na Zamku Królewskim w Warszawie.

W pewnych warunkach bakterie skórne mogą atakować narządy wewnętrzne, w tym serce, co może prowadzić do bardzo poważnych problemów – powiedział Witt polskiemu radiu Zet24.

Podkreślił, że trudno z całą pewnością stwierdzić, co spowodowało śmierć Kościuszki, ale ich odkrycia doprowadziły ich do „racjonalnie uzasadnionej hipotezy”, że to bakterie trądzikowe dokumentowały gwałtowne pogorszenie jego stanu zdrowia i spowodowałaby jego śmierć.

Kiedyś sądzono, że tyfus lub zapalenie płuc zakończyły życie Kościuszki. Mówi się, że po upadku z konia do zimnego strumienia miał wysoką gorączkę i dreszcze.

Urodzony w 1746 roku na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej, Kościuszko walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość w 1776 roku jako pułkownik Armii Kontynentalnej. Inżynier wojskowy i architekt, projektował i nadzorował budowę fortyfikacji amerykańskich, w tym West Point.

Po powrocie do niespokojnej Polski, w 1794 r. dowodził feralnym powstaniem przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które zaanektowało część ziem polskich. Ostatnie lata życia spędził w Szwajcarii.

(Ta historia nie była edytowana przez pracowników Devdiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)

READ  Polska cenzor mediów społecznościowych zakwestionował |

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *