Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska “recenzuje” wyjazdy izraelskich studentów do obozów koncentracyjnych

Published

on

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński zapowiedział w poniedziałek, że Polska będzie corocznie dokonywać przeglądu wyjazdów izraelskich szkół średnich do obozów koncentracyjnych w Polsce.

Deklaracja ginie w sporze dyplomatycznym między Izraelem a Polską” prawo Wpływ na zwrot mienia z II wojny światowej.

W tym, co nazwał antypolskim przemówieniem w Izraelu, wiceminister spraw zagranicznych powiedział: „Powodów takiej sytuacji jest wiele, ale jednym z nich jest na pewno sposób wychowania i wychowania izraelskiej młodzieży”.

„Ta propaganda, która również opiera się na nienawiści do Polski, wlewa się do głów młodych ludzi już w młodym wieku” – powiedział Jabłoński.

„Rozpatrujemy to i podejmiemy decyzje w tej sprawie” – powiedział polski urzędnik, dodając, że opinia publiczna zostanie poinformowana o dalszych krokach rządu w najbliższych dniach.

Jabłoński twierdził, że wypowiedzi Lapida „Minęły czasy, kiedy Polacy bez odpowiedzi krzywdzili Żydów” wykorzystywały ignorancję historyczną i podżegały do ​​nienawiści wobec Polaków i Polaków.

Wiceminister spraw zagranicznych skrytykował też sytuację, w której Polska chciała tak dobrych stosunków z Izraelem, ale nie została odwzajemniona. „W rzeczywistości stoi w obliczu działań wojennych, ataków i agresji, których nie widzieliśmy w działaniach Izraela przeciwko jego największym przeciwnikom” – powiedział Jabłoński w Programie III Polskiego Radia.

Amos Hermon, dyrektor generalny Israel Experience, jeden z organizatorów wyjazdów z Izraela i diaspory do Polski, odpowiedział na uwagi urzędnika, podkreślając, że „wyjazdy do Polski przyczyniają się do tożsamości, wiedzy historycznej, pamięci i pamięci”. Holokaust ”. młodych Żydów w Izraelu i diasporze”.

Hermon podkreślił, że podróże w żaden sposób nie edukują Polaków.

READ  Żenujący! Rosati i Rostowski krytykują apel Mosbacher do MSZ. „Błąd dyplomatyczny”; „Szampan otwiera się na Kremlu”

„Odwiedzenie obozów zagłady jest ważne dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o Holokauście i umożliwia poznanie dzisiejszej Polski i poznanie Polaków, a jednocześnie zdobycie niezastąpionych doświadczeń. Należy zrobić wszystko, aby kontynuować ten ważny projekt dla przyszłych pokoleń ”- powiedział Hermon. „Nie wolno nam mieszać toczącej się w Izraelu debaty historycznej o znaczeniu podróży do Polski z pogorszeniem stosunków między dwoma państwami wokół uchwalenia polskiego prawa własności”.

Polska Ambasador w Izraelu został odwołany do odwołania, poinformowało w poniedziałek MSZ, kolejny znak pogarszających się relacji między krajami.

W sobotę prezydent Polski podpisał ustawę ograniczającą Żydom możliwość odzyskania mienia przejętego przez nazistowskich okupantów i zatrzymanego przez powojennych komunistycznych władców oraz wprowadzającą prawa, które izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid uznał za „antysemickie i niemoralne”. “

Lapid powiedział, że szef izraelskiej ambasady w Warszawie zostanie natychmiast wezwany.

W niedzielnym poście na Facebooku premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podjął decyzję o bezpiecznym powrocie dzieci ambasadora Marka Magierowskiego do Polski w obliczu „wzrostu nienawiści do Polski i Polski” w Izraelu.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz izraelskie MSZ wysłało oświadczenie Lapida, pierwotnie opublikowane w niedzielę, w którym powiedział: „Nie boimy się gróźb antysemickich i nie mamy zamiaru unikać haniebnego zachowania antysemickiego”. demokratyczne grupy rząd polski.”

Przed II wojną światową Polska była domem jednej z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie całkowicie zniszczona przez nazistowskich Niemców. Żydowscy właściciele ziemscy i ich potomkowie prowadzili kampanię o odszkodowania.

Wcześniej żydowscy emigranci lub ich potomkowie mogli twierdzić, że mienie zostało bezprawnie skonfiskowane i żądać jego zwrotu, ale polscy urzędnicy argumentowali, że rodzi to niepewność co do własności nieruchomości.

W 2015 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powinny istnieć pewne terminy, po upływie których decyzje administracyjne dotyczące tytułów własności nie mogą być już kwestionowane. Polski parlament uchwalił w ubiegłym tygodniu zmiany legislacyjne.

READ  Trzeci dzień protestów po wyborach na Białorusi. Kontynuuj brutalne zatrzymania milicji | Wiadomości ze świata

Projekt ustawy przewiduje okres 30 lat na roszczenia windykacyjne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *