Connect with us

Gospodarka

Polska przeciwko UE | Czasy finansowe

Published

on

Polska przeciwko UE |  Czasy finansowe

To jest zapis audio z Odprawa wiadomości FT Odcinek podcastu: Polska przeciwko UE

Marc Filippino
Dzień dobry z Financial Times. Dzisiaj jest środa 27 października i to jest wasz briefing FT News.

[MUSIC PLAYING]

Robinhood chybiło ze swoimi najnowszymi wynikami, podczas gdy Alphabet, firma macierzysta Google, przekroczyła oczekiwania. A brytyjski kanclerz Rishi Sunak przedstawi dziś budżet swojego kraju. Porozmawiamy z Chrisem Gilesem z FT o tym, czego szuka. Ponadto nasila się spór Polski z UE.

James Shotter
Powiedziałbym, że to chyba jedno z dołków, jeśli nie dołków, członkostwa Polski w UE.

Marc Filippino
I nie jest jasne, jak Bruksela i Warszawa mogą znaleźć kompromisy. Jestem Mark Filippino i oto wiadomości, których potrzebujesz na rozpoczęcie dnia.

[MUSIC PLAYING]

Robinhood nie wyszedł jak bandyta w zeszłym kwartale. Firma znalazła się w centrum fali handlu detalicznego. Jest notowana na giełdzie pod koniec lipca i ma osiągnąć sprzedaż w wysokości 423 milionów dolarów w trzecim kwartale. Ale wczoraj broker internetowy ogłosił zysk, który spadł poniżej 60 milionów dolarów. Reporterka inwestycyjna FT, Madison Darbyshire, mówi, że Robinhood to małe poświęcenie dla własnego sukcesu.

Madison Darbyshire
Tak więc Robinhood znajduje się w dość trudnym miejscu, gdzie mieli niesamowity rok wzrostu i wszelkiego rodzaju rekordy, co sprawia, że ​​jest im naprawdę trudno osiągnąć ten zrównoważony rozwój. Na przykład ich przychody z handlu kryptowalutami spadły o prawie 80 procent w porównaniu z drugim kwartałem, w którym odnotowano rekordowe wolumeny. Ale to wciąż 800 procent więcej niż w zeszłym roku. Jedną z rzeczy, o których mówili Robinhood, kiedy dzwonili, jest to, że niekoniecznie postrzegają swój wzrost jako liniowy. Naprawdę trudno jest utrzymać rekordowe wolumeny, które widzieliśmy w pierwszej połowie roku, przy całym szaleństwie detalicznym GameStop i pandemii detalicznej na rynkach.

Marc Filippino
Madison Darbyshire jest korespondentem inwestycyjnym FT w USA.

[MUSIC PLAYING]

Tymczasem firma macierzysta Google, Alphabet, przekroczyła oczekiwania finansowe Wall Street za trzeci kwartał. Firma ogłosiła, że ​​sprzedaż wzrosła o 40 procent rok do roku do ponad 65 miliardów dolarów. Zyski te były napędzane wyższymi niż oczekiwano przychodami z reklam. Najwyraźniej firma czerpie korzyści z ożywienia ruchu w wyszukiwarkach, zwłaszcza związanych z podróżami. Na Google nie wpłynęła nowa polityka prywatności Apple, która pozwala użytkownikom ograniczyć śledzenie reklam. Posunięcie Apple zaszkodziło innym firmom internetowym, ale Google ma własną skarbnicę danych osobowych. Ale to nie były wszystkie wspaniałe wieści. Dział chmury Apple nie spełnił oczekiwań Wall Street. W handlu po godzinach udział firmy spadł o dwa procent.

READ  Bangladesz wysłał towary odzieżowe do Rosji | Polska ratuje transport odzieży z Bangladeszu do Rosji
[MUSIC PLAYING]

Dziś brytyjski kanclerz skarbu przedstawia budżet brytyjski. Oczekuje się, że Rishi Sunak opublikuje nowe prognozy pokazujące, że gospodarka rosła szybciej niż oczekiwano w tym roku. Pomoże mu to ustalić priorytety inwestycyjne. Oto redaktor biznesowy FT, Chris Giles, który odpowiada za budżet.

Chris Giles
Cóż, przyjrzę się bardzo uważnie niektórym prognozom dotyczącym takich rzeczy jak inflacja. Zamierzam bardzo uważnie przyjrzeć się temu, co dzieje się z wydatkami publicznymi, zwłaszcza w działach, o których nie wiemy. Rząd Wielkiej Brytanii jest tak naprawdę prawie dużą służbą zdrowia, z którą wiążą się inne usługi. Ale opieka zdrowotna stanowi obecnie 40 procent całkowitych wydatków publicznych. Chcemy więc zobaczyć, co stanie się z innymi departamentami rządowymi, ponieważ już wiemy, co stanie się po stronie zdrowia. A ja po prostu przyjrzę się bardzo uważnie, co prognozy mówią o długoterminowych szkodach pandemii. Niezależny prognostyk powiedział w marcu, że ucierpi około 3% dochodu narodowego. Większość rozwiniętych gospodarek oczekuje, że będzie lepiej.

Marc Filippino
Znasz Chrisa, wydaje się, że kanclerz Sunak jest ciągle obrzucany podkręconymi piłkami, prawda? Tak jak poprzednio, kiedy objął urząd, wybuchła pandemia. Teraz zmaga się z presją inflacyjną po pandemii. To jak jedna rzecz na raz.

Chris Giles
To jest. I pamiętaj, Wielka Brytania to szczególny przypadek, jeśli chodzi o budżety. Prawie każdy kraj, każdy kraj o zdrowych zmysłach, robi to jako proces trwający kilka tygodni. Ludzie to rozumieją. To nie jest wielka tajemnica. Z drugiej strony w Wielkiej Brytanii jest to w zasadzie sprawa jednodniowa. Wszystko powinno być z góry utrzymane w tajemnicy. W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja ta odeszła w niepamięć. A potem wszystko zostanie rozstrzygnięte w jeden dzień. Kraj ma dużą konserwatywną większość w parlamencie. Nic się nie zmienia, więc wcześniej nie ma dyskusji. Wielkie ogłoszenie, wielkie wydarzenie parlamentarne, a potem głosowanie i to przejdzie.

Marc Filippino
Chris, jak ważna jest polityka w tworzeniu tego budżetu?

Chris Giles
Och, ogromny. Polityka jest zawsze bardzo ważna w tych budżetach. Kanclerz Rishi Sunak mówi, że to nie są oszczędności, ale będę dość surowy w kwestii wydatków rządowych. Widzieliśmy już wiele podwyżek podatków, które zostały już zapowiedziane, aby pokryć niektóre problemy związane z pandemią i pokryć wydatki związane z nadrabianiem zaległości po pandemii. Tak więc polityka domaga się, aby teraz zrobiło się dość ciasno w nadziei, że wiadomości będą lepsze w przyszłości, aby przed kolejnymi wyborami miał miejsce na całkiem duże potencjalne obniżki podatków lub większe wydatki, aby wszyscy byli trochę szczęśliwsi.

READ  Polska: Przemówienie prezesa NBP jest echem wypowiedzi RPP Snap

Marc Filippino
Chris Giles jest redaktorem biznesowym FT. Dzięki Chris.

Chris Giles
Dzięki, Marc.

[MUSIC PLAYING]

Marc Filippino
Polska była kiedyś uważana za wielki sukces rozszerzenia UE na wschód. Polska dołączyła do bloku w 2004 roku, a ruch przyczynił się do trwającego boomu gospodarczego. Ale teraz Warszawa i Bruksela są na kursie kolizyjnym. Kłócili się o migrację, prawa LGBTQ, a teraz rządy prawa.

James Shotter
Powiedziałbym, że jest to prawdopodobnie jedno z najniższych, jeśli nie najniższe członkostwo Polski.

Marc Filippino
To jest nasz korespondent w Warszawie, James Shotter. Mówi, że spór rozpoczął się około sześciu lat temu wraz ze zmianą rządu w Polsce.

James Shotter
W 2015 roku do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, rodzaj konserwatywnej partii nacjonalistycznej. Mają inne spojrzenie na UE niż ich poprzednicy. Jesteś bardziej eurosceptyczny. Są bardzo skoncentrowani na suwerenności narodowej. I od tego czasu relacje się pogorszyły. Ale jedyną walką, przez którą przeszła, była walka o rządy prawa.

Marc Filippino
James, czy możesz rozpakować, o co chodzi w tej zasadzie prawa?

James Shotter
Tak. Dlatego UE wymaga od swoich członków niezawisłych systemów sądowniczych. I w zasadzie, odkąd Prawo i Sprawiedliwość objęło urząd w 2015 roku, rząd rozpoczął serię reform, które w zasadzie dają politykom coraz większy wpływ na wymiar sprawiedliwości. Wprowadzili także nowy system dyscyplinarny dla sędziów, który umożliwia karanie sędziów za treść ich lektur. A UE zasadniczo postrzega te zmiany jako zagrożenie dla niezależności sądownictwa w Polsce. A wiesz, UE to przede wszystkim porządek prawny. Widzicie fundamentalne zagrożenie dla funkcjonowania bloku w państwie członkowskim bez niezawisłego sądownictwa.

Marc Filippino
Jak UE zareagowała na działania podjęte przez Polskę?

James Shotter
Cóż, w trakcie tej walki przyjęli różne podejścia. Dlatego UE próbowała zastosować tak zwaną procedurę z art. 7, która ostatecznie, po jej zakończeniu, pozwoli państwom członkowskim zawiesić prawo głosu w UE. Zawsze było to postrzegane jako opcja jądrowa, ale problem z punktu widzenia Komisji Europejskiej polega na tym, że wymaga jednomyślności wśród państw członkowskich. A Węgry, bliski sojusznik Polski, dały jasno do zrozumienia, że ​​zawetują każdą próbę wykorzystania tego mechanizmu. Od tego czasu podejście Komisji polegało na wniesieniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE. A więc Sąd Najwyższy UE. I rzeczywiście ten sąd nakazał Polsce cofnąć różne elementy reformy sądownictwa. A ostatnio zatwierdzenie przez Polskę pakietu naprawczego po Covidie o wartości 36 miliardów euro zostało opóźnione jako kolejny sposób wywierania presji na Warszawę.

READ  6 Inwestorzy i założyciele przedstawiają SaaS, B2B i Medtech jako najważniejsze sektory startupów we Wrocławiu - TechCrunch

Marc Filippino
A potem, jak informowaliśmy, UE wywarła większy nacisk na Warszawę, zatwierdzając dla Polski 36 mld dolarów.

James Shotter
Podobnie jak wszystkie państwa członkowskie, mają prawo weta wobec wszystkiego, co chce zrobić UE, co wymaga jednomyślności. A kiedy stało się jasne, że UE przyjmie twarde stanowisko i różni politycy w obozie rządzącym dawali do zrozumienia, że ​​Polska odpowiada blokując ważne części unijnej agendy. Myślę, że Zielony Ład to element, który podnieśli politycy w Warszawie.

Marc Filippino
Czy możemy zobaczyć, jak Polska wychodzi z UE James?

James Shotter
Myślę, że jest to bardzo mało prawdopodobne w krótkim okresie z tych powodów. Po pierwsze, państw członkowskich UE nie można wydalić, więc nie ma możliwości ich wypchnięcia. Z drugiej strony polskie poparcie dla członkostwa w UE jest w Polsce niesamowicie wysokie po sondażach, które wykazały, że 80, 85, 90 procent sondaży chce pozostać w UE.

Marc Filippino
James Shotter jest korespondentem FT na Europę Środkową. Dziękuję, James.

James Shotter
Dziękuję bardzo.

[MUSIC PLAYING]

Marc Filippino
Możesz przeczytać więcej o wszystkich tych historiach na FT.com. To był twój codzienny briefing FT News. Sprawdź jutro najnowsze wiadomości biznesowe.

Ten zapis został utworzony automatycznie. Jeżeli błąd nadal występuje, prosimy o przesłanie informacji do korekty na adres: [email protected]. Postaramy się jak najszybciej wprowadzić zmianę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *