Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska, Słowacja i Węgry przeciwstawiają się UE i przedłużają zakaz importu ukraińskiego zboża

Published

on

Polska, Słowacja i Węgry przeciwstawiają się UE i przedłużają zakaz importu ukraińskiego zboża

Pierre’a Croma/Getty Images

Pracownicy zbierają pole jęczmienia w pobliżu granicy z Rosją w obwodzie czernihowskim na Ukrainie, 30 sierpnia 2023 r.CNN

Polska, Węgry i Słowacja przeciwstawią się Unii Europejskiej i przedłużą tymczasowy zakaz Import zboża z Ukrainyposunięcie, które może rozgniewać przywódców bloku.

W piątek UE ogłosiła plany zniesienia tymczasowego zakazu eksportu ukraińskiego zboża do szeregu wybranych krajów Europy Wschodniej.

Środek tymczasowy przyjęty w maju nakładał zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, aby zaradzić ryzyku, że rolnicy w tych krajach zostaną dotknięci niedoborem tanich ukraińskich nasion dostarcza zboże.

Ukraina jest głównym dostawcą zbóż i polega na swoich sąsiadach w zakresie tranzytu eksportu, nie mogąc jednocześnie korzystać ze szlaków czarnomorskich.

Choć przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski Jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki był zadowolony z piątkowych wiadomości i nie przyjął z radością decyzji UE.

„Przedłużymy ten zakaz pomimo nieporozumień w Unii Europejskiej” – powiedział premier Morawiecki, według polskiej państwowej agencji informacyjnej PAP.

„Nie będziemy słuchać Berlina, von der Leyen, Tuska czy Webera. „Zrobimy to, bo leży to w interesie polskich rolników” – kontynuował Morawiecki, odnosząc się do unijnych przywódców.

Aleksander Ermoczenko/Reuters

Kombajny zbożowe zbierają pszenicę na polu w obwodzie zaporoskim na kontrolowanej przez Rosję Ukrainie.

W piątek wieczorem rzecznik polskiego rządu Piotr Müller ogłosił, że rząd planuje natychmiastowe wprowadzenie rozporządzenia przedłużającego zakaz importu ukraińskiego zboża, podkreślając, że zostanie to podjęte w „interesie polskich rolników i konsumentów”.

Węgry również zdecydowały się utrzymać zakaz, po tym jak premier kraju Viktor Orban ogłosił w sobotę na „X”, znanym wcześniej jako Twitter, swoje plany „wzięcia spraw w swoje ręce”.

READ  Symboliczny grób Żydów w Polsce zbezczeszczony hasłami wychwalającymi Hitlera

„Ukraińskie produkty rolne przeznaczone dla Afryki zalewają rynki Europy Środkowej. „Biurokraci w Brukseli po raz kolejny przymykają oczy na problemy europejskich rolników, dlatego Węgry, Polska i Słowacja rozszerzają zakaz importu na szczeblu krajowym” – podkreślił Orban.

W piątek słowackie ministerstwo rolnictwa ogłosiło swoją decyzję o przedłużeniu zakazu w poście na Facebooku, powołując się na potrzebę ochrony słowackiego „rynku wewnętrznego”.

Decyzja tych trzech krajów o zastosowaniu własnych środków może rozgniewać urzędników UE. W piątek wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis wezwał kraje do „pracy w duchu nowego porozumienia” i „powstrzymania się od jednostronnych działań” w sprawie importu ukraińskiego zboża.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *