Connect with us

Gospodarka

Polska dąży do wzmocnienia partnerstwa gospodarczego z Etiopią – niemiecka ENA

Published

on

Polska dąży do wzmocnienia partnerstwa gospodarczego z Etiopią – niemiecka ENA

Addis Abeba, 8 lipca 2024 r. (ENA) – Polska pracuje nad wzmocnieniem współpracy z Etiopią w różnych obszarach, w tym w gospodarce – poinformował Przemysław Bobak, Ambasador RP w Etiopii.

Choć stosunki między Etiopią a Polską rozpoczęły się w latach dwudziestych XX wieku, oficjalne stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane dopiero w roku 1945. Wizytę cesarza Haile Selassie I w Polsce w 1963 roku uważa się za kamień milowy w poprawie stosunków między obydwoma krajami.

Od tego czasu stosunki między obydwoma krajami zostały jeszcze bardziej zacieśnione w drodze rozmów dwustronnych i wizyt rządowych wysokiego szczebla.

W szczególności były prezydent Etiopii, dr. Mulatu Teshome Poland, zaś Prezydent RP Andrzej Duda udał się do Etiopii w celu wzajemnych konsultacji w sprawie wspólnych interesów.

W następnym okresie stosunki między obydwoma krajami były systematycznie wzmacniane dzięki licznym dwustronnym dyskusjom i wizytom wysokich rangą przedstawicieli rządów.

Według Ambasady RP w Addis Abebie oba kraje współpracują na polu politycznym, gospodarczym i społecznym. Ambasador Przemysław Bobak oświadczył, że podejmowane są wysiłki mające na celu dalsze wzmocnienie tego wieloletniego partnerstwa w różnych obszarach współpracy.

Ambasador podkreślił liczne możliwości współpracy Polski z Etiopią w obszarach technologii, nauki, kultury i sztuki, infrastruktury i innych sektorów.

Podkreślił także znaczenie niedawnego uruchomienia przez Ethiopian Airlines bezpośrednich lotów do Warszawy, stolicy Polski, dla wzmocnienia więzi handlowych i inwestycyjnych między obydwoma krajami.

Ambasador Bobak zauważył, że choć oba kraje utrzymują obecnie ścisłą współpracę polityczną, podejmowane są wspólne wysiłki, aby nadać priorytet wzmocnieniu partnerstw gospodarczych i więzi międzyludzkich.

READ  Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *