Connect with us

Gospodarka

FirstFT: Biden broni wycofania się z Afganistanu

Published

on

Aktualizacje dotyczące kontroli i zapobiegania chorobom

Dzień dobry. Ten artykuł jest dostępną na miejscu wersją naszego biuletynu FirstFT. Zarejestruj się w naszym Azja, Europa/Afryka lub Ameryka Dane wyjściowe do wysłania prosto do Twojej skrzynki odbiorczej każdego ranka w dni powszednie. Możesz się z nami skontaktować pod adresem [email protected]

Joe Biden obwiniał obalony rząd afgański i jego nieskuteczne siły bezpieczeństwa za chaos, który spustoszył Kabul.

Przemawiając, gdy Pentagon miał problemy z wznowieniem lotów z międzynarodowego lotniska w Kabulu po tym, jak zostało opanowane przez Afgańczyków próbujących uciec przed rządami talibów, prezydent USA przyznał, że wydarzenia „rozwijają się szybciej, niż się spodziewano”. Co najmniej siedem osób zginęło pośród zamieszania na międzynarodowym lotnisku Hamid Karzai w poniedziałek.

Jednak tempo, z jakim upada Kabul, ujawniło braki w amerykańskim wywiadzie, polityce i procesie decyzyjnym, które zdaniem urzędników pracujących w regionie będą miały daleko idące konsekwencje.

Podczas gdy Afgańczycy przygotowują się do życia pod surowymi rządami islamu, kobiety w tym kraju obawiają się, że wolności obywatelskie, którymi cieszyły się przez ostatnie dwie dekady, zostaną szybko odwrócone, a ich życie ponownie pogrąży się w ciemności.

Destabilizacja po przejęciu Talibów była odczuwalna na arenie międzynarodowej, ponieważ międzynarodowe obligacje Pakistanu znalazły się pod presją sprzedaży, a dług emitowany przez Uzbekistan również spadł. Tymczasem Chiny ogłosiły, że będą szanować „wybory” narodu afgańskiego jako pierwszy znak, że Pekin jest gotowy do ostrożnego wspierania rządu kierowanego przez talibów w Kabulu. (FT, AP)

  • Opinia: Obecnie wątpliwe jest, czy Stany Zjednoczone byłyby gotowe na wojnę z Chinami lub Rosją, pisze Gideon Rachman. Upadek Kabulu przez talibów prawdopodobnie położy kres wpływom amerykańskim w Afganistanie na dziesięciolecia.

READ  W Gambii odbywa się Polskie Forum Ekonomiczne

Wielkie podziękowania dla czytelników, którzy przesłali swoje przemyślenia na temat wycofania się USA z Afganistanu. Prosimy o wysyłanie swoich reakcji do [email protected]. Przedstawimy wybór Twoich odpowiedzi. – Emilia

Pięć kolejnych artykułów w wiadomościach

1. Burza tropikalna uderza w dotknięte trzęsieniem ziemi Haiti Burza tropikalna Grace dotarła do Haiti w poniedziałek i miała uderzyć dokładnie w tę samą część kraju, która wciąż jest dotknięta potężnym trzęsieniem ziemi w sobotę, które zabiło ponad 1400 osób i zranili tysiące innych. (FT, AP)

Spychacz usuwa gruz z zawalonego hotelu na Haiti dwa dni po trzęsieniu ziemi na Haiti © AP

2. Działacze z Hongkongu szukają pomocy prawnej u pro-pekińskiej firmy Co najmniej trzech z 47 działaczy demokratycznych w Hongkongu aresztowanych podczas obławy o świcie zdecydowało się na obronę firmy prawniczej, którą kieruje zagorzały ustawodawca pekiński. Niektórzy aktywiści uważają, że mają większe szanse na sukces z prawnikami z koneksjami politycznymi, mówili osoby zaznajomione ze sprawami.

3. USA rozpoczynają dochodzenie w sprawie technologii autopilota Tesli Rząd USA wszczął dochodzenie w sprawie wypadków z udziałem technologii autopilota bez kierowcy, Autopilot, po tym, jak niezależna agencja regulacyjna wielokrotnie nakłaniała go do oskarżania producenta samochodów elektrycznych o wypuszczanie niesprawdzonej technologii na drogach publicznych.

4. HSBC wzmacnia swoją koncentrację na aktywach w Singapurze poprzez transakcję Axa Brytyjski bank zgodził się kupić singapurską firmę ubezpieczeniową Axy, ponieważ największy europejski pożyczkodawca przyspiesza inwestycje w Azji w ramach rocznego obrotu w regionie. HSBC zapowiedział, że za aktywa zapłaci 575 mln dolarów.

5. Akcje amerykańskie podwoiły się w porównaniu z najniższym poziomem zamknięcia w marcu 2020 r. Akcje amerykańskie podwoiły się z najniższego poziomu podczas głębokiej pandemii w zeszłym roku, co podkreśla odporność rynku, który wielokrotnie przewyższał oczekiwania w miarę odbicia się gospodarki tego kraju.

Trawienie koronawirusa

  • Gospodarka Chin znacznie poniżej średniej w lipcu, ponieważ powodzie i erupcja wariantu Delta potęgują obawy o ścieżkę wzrostu kraju.

  • Malezyjski Premier Muhyiddin Yassin podał się do dymisji i pogrążył kraj Azji Południowo-Wschodniej w niepewności, ponieważ walczy z rekordowymi przypadkami Covid-19.

  • Gospodarka Japonii powrócił do wzrostu w drugim kwartale 2021 r., ale ożywienie pozostało słabe z powodu nagłego wzrostu liczby przypadków Covid-19.

  • Walka o patenty na szczepionki nasila się, gdy Przemysł farmaceutyczny a urzędnicy służby zdrowia blokują rogi w związku z zrzeczeniem się praw własności intelektualnej w związku z Covid-19.

  • Zamknięcie terminalu w związku z Covidem w Chiny Port Ningbo Zhoushan, trzeci co do wielkości port kontenerowy na świecie, to najnowszy znak turbulencji w branży morskiej.

Przerwa w wysyłce kontenerów.  Mapa pokazująca liczbę statków oczekujących na zacumowanie w porcie, stan na 13 sierpnia

Śledź nasze Blog na żywo aby uzyskać najnowsze wiadomości dotyczące koronawirusa i Zarejestrować dla naszych Aktualizacja biznesowa koronawirusa Biuletyn Informacyjny.

Nadchodzący dzień

Dochód z technologii Europejska firma spożywcza Just Eat Takeaway.com wraz z Sea Group, najcenniejszą spółką giełdową w Azji Południowo-Wschodniej, ogłosiła dziś wyniki. Zapoznaj się z naszą pełną listą zarobków związanych z technologią w nadchodzącym tygodniu w naszym biuletynie #techFT. Zaloguj się tutaj.

Raport detaliczny w USA Fala zachorowań na koronawirusa przetaczająca się przez większość Stanów Zjednoczonych ponownie skupiła się na stopniu, w jakim pandemia wpływa na wydatki konsumentów w największej gospodarce świata. Wtorkowy raport powinien rzucić światło na sytuację.

Prezes Rezerwy Federalnej USA gości ratusz Inwestorzy będą obserwować Jaya Powella we wtorek pod kątem oznak zmian w amerykańskiej polityce monetarnej, ale Catherine Doyle, dyrektor ds. zdefiniowanej składki w Newton Investment Management, powiedziała, że ​​oznaki zmian są mało prawdopodobne.

Co jeszcze czytamy i słyszymy

Czy USA i Chiny biorą udział w wyścigu zbrojeń AI? W zeszłym roku Pentagon obserwował, jak pilot myśliwca przegrywa w symulowanej walce powietrznej z wrogiem zasilanym sztuczną inteligencją. Wojsko USA wprowadza innowacje, ponieważ technologia zmienia działania wojenne, ale wielu obawia się, że zostało już w tyle za Chinami. W finale sezonu naszego podcastu Tech Tonic zanurzamy się w wojskową sztuczną inteligencję.

  • Gdzie indziej w AI: Nowe technologie umożliwiają ubezpieczycielom tworzenie spersonalizowanych profili ryzyka klienta, ale niektórzy badacze obawiają się, że mogą one uniemożliwić niektórym osobom znalezienie ochrony ubezpieczeniowej.

Jak mogą upaść amerykańscy giganci technologiczni Powszechnie zapomina się, że dziesięć lat temu Amazon i Facebook nie znajdowały się wśród 100 największych światowych firm pod względem wartości rynkowej. Firmy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, wspinają się średnio o 75 miejsc w ciągu dekady, aby się tam dostać, a następnie zniknąć.

Polski plan zerwania z węglem Plan atomowy Warszawy to przykład trudnych decyzji, z jakimi muszą się zmierzyć kraje UE, dostosowujące się do ambitnych celów bloku Cele klimatyczne. Przez większą część XX wieku polska gospodarka była uzależniona od węgla, co sprawiało, że dekarbonizacja była trudnym zadaniem.

Meksykańskie kartele narkotykowe atakują media w walce o terytorium Kartele narkotykowe, często współpracujące ze skorumpowanymi policjantami i urzędnikami, bezkarnie zastraszają i zabijają dziennikarzy, czyniąc Meksyk najbardziej niebezpiecznym krajem dla mediów na półkuli.

Brak opłat dla pojazdów elektrycznych zapobiega bezemisyjnym podróżom drogowym Lato jest na wycieczki – chodnik, słońce i niezdrowe jedzenie w kieszeni. Ale kiedy Claire Bushey z FT spojrzy wstecz na to lato, pomyśli o wycieczce, która nie była po tym, jak znalezienie działającej stacji ładującej dla pożyczonego Mustanga Mach-E było zbyt trudne.

Książki

Gdy świat stoi w obliczu pandemii i kryzysu klimatycznego, tegoroczna długa lista for the Financial Times i McKinsey Business Book of the Year Award zawiera tytuły, które otwierają drogę do nadchodzącej katastrofy.

Dziennikarze FT przefiltrowali rekordowe 600 wpisów do 15, aby jury mogło je przeczytać

Dziennikarze FT przefiltrowali rekordowe 600 wpisów do 15, aby jury mogło je przeczytać © FT montage

Polecane newslettery dla Ciebie

należyta staranność – Najważniejsze historie ze świata finansów korporacyjnych. Zarejestrować tutaj

Pieniądze moralne – Nasz niezbędny biuletyn na temat biznesu odpowiedzialnego społecznie, zrównoważonych finansów i nie tylko. Zarejestrować tutaj

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *